Chaim Weizmann

Chaim Weizmann

Kimyager ve devlet adamı Chaim Weizmann , birbirinden farklı iki alanda başarıya imza atan az sayıda kişiden biri olan 17 Kasım 1874’de küçük bir kasaba olan Motol, yani İskan’ın Solgunluğu adı verilen bölgede doğdu; Yahudi ailelerin yaşamasına izin verildi. Dört yaşından başlayarak Yiddiş’te derslerin düzenlendiği dini bir okula gitti. (On bir yaşına kadar Rusça öğrenmedi.) 1885’te Rus lisesine gitmek için Pinsk’e geçti, burada kimya okudu ve boş zamanlarının çoğunu Siyoniste ayırdı. Faaliyetleri daha sonra 1921’den Dünya Siyonist Örgütü (1921’den itibaren), Filistin’deki İbrani Üniversitesinin başkanı (1932’den itibaren) ve yeni İsrail Devleti’nin (1948’deki kuruluşundan 1926’daki kuruluşuna kadar) törensel bir konumu olan ilk cumhurbaşkanı oldu).

Chaim Azriel Weizmann Kasım 1874’te batı Rus İmparatorluğu’ndaki batık bir mezra Motul’da, kereste nakliyecisi Ezer Weizmann’ın 15 çocuğunun üçüncüsü olarak mütevazi ebeveynlerinden doğdu. Motol yoğun ormanlara, oğlanın hayatının geri kalanına devam etmek için ağaçlara hayran çevreye yakın duruyordu. Gençken yazları, babasının bindiği sandalı Baltık’ın bağlantı noktasında akıntı yönüne çevirirdi.

Hafif yöntemlere rağmen, anne ve babalar çocukluklarında katı Yahudi ortodoks eğitiminin ardından ileri eğitimden faydalanmaları için çocuklarını düzenlemişlerdir. Çocuklardan birinin tamamı sonuçta bilim insanları, hekimler, diş hekimleri, mühendisler ve pedagoglar oldu. Chaim’in kendisi 11 yaşına geldiğinde yakınlardaki Pinsk’teki ortaokula çağırıldı ve burada olağandışı bilimsel yetenek, seçkin bir bilim insanları tarafından teşvik edildi.

Genç öğrenci, üniversite kontenjanlarından rahatsız olarak (1891), Yahudi kabulünü kısıtlarken, Almanya ve İsviçre’de kimya okumak için Rusya’yı terk etti. Bilimsel ve Ruscayı öğrenerek evden küçük havalelerle ayrıldı.

Doktora derecesini aldıktan sonra Fribourg, Switz’daki magna cum laude. (1900), Weizmann Cenevre Üniversitesi’nde kimya dersi verdi ve aynı zamanda boya maddeleri ve aromatikler üzerine yoğunlaşan organik kimya araştırmaları yaptı. 1890’ların sonunda birçok patentli keşif satarak kronik finansal sıkıntılarını hafifletti ve küçük kardeşlerine kolej aracılığıyla yardım edebildi. 1900 yılında tıp fakültesi öğrencisi Vera Chatzman ile Cenevre’de bir araya geldi ve altı yıl sonra evlendi; iki oğlu vardı. Daha sonra Manchester Üniversitesi’nde İngiltere’de temel ve uygulamalı araştırmalar yaptı. Akademik araştırması endüstriyel araştırma ile desteklendi. 1904’te 110 patentinin ilkini kazandı. 1910’da İngiliz vatandaşı oldu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill ve Chaim Weizmann yine Manchester yolunu geçti. Savaş yoğunlaştıkça, Amiral Ortağının Birinci Lordu olarak Churchill, asetanın yetersizliği ile karşı karşıya kaldı; solvent, temel deniz patlayıcı olan kordit üretmek için kullanıldı. Admiralty’in toz bölümünün başında, Sir Frederick Nathan adlı bir Yahudi kimya mühendisi, Churchill’in Manchester Üniversitesi’nde Weizmann’a yaklaşmasını önerdi. Churchill kabul etti ve Nathan bir toplantı yaptı.

Anılarında Weizmann toplantılarını hatırladı. “Bay. O zaman çok daha genç bir adam olan Churchill, canlı, büyüleyici, büyüleyici ve enerjikti. İlk kelimelerinin hemen hemen hepsi: ‘Şey, Dr. Weizmann, otuz bin ton asetona ihtiyacımız var. Bunu yapabilir misin?’ Bu lordly tarafından neredeyse kuyruğuma döndüğüm için çok korktum “diye yazdı Weizmann ama cevap verdi.

