Carl Ferdinand Cori

Carl Ferdinand Cori

Carl Ferdinand Cori 5 Aralık 1896 tarihinde Prag ‘da doğdu. Biyokimyacı ve farmakolog olan Cori, yaptığı çalışmalarla izole enzim sistemlerinin biyokimyasal araştırmasının fizyolojik süreçlerin anlaşılmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Zoolog olan babası Carl Isodor Cori, aynı zamanda Trieste’deki Deniz Biyolojik istasyonunun müdürüydü. Amcası kimya profesörüydü.Çocukken Prag’da Teorik Fizik Profesörü olan dedesi Ferdinand Lippich’i sık sık ziyaret ederdi. Bu yüzden bilime olan ilgisi şaşırtıcı değildi ve bu sayede bilimle erken yaşta tanışmış oldu.

1914’te liseden mezun olan Carl, tıp eğitimi almak için Prag Alman Üniversitesine girdi. Burada tıp öğrencisi olan Gerty Theresa Radnitz le tanıştı.Birinci Dünya Savaşı sebebiyle tıp eğitimine bir süre ara vermek zorunda kalan Carl, savaş sırasında Avusturya ordusunda teğmen olarak görevlendirildi.1918 yılında üniversiteye döndü ve buradaki çalışmalarını tamamladı.1920 yılında  Gerty Radnitz le üniversiteden mezun oldular..Aynı yılın sonunda Viyana da evlendiler ve burada doktora sonrası çalışmalarını tamamladılar. İnsan serumunun tamamlayıcısının immünolojik çalışmasına dayanan ilk bilimsel makalelerini yayınladılar.Bu ikili ,Gerty Cori’nin ölümüne kadar birlikte birçok bilimsel çalışma yürüttüler.Carl, Viyana Üniversitesi’nde bir yıl ve Graz Üniversitesi’nde farmakoloji asistanı olarak bir yıl geçirdi. Graz Üniversitesi’nde Otto Loewi ile ,vagus sinirinin kalbe olan etkisini anlamak için çalışmalar sürdürdü. 1922 de New York Malign Hastalıklar Araştırma Enstitüsün de biyokimyager olarak çalıştı. Buradaki görevine yardımcı patolog olarak devam etti.Ancak ilk zamanlarda enstitüde Carl ve Gerty ‘nin beraber çalışmasına engel oldular.Carl ancak 1 yıl sonra eşi ile birlite klinik öncesi bilimler konularında araştırmalar yapmaya başladı.. İkili, 1929’da Lactic Acid Cycle olarak da bilinen Cori Cycle’ı literatüre kazandırdılar.1931 de Washington Üniversitesi Tıp fakültesinde farmakoloji profesörü olarak göreve başlayan Carl, 1942 de görevine biyokimya profesörü olarak devam etti.1946 yılında  departmanlar arasında geçiş yaptı ve Biyokimya bölümünün başkanlığına geldi.Aynı yıl Albert Lasker ödülünü aldı.

Carl nın bilime en önemli katkısı, hayvan hücrelerinde glikojen parçalanma yolunu ve düzeninin enzimatik temelini aydınlatan keşif dizisi olmuştur. 1947 ve 1950’de Şeker Araştırma Vakfı Ödüllerine Layık görüldü.Aynı zamanda 1947’de Carl Ferdinand Cori, Gerty Theresa Cori ile birlikte yürüttüğü “glikojen katalitik dönüşümünün keşfi ” çalışmasıyla Nobel ödülü almıştır.1950 de  Londra Kraliyet Cemiyeti’nin Yabancı üyesi olarak göreve başladı.. Aynı zamanda Amerikan Bilim İlerlemesi Derneği üyesiydi.1950’de Avusturya Bilim ve Sanat Dekorasyonunu kazandı.

Gerty Cori, kemik iliği hastalığına yalakandı  ve 1957’de hayatını kaybetti..1960’da Carl Ferdinand Cori, Anne Fitz- Gerald Jones ile evlendi..1966 Washington Üniversitesinden emekli oldu ve sonrasında Harvard Üniversitesine biyokimya profesörü olarak katıldı.Massachusetts General Hastanesi nde genetik alanındaki çalışmalarına devam etti.1968-1983 yılları arasında Albert Einstein Koleji’nde genetikçi olan Salomé Glüecksohn-Waelsch le birtakım çalışmalar yürüttü.1980’lerin ilk yıllarında sağlık sorunlarından dolayı çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. 20 Ekim 1984’te Cambridge’de vefat etti.

638 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!