Clayton Heathcock

Clayton Heathcock

Clayton Heathcock, Amerikalı organik kimyacıdır. 21 Temmuz 1936 yılında Teksas-ABD’de doğmuştur. Günümüzde Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nde Kimya Profesörü olarak görevine devam etmektedir.  Profesör Heathcock, karmaşık polisiklik ürünlerin sentezindeki başarısı ve kimya topluluğuna yaptığı katkılar nedeniyle iyi bilinir. Heathcock, uzun zaman organik reaksiyonlarla ilgilenmiştir. Organik reaksiyonların kendilerine özgü ilerleyişlerini anlamaya çalışmış, karmaşık yapılarını belirlemiştir. Heathcock, öğrencileri ve doktora sonrası meslektaşları tipik olarak ‘çok aşamalı sentez’ üzerinde çalıştılar. Sentetik olarak gerçekleşen bu reaksiyonlar çok karmaşıktı, polisiklik ürünler çoğunlukla alışılmadık bir reaksiyon ilerleyişine sahipti. Ayrıca bu çalışmaların amacı sadece biyolojik veya farmakolojik testler için bileşikler hazırlamak değil, sentez tasarımının süreci hakkında yeni şeyler öğrenmekti. Bu nedenle sentetik olarak ilerleyebilen hedefler seçildi. Heathcock ve arkadaşları, çok aşamalı sentezleri keşfetmek için mekanik mantığı kullanmak istediler ve genel molekül sentezinin gelişme seviyesini ileri taşımayı amaçladılar.

Clayton Heathcock, 1958 yılında Abilene Christian Üniversitesi’nde kimya alanında lisans derecesini tamamladı ve yüksek lisans eğitimini Alfred Hassner’ın yönetimiyle gerçekleştirerek steroidal heterosikliklerin sentezi üzerinde çalıştı. 1963 yılında Colorado Üniversitesi’nden ise organik kimya alanında doktorasını aldı. Daha sonra Kolombiya Üniversitesi’nde Gilbert Stork’la doktora sonrası bir çalışmayı yürüterek tamamladı.
1964 yılında UC Berkeley’e profesör olarak çalışmak için katıldı ve burada aynı zamanda Kimya Koleji’nin dekanlığını üstlendi.

Clayton Heathcock, yaptığı araştırma ve öğretim başarılarının yanı sıra, Amerikan Kimya Topluluğu (ACS) Organik Kimyası Bölümü Başkanlığı görevini de üstlenerek kimyasal topluluğa katkıda bulunmuştur. Bunun yanı sıra, Ulusal Sağlık Enstitüleri Tıbbi Kimya Araştırma Bölümü’nün, Stereokimyada Gordon Araştırma Konferansı’nın ve Amerikan Bilim İlerleme Derneği Kimya Bölümü’nün başkanıdır. Ayrıca, Organik Sentezler ve Organik Kimya Dergisi editör şefidir. Heathcock, yüzlerce araştırma makalesinin ve popüler üniversite kitabı Introduction to Organic Chemistry’nin yazarıdır.

Onur ve Ödülleri

-Ulusal Bilim Vakfı Doktora Öncesi ve Sonrası Araştırmacı, 1961-64 -Alfred P. Sloan Vakfı Üyesi, 1967-69
-Humboldt Amerika Birleşik Devletleri Kıdemli Bilim İnsanı Ödülü,1978
-Miller Araştırma Profesörü, UC Berkeley, 1982-83, 1991-92 -Ennest Guenther Ödülü, Amerikan Kimya Topluluğu, 1986
-Allan R. Gün Ödülü, Philadelphia Organik Kimyagerler Kulübü, 1989 -Sentetik Organik Kimyada Yaratıcı Çalışmalar İçin Söyleşi, Amerikan Kimya Topluluğu, 1990
-A. C. Cope Bilim İnsanı Ödülü, Amerikan Kimya Topluluğu, 1990 -Prelog Madalyası, ETH, 1991 -Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi, 1991 -Sentetik Organik Kimyada Pfizer Ödülü, 1993 -Ulusal Bilimler Akademisi, 1995 -Centenary Madalyası, Kraliyet Kimya Topluluğu, 1996 -H. C. Brown Ödülü, Amerikan Kimya Topluluğu, 2002
-Değerli Hizmet için Paul Gassman Ödülü, Amerikan Kimya Topluluğu, 2004

688 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!