Carl Grabe

Carl Grabe

Carl Grabe, 24 Şubat 1841’de Frankfurt ta doğdu. Tüccar bir babanın en büyük oğlu olan Carl Grabe 1860 yılında Heidberg’ de bir meslek lisesinde eğitime başladı. 1862 yılında doktorasını tamamladıktan sonra çalışmalarını Marburg’da sürdürdü. 1864 yılında Höchst ‘te ikinci kimyager pozisyonunda çalışmaya başlayan Grabe burada imalatın denetiminden sorumluydu. Buna ek olarak da iyot yeşili keşfedilmesine yol açan iyot morunun ekstraksiyonu üzerine deneyler yapmaya başladı. Kısa bir süre sonra buradan ayrılan Grabe kağıt fabrikasında bir ofis asistanı olarak İtalya’ya yolculuğa çıktı.

1865’de döndükten sonra, o zamanlar Berlin Üniversitesinde profesör olan Adolf von Baeyer’in yanına geldi. Burada alizarin sentezini denemek için çalışmalar yürüttü. 23 Mart 1869’da patentini aldığı bu çalışmasında bir kömür katranı maddesinden, antresene türetildiğini ve bu antresene ile antrakinon hazırlandığını gösterdi. Bu kimyasal sentez Alman ve uluslararası boya endüstrisinin gelişiminde bir dönüm noktası olurken Fransız tarım sektörünün de kök salmasına sebep oldu.

Daha sonra 1870 ve 1877 yılları arasında Konigsberg’de, 1878’den 1906’ya kadar da Cenevre’de kimya profesörü olarak görev aldı.

Profesör olarak görev aldığı yıllarda kimya bilimi için çok önemli bir bilgi olan iki kimyasal grubun benzen halkasına tutuğunda bileşiklerin üç olası izomer yapıları gösterdiğini kanıtladı ve ‘orto’ , ‘meta’ , ‘para’ adlandırmasını tanıttı.

86 yaşında, 19 Ocak 1927 yılında Frankfurt’ta hayatını kaybetti.

Üye Olduğu Topluluklar

13 Kasım 1887’de Alman Bilimler Akademisine kabul edildi.

1907’de Prusya Bilimler Akademisi üyesiydi.

1911’de Lavoisier Madalyası da dahil olmak üzere birçok özel bilimsel ödüller alan özel bir konsey üyesiydi.

784 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!