Peter Jeffrey Wheatley

Peter Jeffrey Wheatley

Peter Jaffrey Wheatley, fizikokimya, kristalografi ve yapısal kimya alanlarında kariyer sahibi bir kimyacıdır. İlk olarak 1959 yılında yayınlanan ve daha sonra 15 ayrı dile çevirisi olan Moleküler Yapı adlı çalışması ile kendisini kristalografinin gelişiminde önemli yere getirmiştir.

Wheatley 1921 yılında Chershire de doğdu. I. Dünya Savaşının başlarında Oxford’a gitmeden önce Sheffield’de eğitim gördü. Daha sonra Singapur’un düşüşü sırasında yakalandı ve 4 yıl boyunca bir savaş esiri oldu. Kurtulduktan sonra tekrarda Oxford’a gitti.

Oxford yılları sırasında iki yıl içerisinde Kimya bölümünde daha sonra ise iki yıl boyunca fiziksel kimya alanında eğitim gördü. Kimya bölümünü ise birincilik ile bitirdi. Buradan mezun olurken yazdığı tez içerisinde alev yayılımı ve moleküler yapı üzerine araştırmaları bulunmaktadır.

Daha sonra Minnesota Üniversitesin’ de Commonwealth üyesi olarak yerleşti. Kristalojik kariyerine ise 1951 yılında Leeds Üniversitesi’nde başladı. Burada ilk taslağını hazırladı. 1957 yılında ise Zürih’teki Monstanto Research S.A. Laboratuarında çalışmaya başladı ve en önemli eseri olan Moleküler Yapı adlı çalışmayı yazdı.

10 sene boyunda bu laboratuarda çalışan Wheatley 1967 yılında akademik kariyerine geri döndü  ve Cambridge’e yerleşti.  Fizikokimya alanında çalışmalar yürüten Wheatley, aktif bir araştırma grubuyla bölüm içerisinde ve üniversite’de kendilerinde sıkça bahsedilecek başarılara imza attılar.

1969-1980 yılları arasında Acta Crystallographica’nın editör olarak çalıştı.

Peter, yetenekleri ile anılan çekici ve mizahi bir arkadaştır. Her zaman görkemli ve iddalı şeyleri savundu. Birçok spor dalında ilgisi vardı fakat bowling onun için vazgeçilmezdi. harika bir iş arkadaşı ve eşi için mükemmel bir hayat arkadaşıydı. 

Yayınları

  • Determination of Molecular Structure (1959)
  • Chemical Consequences of Nuclear Spin (1970)

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: