Bir Adli Bilim İnsanı, Ölüm Zamanına Dair İpuçları için Kemikleri Kazıyor

Bir Adli Bilim İnsanı, Ölüm Zamanına Dair İpuçları için Kemikleri Kazıyor

Fotoğraf -1 : Bazı vücut çiftliklerinde, iskelet kalıntıları San Marcos’taki Texas Eyalet Üniversitesi’ndeki Adli Antropoloji Merkezinde bunlar gibi kutularda saklanmaktadır. Adli bilim adamı Noemi Procopio (gösterilmiştir), biri öldüğünde ipucu verebilecek molekülleri bulmak için bu tür bağışlanan kemiklerden örnekleri sıyırır. N. PROKOPİO

Noemi Procopio, iskelet kalıntılarını tanımlamaya yardımcı olabilecek moleküler saatleri izliyor.

Noemi Procopio, Teksas, Huntsville’deki bir vücut çiftliğinde, çürüyen kalıntıların ötesindeki sessiz bir laboratuvarda, matkabıyla dikkatli bir şekilde çalışıyor.

Procopio, insan kemiğine yaptığı her kesimde çok az miktarda malzemeyi bir tüpte toplayarak çıkarıyor. Bu değerli toz, donörünün ne zaman öldüğü ve bu kişinin ölüm yaşı hakkında ipuçları barındırıyor.

CSI: Crime Scene Investigation gibi popüler televizyon programları ve benzerleri, bir kişinin ölüm saatini hesaplamayı kolaylaştırabilir. Ancak bir cesedi kolonize eden böcekleri analiz etmek gibi birçok yöntem, çoğunlukla çıplak kemiklerden oluşan kalıntılarda işe yaramaz. İskelet kalıntıları için ölümden bu yana geçen süreyi tahmin etmek, şu anda kemikleri ayrışma dereceleri açısından incelemeye dayanıyor – ve bu oldukça öznel bir ölçüdür.

İngiltere, Newcastle’daki Northumbria Üniversitesi’nde adli bilim insanı ve moleküler biyoteknoloji uzmanı olan Procopio, analistlerin aynı kemikler için farklı sonuçlara varmasının alışılmadık bir durum olmadığını söylüyor.

Bu zorluklar, Procopio’ya, zamanı ölçmek için nesnel ve güvenilir bir yol sağlayabilecek proteinleri ve diğer molekülleri kemiklerde arama konusunda ilham verdi. O ve meslektaşları şimdiden bir avuç aday belirlediler. Şimdi, türünün en büyük çalışmalarından birinde, ekip bu zaman işleyişi moleküllerini izliyor ve 100’den fazla kişinin kadavralarında başkalarını arıyor.

Procopio’nun daha önce bulduğu gibi, kemiklerdeki proteinlerin, zamanı takip etmek için kullanılabileceği birkaç yol var. Bazı proteinler bozunduğunda, amino asitlerinden biri – proteinlerin yapı taşları – aylar veya yıllar içinde belirli bir kimyasal grubu kaybeder. Bu eksik parçalar, araştırmacılara bir proteinin ne kadar süredir bozunmakta olduğu konusunda ipucu verebilir. Bu arada, protein popülasyonları da ölümden sonra bileşimde değişir.

Davis, California Üniversitesi’nde biyokimyacı olan ve çalışmaya dahil olmayan Glendon Parker, biri öldükten sonra bile vücutta hala kimya olduğunu söylüyor.

Parker, bir hücre, organ veya diğer numunelerdeki proteinlerin incelenmesi olan proteomiklerin son birkaç on yılda ilerlediğini ve temel biyolojiye yeni bakış açıları sağladığını söylüyor.

Sahada meydana gelen büyük devrim göz önüne alındığında, “Adli tıp pratiğini etkilemesi an meselesi.”

Procopio, birkaç yıl önce doğal olarak ölen domuz yavrularıyla birlikte kemiklerin nasıl saat aldığını araştırmaya başladı. Kemiklerini gömdü ve bir yıl sonra kemik tozunu analiz etmek için kazdı. Araştırmacıların 2017 yılında Journal of Proteome Research dergisinde bildirdiğine göre, tozun bir analizi, kemik mineralizasyonunda yer alan bir protein miktarı ile domuz yavrularının ölüm yaşları arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Fetuin-A adı verilen bu proteinin seviyeleri yaşla birlikte azalır.

Procopio daha sonra insanlara geçti. Ekibinin 2021’de aynı bilimsel dergide bildirdiğine göre, dört cesetle yapılan bir pilot çalışmada, bazıları kemiklere yapısını verenler de dahil olmak üzere kemiklerdeki çeşitli proteinlerin bolluğu ölümden bu yana zamanla azaldı.

Procopio’nun Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon Geleceğin Liderleri Bursu’nun bir parçası olan en son ve en büyük çabası devam ediyor. Ekibi, Teksas ve Tennessee’deki üç vücut çiftliğinde 120 kadavranın kaval kemiğinden örnek alıyor. Bedenlerini bilime bağışlayan bu insanlar, birkaç aydan birkaç on yıla kadar ölüydü.

Bir Adli Bilim İnsanı, Ölüm Zamanına Dair İpuçları için Kemikleri Kazıyor

Fotoğraf -2 : Adli bilim insanı Noemi Procopio ve ekibi, ölümden sonra vücutta meydana gelen kimyasal değişikliklere ipucu vermek için bu insan kaval kemiği gibi bağışlanan kalıntıları keser. Çalışma, ölüm zamanı tahminlerinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. N. PROKOPİO

Procopio’nun ekibi, protein adaylarını araştırmaya ve kemiklerdeki diğer potansiyel protein zamanlayıcılarını aramaya ek olarak, proteinlerin parçalanmasından kaynaklanan küçük moleküller gibi diğer molekül türlerini de araştırıyor. Bu moleküler ipuçları, araştırmacılara bir vücudun tam olarak ne kadar süredir ve ne tür bir ortamda ölü olduğuna dair daha doğru ve ayrıntılı bir resim verebilir.

Procopio sonunda bulduğu işaretleri ölümden bu yana geçen süreyi tahmin eden bir bilgisayar modeline veya denklemine dahil etmeyi umuyor. Böyle bir araç, bir gün dünyanın tanımlanamayan cisimler yığınını çözmeye yardımcı olabilir. Adalet Bakanlığı’na göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 4.400 kimliği belirsiz ceset ortaya çıkıyor ve bunlardan 1.000’i bir yıl sonra anonim kalıyor.

Procopio, ceset sayısının “büyük” olduğunu söylüyor. Mevcut teknikleri kullanarak “Cesetlerin çoğu tanımlanamayacak bir durumda bulunuyor” diyor.

Kaynak: sciencenews.org

324 Kez Okundu

İrem Şahin

1999 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünü kazandım. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Şu an 4. sınıf kimya bölümü öğrencisiyim. Kimya ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmanın ve edindiğim bilgileri insanlarla paylaşmanın benim açımdan faydalı olacağını düşündüğümden İnovatif Kimya Dergisi ekibine dahil oldum. İlgi alanlarım: Adli kimya, analitik kimya, fiziksel kimya, ilaç kimyası, kozmetik kimyası.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!