Güneş Enerjisiyle Çalışan Soğutma Kamyonları Gıda Taşımacılığının Geleceği Olacak

Güneş Enerjisiyle Çalışan Soğutma Kamyonları Gıda Taşımacılığının Geleceği Olacak

Güneş enerjisiyle çalışan soğutma kamyonları, rölantide çalışan dizel motorlardan kaynaklanan kirliliği azaltarak gıda taşımacılığının geleceğini de solar enerjiyle buluşturacak.

Bir güneş enerjisi panelleri ve pil sistemleri üreticisi XL Fleet, gıda taşımacılığı için kullanılan treylerin tavan kısmını güneş panelleriyle donatarak soğutma sistemleri için gereksinim duyulan gücü güneş enerjisinden elde etmeyi başardı.

Tonlarca gıdanın yerel süpermarketlere taşınması normalde dizel yakıtla soğutulan sistemlerle sağlanıyor. Rölantide çalışan dizel motorlar, atmosfere 22 kilodan fazla karbondioksit salarken, her saat yaklaşık bir galon(yaklaşık 3,78 litre) yakıt yakar.

XL Fleet firmasının yeni yaptığı anlaşmanın detaylarına göre, firma güneş enerjisiyle donattığı gıda treylerlerinin ilk 1000 birimlik kısmını elektrik enerjisiyle soğutabiliyor.

XL Fleet bu yöntem ile gıda taşıma sürecini temiz enerji ve düşük emisyon hedeflerine ulaştırmayı amaçlıyor.

Amerika’da yılda yaklaşık 50.000 adet dizel enerjiyle güçlendirilen gıda treyleri satılıyor ve XL Fleet eNow ile partner olarak bu alandaki treylerleri tek şarjda 12 saat ürün soğutabilen lityum-ion pillerle güçlendirilmiş sistemlere geçişini sağlamak üzere çalışacak.

Treylerin çatısında kullanılan güneş panelleri, araç boşta dururken veya yolda seyahat ederken güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek pilleri şarj etmeye devam edecek. İlk teslimatların 2022 yılında yapılması bekleniyor.

Kaynak : donanimhaber.com

500 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!