Luis Federico Leloir

Luis Federico Leloir

Arjantinli doktor ve biyokimyacı Luis F. Leloir, karbonhidratların vücutta enerjiye dönüştüğünü gösteren süreci keşfetmesiyle 1970 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Leloir, 6 Eylül 1906 tarihinde Paris’te dünyaya geldi.Eğitim hayatına Escuela General San Marti’ de başladı. Ardından Colegio Lacordaire’e devam etti. Ecloe Polytechnique’ de bir süre mimarlık okudu fakat başarılı olamadığı için buradan ayrılmak zorunda kaldı. Arjantin’e döndükten sonra Buenos Aires Üniversitesi’nde tıp eğitimi almaya başladı.1932 yılında buradan mezun oldu ve 1932-1934 yılları arasında Buenos Aires’teki Ramos Mejia Hastanesi’nde staj yaptı.

Leloir, Fizyoloji Enstitüsü’ne araştırma görevlisi olarak katıldı ve burada 1934-1935 yılları arasında Bernardo A. Houssay ile birlikte adrenalinin karbonhidrat metabolizması üzerindeki etkileri üzerine çalıştı. 1936 yılında İngiltere’ye taşındı. Cambridge Üniversitesi’ne bağlı olan Sir Frederick Gowland Hopkins Hastanesi’nin Biyokimyasal Laboratuarı’nda bir yıl çalıştı. 1937 yılında Arjantin’e geri döndü ve adrenal bezlerin karbonhidrat metabolizması üzerine etkileri konulu doktora çalışmasını tamamladı. 1943 yılında Amerika’ya taşındı ve St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde farmakoloji bölümüne girdi. Burada Carl F. ve Gerty T. Cori ile birlikte çalıştı. 1944 yılında New York’taki Doktor ve Cerrah Koleji’ne araştırma görevlisi olarak katıldı ve burada D. E. Green ile birlikte çalıştı.1945 yılında tekrar Arjantin’e geri döndü ve Buenos Aires’teki Campomar Biyokimyasal Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başladı.Yetersiz finansmana rağmen karbonhidratların biyosentezi sırasında şekerin vücuda depolanmasına yardımcı olan nükleotidlerin keşfedilmesine yol açan laktozun vücutta oluşumu ve parçalanması üzerine araştırma yapmaya başladı. 1947 yılında Raul Trucco, Alejandro Paldini, Enrico Cabib ve  böbrek yetersizliğinden kaynaklanan hipertansiyonun nedenlerini öğrenmesine yardımcı olan diğer bilim adamlarından oluşan bir ekip kurdu.1948 yılında bu ekibiyle karbonhidrat metabolizmasından sorumlu şeker nükleotidlerini keşfetti.Enstitü’nü finanse eden sanayici Jaime Campomar 1956’da öldüğünde, araştırma çalışmaları para eksikliği nedeniyle durdu. Leloir, araştırmayı enstitüde devam ettirmek için Birleşk Devletler’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden fonlar hazırladı.

Leloir, 1962 yılında Buenos Aires Üniversitesi’nde biyokimya departmanı başkanı ve profesörü olarak atandı.Sonrasında Campomar Biyokimyasal Araştırma Enstitüsü’nün müdürü olarak görevine devam etti.

Ödüller 

  1. Üçüncü Ulusal Bilimler Ödülü, 1943
  2. Bunge ve Born Vakfı Ödülü, 1965
  3. Gairdner Vakfı Ödülü, 1966
  4. Louisa Gross Horowitz Ödülü, 1967
  5. Benito Juarez Meksika Ödülü, 1968
  6. Nobel Kimya Ödülü, 1970
  7. Orden de Andres Bello Ödülü,1971

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …