George Washington Carver

George Washington Carver

George Washington Carver önemli zirai buluşlar ve keşifler yapan dünyaca ünlü kimyacıdır. Yer fıstığı, tatlı patates ve diğer ürünler üzerine yaptığı araştırmalar fakir güneyli çiftçilerin ürünlerini değiştirmelerinde ve mahsullerini iyileştirmelerinde yardımcı oldu.

Özet

George Washington Carver, 1864 yılları civarında Missouri, Diamond’da köle olarak doğdu. Doğum yılı ve günü kesin olarak bilinmiyor. Carver kendi zamanın önde gelen bilim adamı ve mucidi, Tuskegee Enstitüsü’nün öğretmeni olmaya devam etti. Carver tek büyük mahsul yer fıstığını kullanarak boyalar, plastikler ve benzin dahil olmak üzere 100’den fazla ürün tasarladı. 1943 yılında öldü.

İlk Yılları

Botanikçi ve buluşçu George Washington Carver, Mary ve Giles’te doğan Moses Carver’ın kölesi olan birçok çocuktan biriydi. Büyük ihtimalle 1864’te iç savaş yıllarında doğdu. Doğumundan bir hafta sonra, George komşu eyalet olan Arkansas’taki baskıncılar tarafından ablaları ve annesi ile birlikte Carver’ın çiftliğine kaçırıldı. Üç tanesi Kentucky’ye satıldı ve bunların arasında sadece reşit olmayan George, Moses Carver’ın vekili tarafından Missouri’ye geri gönderildi.

George Washington Carver

1870 yılından önceki kölelerinin, George ve büyük abisi James’in içinde bulunduğu Moses ve Susan Carver’ın Federal Nüfus Sayımı Listesi. 

1865’te iç savaşın bitmesiyle Missouri’de köleliğin sonu getirildi. Moses Carver ve eşi Susan, George’u ve abisi James’i evlerinde saklamaya, büyütmeye ve eğitmeye karar verdiler. O zamanlar siyahi çocukları hiçbir yerel okul kabul etmediği için Susan Carver, George’a okumayı ve yazmayı öğretti. 

Bilgi arayışı, George’un geri kalan hayatında itici bir güç olmaya devam edecekti.  Genç bir adam olarak, siyahi çocuklar için 10 kilometre uzakta olan okula gitmek için Carver’ların evinden ayrıldı. Bu noktada her zaman kendini ‘’Carver’ın George’u’’ olarak tanımlayan bu çocuk ‘’George Carver’’ olarak ilk defa tanınmaya başladı. Kansas, Minneapolis’teki Minneapolis Lisesi’nden diplomasını almadan önce Carver bir seri okula katıldı.

Kansas, Highland’teki Highland Üniversitesi’ne kabul edilen Carver, bir keresinde üniversite yöneticilerinin ırkını öğrenmesiyle giriş hakkı engellenmişti. Derslere katılmak yerine, jeolojik koleksiyonunu derleyeceği ve biyolojik deneylerini yürütebileceği aile yanında kalmayı talep etti. Carver bilimle ilgilenirken, aynı zamanda sanatla da ilgilendi. 1890 yılında, Iowa’daki Simpson Üniversitesi’nde müzik ve sanat derslerine başladı; botanik örneklerinin tasarlanmasında boyama ve çizme becerilerini geliştirdi. Doğal yaşamı çizmeye kabiliyeti besbelli olan öğretmenin tavsiyesi ile Carver’ı Iowa Eyalet Ziraat Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya teşvik etti.

Carver Ames’e taşındı ve takip eden yıllarda botanik çalışmalarına Iowa Eyaleti’ndeki ilk siyahi öğrenci olarak başladı. Carver çalışmalarında üstün oldu. Fen Fakültesi diplomasını tamamlamasıyla, Carver’ın Profesörleri Joseph Budd ve Louis Pammel yüksek lisans için Carver’ı kalmaya devam etmeye ikna etti. Bitirme tezi, Iowa Deney İstasyonu’nda yoğun çalışmasıyla bitki patolojisini kapsıyor. Bu yıllarda, Carver’ın var olan dahi botanikçi ününü ve geriye kalan kariyerini takip eden işe başladı.

