Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Biyokatalizör Olarak Fotosentetik Mikroalgler

Biyokatalizör Olarak Fotosentetik Mikroalgler

biyokatalizor olarak fotosentetik mikroalgler - Biyokatalizör Olarak Fotosentetik Mikroalgler

Fotoğraf : Fotosentetik mikroalgler, biyoteknolojik uygulamalarda çok yüksek potansiyele sahip.

PhotoBioCat isimli yeni AB projesinin konusu mikroalglerin fotosentezi ile enzimleri birleştirerek biyokteknolojik kimyasal üretmek. Proje koordinatörü Graz Teknoloji Üniversitesi.

Yazın mavi-yeşil alglerin oluşturduğu halı, gölde yüzme keyfini engelleyebilir. Buna  siyanobakteri olarak da bilinen birkaç fotosentetik mikroalg türü sebep oluyor. Diğer zararsız siyanobakteri türleri biyoteknolojik uygulamalar için yüksek potansiyele sahip ve bu sebeple çok rağbet görüyor. Projede, uzman rehberliğinde uluslararası doktora öğrencileri siyanobakteri vasıtasıyla enzimatik reaksiyonları hızlandırmak için ışığı ‘yakıt’ olarak kullanıyor. Bunun biyokatalitik kimyasal üretimini çok daha sürdürülebilir hale getireceği umuluyor. Yeni başlatılan proje, Graz Teknoloji Üniversitesi Moleküler Biyoloji Enstitüsü Başkanı Robert Kourist tarafından yönetilen bir ekiple koordine ediliyor. Graz Teknoloji Üniversitesi Kimya Enstitüsü de işin içinde. Dolayısıyla proje NAWI Graz ağının bir parçası.

Enzimleri Işık Kullanarak Güçlendirmek

PhotoBioCat projesinin iki ana odak alanı var. Birinde, ışık güdümlü biyoteknolojik uygulamalarda siyanobakteriyi biyokatalizör olarak kullanmak araştırılıyor ve bir dizi endüstri ilişkili model reaksiyonda deneniyor. Polimer, kozmetik ve ilaç üretimindeki kimyasalların, enzimlerin reaksiyonları hızlandırmak için kullanılmasıyla teknolojik üretimi gün geçtikçe artıyor. Ancak, şu zamana kadar enzimlerin karmaşık, pahalı moleküller olan indirgeyici eşitliklerle güdülenmesi gerekiyordu. Siyanobakteriler fotosentez yapıyor diğer bir deyişle ışık, su ve CO2 yardımıyla düşük-enerjili maddeleri yüksek-enerjili maddelere dönüştürüyor. Eğer enzimler siyanobakterilere yerleştirilirse katalitik özellikleriyle kimyasal reaksiyonu güdümleyecekler böylece pahalı indirgeyici eşitliklere gerek kalmayacak.

“Eğer enzimler, siyanobakterilerin fotosentezi ile birleştirilirse pahalı atık ve yan ürünler engellenebilir ve biyoteknolojik olarak kimyasal üretimi kolaylaşır, hızlanır ve ucuzlar” diye açıklıyor proje lideri Robert Kourist. Gram fiyatı 1000 Eurodan daha pahalı olan reaksiyon ortağı NADPH ( Nikotinamid Adenin Dinükleotit Fosfat) kullanımından yüksek miktarlarda tasarruf sağlanabilir. Ama o zamana kadar yapılacak hala çok fazla şey var. “ Yine de laboratuvar ortamında sistemin işlediğini biliyoruz. Şu an asıl iş prosesi endüstriyel boyuta taşımak” diyor Kourist. Bu yöntem üretilebilen kimyasal sayısını artırmak için birkaç farklı enzimle denenecek.

Diğer ana çalışma alanı da ışık enerjisinin depolanması ve enzimatik reaksiyonlara aktarılması vasıtasıyla verimi artırmak üzerine (in vitro, diğer bir deyişle siyanobakteri gibi canlı taşıyıcılar olmaksızın).

Birkaç haftadır Graz Teknoloji Üniversitesinde mikroalgler kontrollü bir şekilde büyüyor. “ PhotoBioCat projesinde araştırılan bir alt-konu da alglerin endüstride biyoteknolojik kullanımı için üretimi. Siyanobakteriler özel alg laboratuvarlarında üretilebilir ve ışığa maruz bırakılabilir. Ancak belli bir büyüme noktasından sonra hücreler birbirinin ışığını keser. Işığın etkisi azalır ve alglerin fotosentez potansiyelleri tam anlamıyla kullanılamaz böylece önemli reaksiyon aktivitesi kaybolur” diye açıklıyor proje lideri Robert Kourist.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Sena Aşkım Temir - Biyokatalizör Olarak Fotosentetik Mikroalgler

Hakkında Sena Aşkım Temir

10 Kasım 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2012 yılında İstek Belde Anadolu Lisesini bitirdi ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Hazırlığı atlayarak 2016 yılında mezun oldu. 2015 yılında Abdi İbrahim’de staj yaptı. Haziran 2016’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladı. Mart 2018’de gönüllü olarak İnovatif Kimya dergisi ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com