Çay Tüketimi Kadınlar için Zararlı mı?

Çay Tüketimi Kadınlar için Zararlı mı?

Yapılan araştırmalara göre, çay tüketen kadınlarda epigenetik değişiklikler olduğu görülmektedir.

Epigenetik değişiklikler, genlerimizi aktive ya da inhibe eden kimyasal modifikasyonlardır. Uppsala Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir çalışmada araştırmacılar, kadınlardaki çay tüketiminin,  kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşim halinde bulunan genlerde epigenetik değişikliklere sebep olduğunu gösterdiler. Araştırma sonuçları, ‘’Human Molecular Genetics’’  dergisinde yayımlandı.

Günümüzde çok iyi bilinmektedir ki, gıda seçimi, sigara kullanımı ve kimyasallara maruz kalma gibi çevresel ve yaşam tarzına bağlı faktörler epigenetik değişikliklere sebep olabilmektedir.  Yürütülen bu çalışmada, Avrupa’dan birçok araştırma grubu ile iş birliği içerisinde olan Uppsala Üniversitesi’nden araştırmacılar, çay ve kahve tüketiminin epigenetik değişikliklere sebep olup olmadığını araştırdılar. Daha önce yapılan araştırmalarda, hem kahve hem de çay tüketiminin, tümör gelişimini bastırarak, inflamasyonu azaltarak ve östrojen metabolizmasını etkileyerek insanlardaki hastalık riskini modüle etmede önemli rol oynadıkları ileri sürülmüştü.

Araştırma sonuçlarına göre, çay tüketen erkeklerde herhangi bir değişiklik görülmezken, çay tüketen kadınlarda epigenetik modifikasyonların olduğu görülmüştür. İlginç bir şekilde, bu epigenetik değişikliklerin çoğunun, kanser ve östrojen metabolizması ile ilgili genlerde olduğu bulundu. Çalışmayı yürüten İmmünoloji, Genetik ve Patoloji Bölümü araştırmacısı Weronica Ek, ‘’Daha önce yapılan araştırmalar, çay tüketiminin, kadınların ve erkeklerin çaya karşı biyolojik tepkileri arasındaki potansiyel farkı vurgulayan östrojen seviyesini düşürdüğünü göstermiştir. Ayrıca erkeklerle kıyaslandığında kadınlar, daha fazla miktarda çay tüketmektedir.‘’ diyor. Bu çalışmada, kahve içen bireylerde herhangi bir epigenetik değişiklik gözlenmemiştir.

Bu çalışmanın sonuçları, çay tüketimine bağlı sağlık etkileri epigenetik değişikliklerden kaynaklanabilen kanser ve östrojen metabolizması ile ilişkili olan çay içerisindeki farmakolojik olarak aktif bileşenlerin rolünü vurgulamaktadır. Bununla birlikte, bu çalışma, çay içmenin sağlıklı olup olmadığını göstermemektedir ve bu çalışmada bulunan epigenetik değişimlerin sağlığımızı nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Daha önceki çalışmalarda, çay kateşinlerinin (antioksidan etkili flavonoid grubu) yapay ortamda ve kültürlenmiş kanser hücrelerinde epigenetik değişimlere sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …