Heinrich Caro

heinrich caro - Heinrich Caro

Heinrich Caro 13 Şubat, 1834, Prusya şimdi Poznań olarak bilinen, Polonya’da doğdu. Aynı yıl Caro’nun ailesi Berlin’e taşındı.

Friedrich Wilhelms Üniversitesi’nde kimya üzerine ve daha sonra Berlin’de Royal Trades Institute’da kimya ve boya çalışmalarına başladı. 1855 yılında mezun oldu ve yine aynı yıl Nicolaus Druckenmüller’in inisiyatifiyle Calico Fabrikası’nda çalışmaya başladı. Orada üretim problemlerini çözmek için kimyasal eğitimini uygulayabildi ve daha gelişmiş boyama süreçlerini öğrenmek için İngiltere’ye eğitime gönderildi.

Caro, iyileştirilmiş prosesleri keşfetmeyi başarmak için başkalarının çalışmalarını üstlendi. William Henry Perkin’in anilin’den leylak rengi (açık mor) boyayı elde etme tekniğini geliştirdi ve firmanın ortağı oldu. Induline üzerine yaptığı çalışma, Johann Peter Griess’in (1829-1888) anilin boyasıyla yapıldı. Caro, C. Marsilya ile birlikte Bismarck kahverengisi ve Martius sarısını üretmek için çalıştı. Caro’nun araştırması, rosanilline boyalarının ana bileşiği olan trifenilmetanın yapısını tanımlamada yardımcı oldu. Berlin’de Victor Meyer’in babası Jacques Meyer’in laboratuvarında çalıştı.

1866’da Badische Anilin and Soda Fabrik (BASF) laboratuvarının direktörlüğüne getirilmeden çok kısa bir süre önce Caro, Berlin’e geri döndü. 1868-1889 yılları arasında BASF’ın direktörlüğünü yaptı. Burada sentetik boya üreticileri arasında ilk sırayı almasını sağlayan yeni kimyasal süreçlerin mucidi oldu. BASF adına alizarin boya patentini aldı. William Henry Perkin (1838-1907) tesadüfen sentetik boya üretim formülünü ve ayrıca benzaldehitten sinnamik asit sentezini keşfetti. Bu çalışma Cargo ve Adolf von Baeyer’in (1835-1917) Indigo’nun ilk sentezini mümkün kıldı. Yeni boyalar, modern sentetik boyarmaddeler endüstrisinin yaratılmasına ve insan yaşamında yeni renk yelpazesine girilmesinin sebebi oldu. Caro, alizarin üretmek için Carl Graebe (1841-1927) ve Liebermann’ın tekniğini geliştirdi.

Adolf von Baeyer’in flouresinine brom eklemesi üzerine floresan kırmızını keşfetti. Baeyer ile birlikte Caro, metilen mavisi olarak bilinen boyayı geliştirdi.

1870’lerin ortalarında sayısız azo boyalar maddeleri geliştirdi ve keşfetti. Caro, Caro asidi olarak da bilinen peroksimonosülfürik asidi(H2SO5) ve naftal sarı üzerinde çalışmaya devam etti. 1889 yılında Caro, BASF’deki görevinden istifa etti.

Caro, yaratıcı bir araştırma kimyageriydi, oldukça bilgili bir patent uzmanı ve bilim temelli kimyasal teknolojinin mükemmel bir yöneticisiydi.

Başlıca kimyasal konular arasında klasik organik kimyanın yükselişi, Adolf Baeyer ile yapılan çalışmalar, yapay alizarin ve indigo, anilin boyaları ve diğer kömür katranı ürünler bulunmaktadır.

Heinrich Caro, boya endüstrisinde Almanya’nın diğer başarılarından daha fazla başarı elde etti. 1910’da Dresden’de vefat etti.

Yorumlar
Petek Aksungur - Heinrich Caro

Hakkında Petek Aksungur

27 Ağustos 1995 doğumluyum.2013 yılında Mersin/Tarsus Fatih Anadolu Lisesinden mezun oldum. Mezun olduğum yıl Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünü kazandım. İlk yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra şuan kimya bölümünde lisans öğrencisi olarak öğrenimime devam etmekteyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Sağlık ,Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan imkanla kimya bölümünde kısmi zamanlı olarak çalışanım. Buna ek İnovatif Kimya dergisinde ‘Bilim İnsanı’ bölümünde gönüllü olarak çevirmenlik yapıyorum. 2017 yılı yazı Temmuz-Ağustos ayları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu stajyeriyim. Ortalama değerde İngilizcem var. Araştırma ,yeni şeyler öğrenmeyi ve kongrelere katılmayı severim. Özel anlamda ise Psikoloji Bilimiyle yakından ilgiliyim. 2018 yılında Kimya Bölümünden mezun olacağım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com