Ziraat Kimyacısı 

1896 yılında George Washington Carver Iowa’dan ayrılıp, Booker T. Washington ile Alabama’daki Tuskegee Enstitüsü’nde iş buldu. Tuskegee Enstitüsü’nde ziraat araştırmalarını idare etti ve ölümüne kadar öğrencilere ders verdi. Carver’ın araştırmaları ve eğitimleri güneydeki fakir siyahi ve beyaz çiftçilere, çiftçiliklerindeki uygulamalarını değiştirmelerinde ve mahsullerini iyileştirmede yardım etti. Yıllarca pamuk ekimi yaparak tükenen toprağın kalitesini yükseltmek için yerfıstığı ekiminin önemini vurguladı. Carver yerfıstığı, tatlı patates ve başka ziraat ürünleri için birçok pratik kullanım bulmuştur. Ayrıca laboratuvarında birçok reçete bulmuş ve test etmiştir. Carver’ın fikirleri ve keşifleri çiftçilerin hayatlarını iyileştirmede yardımcı oldu. Onun çalışmaları ayrıca durgun güneyin ekonomisini canlandırdı.

George Washington Carver

Carver’ın laboratuvarı

1900 yılından 1920 yılına kadar Carver laboratuvarında hiç yorulmaksızın çalıştı, ünü büyüdü. Ziraat deneyleriyle büyük ölçüde tanınır oldu. Ayrıca ırk eşitliğinin kurucusu olarak tanındı. Amerika’daki insanlardan kim ırk ilişkilerini geliştirmek istese Carver’dan yardım isterdi. Carver son derece dindar bir adamdı ve ırk eşitliği inanışını paylaşmayı kabul etti. 1920 ve 1930’larda, ırksal uyum mesajını iletmek için güneyi baştan başa gezdi.

Carver 1930’ların ortasında Amerika’da çocuk felci virüsü yayıldığında çok fazla dikkat çekti. Carver, yerfıstığı yağı masajının tedavisini teklif ederek birçok insanın özellikle çocukların çocuk felcinin acı verici ve felç edici etkilerinden kurtulabileceğine inandı. Carver’ın tedavisinin yayılmasıyla, insanlar Carver’ın tedavisi için Tuskegee kampüsüne akın etti.

George Washington Carver

Cassedy Hall’ın dışarıdan görünüşü,Tuskegee Enstitüsü’nün bir kısmı 

George Washington Carver’ın ünü 1930’larda Büyük Bunalım nedeniyle daha da büyüdü. Yıllın su kıtlığı ve fakir çiftçi nesillerinin uygulamaları kısmen büyük ekonomik inişine sebep oldu. Dünyanın her yerinden insanlar Carver’ın ziraatla ilgili tavsiyelerini istedi çünkü Carver az maliyetle toprağı iyileştirmeyi ve çiftçilerin bitki üretimini nasıl maksimize edileceğini göstermeyi başarmıştı.

George Washington Carver

Ressam Carver 

Carver çalışkan ve basit bir hayat yaşadı. Sanata ve müziğe yetenekli hiç evlenmemiş Carver, Tuskegee Enstitüsü’nün dışındaki bir yurtta yaşadı. Ünlü ve epeyce zengin birçok insanla arkadaş oldu. Yakın arkadaşlarından biri otomobil üreticisi Henry Ford’tu. Ford Carver’ın laboratuvarına son yıllarında daha kolay çıkması için Carver’ın yurduna asansör kurulduğundan emin oldu.

Carver’ın Mirası 

George Washington Carver birçok fakir çiftçinin zirai ve ekonomik hayatlarını değiştirdi. Sıradan yerfıstıklarından süt, peynir, sabun ve iç yağı(gres) içerin yüzlerce kullanışlı ürün yaptı. Ayrıca tatlı patatesten yüzün üstünde ürün yaptı. Birçok laboratuvardan iş teklifi alsa da, Carver her zaman reddederek Tuskegee’deki kendi işine devam etmeyi tercih etti.

Carver 5 Ocak 1943’te Tuskegee Enstitüsü’nde öldü. Booker T. Washington’nun mezarının yakınındaki kampüste gömüldü. George Washington Carver’ın Ulusal Anıtı ölümünden kısa bir süre sonra Diamond’ta yapıldı. Senatör Harry S. Truman’nın sponsorluğuyla ile kurulmuştur. Truman, Afrika Amerika kökenli ilk ulusal anıttı. Carver’ın doğduğu çiftlikte bulunuyor.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …