Biyoteknolojik Olarak Üretilen Magic Mantarın Aktif Maddesi

Halüsinojenik ilaç olan Psilosibin, depresyon ve başka rahatsızlıklara yönelik tedaviler için bir aday olarak kabul edilir. Alman araştırmacılar bunun  üretimini açıklamayı başardılar.

Alman araştırmacı ekibi,  bakteriler tarafından üretilen enzimlerle biyoteknik olarak halüsinojenik aktif madde Psilosibini üretti. “Angewandte Chemie” de Jena Üniversitesi’nden Dirk Hoffmeister’in çalışma grubunun anlatımına göre, araştırmacılar aslında bilinen bir reaksiyon olarak kabul edilen reaksiyon dizisinin idrakında küçük bir sürpriz yaşadı: Psilosibin 20. yüzyılın ortalarında kapsamlı bir şekilde araştırılmış olmasına rağmen, gerekli reaksiyonların, tahmin edilenden farklı bir sırada gerçekleştiği görülmektedir. Birkaç yıldır, zararsız olarak sınıflandırılan aktif maddeye olan ilgi artmakta – Psilosibin, bir takım zihinsel rahatsızlıklar için ümit verici bir ilaç adayı olarak tanımlandırılıyor. Alman araştırmacıların çalışmaları büyük ölçekli bir üretim sürecinin yolunu düzeltebilir.

Hoffmeister’in takımını Psilocybe cubensis mantarının dört genini, en ünlü ve yaygın olarak kullanılan “Psilo” transplante ederek, enzimleri bakterilerin yardımıyla elde etti. Grubun hedefi, genlerin aslında ilacın sentezinden sorumlu olduğunu ıspatlamaktı – Diğer organizmalarda bu tür onaylamalar yapılan klasik stratejiler mantarlarla mümkün değil. Üç enzim ile, deneylerde amino asit triptofanın bir türevi olan 4-hidroksi-L-triptofandan elde etmek istenilen Psilosibinin doğrudan üretimi gercekleşti. Dördüncü bir enzim, mantarın kendisi için başlangıç malzemesi olan triptofanın 4-hidroksi türevine olan reaksiyonunu katalize ediyor. Klasik kimyasal yöntemlerle Psilosibin üretmek mümkün olsa da, maliyetli ve verimsizdir, bu nedenle artan talep ile birlikte muhtemelen bu biyoteknolojik varyant seçilecektir. Güncel olarak bu psikotropik maddenin kanser hastalarında anksiyete, depresyona ve hatta nikotin’e karşı yararı araştırılmaktadır.

Kaynak : spektrum.de

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.