Çalışmaya Göre “Mavi Hidrojen” Çevre için Kötü Etkilere Sahip Olabilir

Çalışmaya Göre Mavi Hidrojen Çevre için Kötü Etkilere Sahip Olabilir

Temiz hidrojen, bir diğer adıyla mavi hidrojen, çevreye zararsız bir enerji alternatifi olarak görülüyor. Ancak yeni bir araştırma mavi hidrojenin sanıldığı kadar zararsız olmayabileceğini gösteriyor.

Perşembe günü yayınlanan bir araştırmada mavi hidrojenin kömürden daha fazla sera gazı emisyonuna yol açabileceği belirtildi.

Araştırma, ABD’nin Joe Biden yönetimini ve büyük enerji şirketlerini hedef alıyor ve mavi hidrojeni eleştirerek iklim değişikliğiyle mücadelede tahmin edilen kadar etkili olmayacağını savunuyor.

ABD Senato’sunun salı günü kabul ettiği 1.2 trilyonluk altyapı paketinde “bölgesel temiz hidrojen merkezleri” için 8 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Çoğu araştırmacı da mavi hidrojenin neredeyse hiç emisyon içermediğini belirten makaleler yayınladı ve ABD yönetiminin bu enerji kaynağına olan yatırımlarını destekledi.
Kömürden daha karbon salınımına sebep oluyor

Ancak Cornell Üniversitesi’nden Robert Howarth ve Stanford’dan Mark Jacobson, perşembe günü yayınladıkları araştırmada mavi hidrojenin sanıldığı kadar yararlı olmadığını savunuyor. Bu araştırmaya göre mavi hidrojenin üretme sürecinde karbon emisyonları çok fazla yükseliyor ve kömürden bile fazla çevreye zarar veriyor. Ayrıca araştırmada, mavi hidrojenin tahmin edildiğinden daha fazla sera gazı salınımına sebep olduğu da belirtiliyor.

Çalışmanın yazarlarına göre mavi hidrojen, ülkelerin karbon hedefleri için geciktirici ve kısa süreli bir çözüm yolu olabilir ancak uzun vadede sıfır karbon emisyonu hedefi için uygun bir enerji alternatifi değil.

Kaynak : donanimhaber.com

453 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!