Weizmann Churchill’e şunları söyledi: “Şimdiye kadar fermantasyon süreci ile birkaç yüz kübik santimetre aseton kazandırdım. Çalışmamı bir laboratuarda yapıyorum. Ben teknisyen değilim. Ben sadece bir araştırma kimyageriyim, “dedi Weizmann.

Weizmann, “Ancak, bir şekilde bir ton aseton üretebilirsem, seçtiğiniz herhangi bir faktörle çarpma imkânı bulurum. İşlemin bakteriyolojisi oluşturulduktan sonra, sadece bira hazırlama konusu olur. Büyük içki fabrikalarından bira mühendisi almalıyım ve ön göreve başlayacağız “dedi. Sonunda, Weizmann Churchill’e şunları söyledi:” Doğal olarak, halkı, teçhizatı ve malzemeyi elde etmek için hükümetin desteğine ihtiyacım var. Yerleştirmeler ve diğerleri. Kendimden neyin gerekli olacağını bile belirleyemiyorum. ”

Weizmann, Churchill’e ve amiral gemiye yaptığı açıklamada, 100 ton tahılın on iki ton asetona dönüştürülebileceğini gösterdikten sonra, hükümet bira ve damıtma teçhizatı talimatı verdi. Dorset’teki Holton Heath ve Norfolk’taki King’s Lynn’de yeni süreci kullanmak için fabrikalar inşa edildi. Fabrikalar birlikte savaşın görünüşte şiddet içeren kordite talebini beslemek için bir yılda 90.000 galon fazla aseton üretti. 1914-1918 yılları arasında, Churchill’in Kraliyet Donanması ve İngiliz Ordusu 248 milyon kabuğu kovdu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de sentetik kauçuk araştırması, Weizmann’ın altı karbon atomu içeren bir şeker olan glikozun, aseton kaynağı olarak (1915) fermantasyonunda klasik bir çalışma yapmasına neden oldu; bu da, İngiliz hükümeti tarafından kordit üretimi için acilen gerek duyuldu. (dumansız toz). Weizmann’ın aseton üretmek için fermente edici bir ajan kullanımı, asit dayanıklı mikroorganizma Clostridium acetobutylicum’un keşfini takip etti; bu aseton üretim metodu Weizmann prosesi olarak bilinir hale geldi. Weizmann süreci, o zaman ilklerin efendisi olan Winston Churchill’in talebi üzerine İngiltere, Kanada ve ABD’de muazzam bir ölçekte faaliyete geçti. Bu sürecin (bir laboratuvardan endüstriyel ölçekte) hızlı bir savaş gelişimi sadece endüstride kullanılan mikrobiyolojik süreçler arasında eşsiz değil, aynı zamanda II. Dünya Savaşı sırasında penisilin üretiminin hızlı bir şekilde genişlemesinin yanı sıra genişliklerin öncüsüydü ve günümüzün biyo teknolojik süreçlerinin çoğunun operasyonlarının.

Weizmann fermantasyon sürecinin üç ve dört karbon atomu içeren kimyasal bileşikler ürettiğini biliyordu ve aynı işlemin modern petrokimya endüstrilerinin dayandığı maddeleri üretebileceğini ön gördü. Bir petrol bazlı kimyasal endüstrisini fermantasyon temelli bir kimya endüstrisi ile değiştirmesi gereken ülkelere (özellikle de doğal yağda fakir olanlar) duyulan ihtiyacı genellikle açıkladı.

Balfour Deklarasyonu (1917), Siyonizmin ilk resmi uluslararası tanınma, bir dereceye kadar, oldu, bir doruk noktası Weizmann’in bilimsel ve politik çabaların. Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefiklerin zaferine katkıda bulunan fermantasyon süreci, bildirinin doğrudan bir nedeni değil, kesinlikle dolaylı bir sebepti.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki 20 yıl boyunca, kimya, Weizmann’ın ana takibi olarak siyasete geçti. Ancak, siyasi faaliyetlerinin yanı sıra, hayatının sonuna kadar bilimsel araştırma yapmaya devam etti. Daha sonraki yıllarında (ve İsrail cumhurbaşkanı olduğu sırada), 9 Kasım 1952’de İsrail’in Rehovot şehrindeki Weizmann Enstitüsünde çalışmış. İsrail’de mezarı ulusal bir hac yeridir.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …