Biyolojik Olarak Geri Dönüşebilen Gıda Kaplarındaki Kimyasal Maddeler Kompost Haline Gelebilir

Biyolojik Olarak Geri Dönüşebilen Gıda Kaplarındaki Kimyasal Maddeler Kompost Haline Gelebilir

Biyolojik olarak parçalanabilen gıda kaplarının kompostlanması bir çöp depolama alanına gidecek  çöp miktarını azaltır. Ancak bu uygulama insan sağlığı için istenmeyen bazı sonuçlara neden olabilir.

İstenmeyen sonuçların oluşma sebebi ; çöplere su ve yağ püskürtülmesinde yardımcı olarak perfloroalkil, polifloroalkil maddeleri veya PFAS . Araştırmacılar 29 Mayıs’ta Science & Technology Letters dergisinde; bu kimyasalları ambalajdan çıkıp komposta karışmasıyla sonuçlanabileceğini rapor veriyorlar. Elde edilen bu PFAS içeren kompost kullanıldığında, bitkiler tarafından alınabilir ve nihayetinde insan vücudunda birikebilir.

Bilim insanları, 10 ticari tesisin kompostunda; perfloroalkil asitleri ve mikrobiyal bozunma ile oluşan bir PFAS alt kümesi olan PFAA’ları ölçümlediler. Bu tesislerinn yedisi gübrelenebilir yiyecek kapları kabul etmiş ve üçü kabul etmemişti. Kabul etmeyen tesislerin kompost için gelen yiyecek kapları ile ekip, kompost kilogram başına yaklaşık 29 ila 76 mikrogram PFAA konsantrasyonu ölçümünde bulundu.

Biyolojik Olarak Geri Dönüşebilen Gıda Kaplarındaki Kimyasal Maddeler Kompost Haline Gelebilir

 Fotoğraf :   (Biyolojik olarak parçalanabilen gıda kaplarını (mavi) kabul eden tesisler, (turuncu) kabul etmeyen tesislerin PFAS seviyeleri)

Grafikteki verilere bakıldığında Belediye biyolojik olarak parçalanabilen gıda kaplarını kabul eden tesislerden alınan kompostlar, biyolojik maddeleri kabul etmeyen tesislerden çok daha yüksek PFAS seviyelerine sahip. Sonuç olarak bu kimyasallar gıda kaplarından sızıp, komposta  katılıyor.

Mass, Newton’daki Silent Spring Institute’ün çevre kimyası ve halk sağlığı araştırmacısı Laurel Schaider “Bu iki grup arasında PFAS seviyelerinde çok büyük bir fark olduğunu. İnsanların kompostlaştırılacak şeylerin tamamen parçalanmasını ve bitkiler için sürdürülebilir bir besin kaynağı haline gelmesini beklediklerini, bu yüzden kompostlanabilir maddelerdeki kimyasalların biyolojik olarak taşınabileceğini söylüyor.

Bir sınıf olarak PFAS; çoğu yararlı özelliklere sahip binlerce bileşik içerir. Alev geciktirici halılarda, tencere ve diğer sayısız yerde yapışmaz kaplamalarda kullanıldığı görülebilir. West Lafayette’deki Purdue Üniversitesi’ndeki Çevre Kimyagerlerinden Linda Lee “Herkes bu kadar kolaylıklara sahip olmaktan mutlu, ancak bunlara sahip olmak için vazgeçilen şeyler oldukça büyük çünkü bileşikler ortadan kaldırılamıyor. Mikroorganizmalar genel olarak kimyasalların parçalanmasına yardımcı olmakla birlikte, bu kimyasalları parçalamak için organizmalar tipik olarak bileşikleri diğer PFAS’a dönüştürür.”diyor.

Bir karbon zinciri, flor atomlarının bağlı olduğu PFAS’ın omurgasını oluşturur. Lee ve meslektaşları, kompost numunelerindeki PFAS’ların çoğunun;  daha uzun zincirli perflorooktanoik asitten çıkan PFOA ya da  Amerika Birleşik Devletleri’nde saflaştırılan perflorooktanesülfonik asitten çıkan PFOS’dan ziyade daha kısa zincirli olanların oluşturduğunu  buldu. Daha kısa zincirli PFAS vücutta uzun zincilirli olanlar kadar uzun süre kalmaz, ancak topraktaki organik malzemeden suya daha kolay geçebilir ve bitkiler tarafından alınabilir.

Schaider, PFAS’ı yüksek kolesterol, düşük doğurganlık ve doğum ağırlığının yanı sıra testis ve böbrek kanseri gibi olumsuz sağlık sorunlarıyla ilişkilendiğini belirtti. Ancak, PFOS ve PFOA da dahil olmak üzere bir grup PFAS, potansiyel sağlık etkileri için kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Kompost numunelerinde tespit edilenlerin çoğunun insan sağlığını nasıl etkilediği hakkında çok az şey bilinmekte.

Araştırmacılar üretilen kompostları analiz ettiler çünkü Washington eyaleti yiyecek kaplarının kompostlanmasına izin vermenin yanlış olabileceğini düşünüyordu. Araştırma grubunun elde ettiği sonuçlar sebebiyle devlet; bileşiklerin yerini alacak bir şey bulunabilirse, 2022’den sonra başlayacak olan kağıt ambalajında ​​PFAS’ı yasaklayan Sağlıklı Gıda Ambalajlama Yasası’nı geçti. In part because of the team’s results, the state passed the Healthy Food Packaging Act, which bans PFAS in paper food packaging beginning in 2022 if the state can find something to replace the compounds

Araştırmaya dahil olmayan Lubbock’taki Texas Tech Üniversitesi’nde bir çevre mühendisi olan Jennifer Guelfo “Gerçekten güçlü bir çalışma. PFAS’ın kompostta gösterdiği bu bilgilerle, bilim insanları bu kimyasallarla hangi sağlık risklerinin ortaya çıkabileceğini anlamaya başlayabilir ve kimyasalların bu tür bir ambalajlarda kullanılmaması gerektiği anlaşılabilir. Şimdi bu bileşiklerin kullanım alanlarına bakma ve sadece kullanımda ihtiyaç duyulan senaryolarla sınırlandırdığımız vakit.”

Kaynak : sciencenews.org

170 Kez Okundu

Nurevşan Gündoğdu

22 Ağustos 1998 Kütahya Emet doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi Niğde'de bitirdim. 2016 yılında Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümüne başladım ve şuan son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ISWA Young Professionals Group ve ÜNİHAK üyesiyim. 2019 Şubat ayında bilimdeki gelişmeleri siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak için İnovatif Kimya ailesine katıldım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!