Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / Charles DuBois Coryell

Charles DuBois Coryell

charles dubois coryell - Charles DuBois Coryell

Charles Dubois Coryell (Şubat 21, 1912- 7 Ocak 1971) Amerikalı bir kimyager ve element Promethium’u keşfeden bilim insanlarından biridir.

Coryell, 1935 yılında Arthur A. Noyes öğrencisi olarak California Institute of Technology ‘de doktorasını yaptı. 1930’ların sonlarında Linus Pauling ile birlikte hemoglobin yapısında araştırma yaptı. Ayrıca 1942’den önce UCLA’da ders verdi.  1942’de hem Chicago Üniversitesi (1942-1946) hem de Oak Ridge, Tennessee’deki Clinton Laboratuvarları’nda Manhattan Projesi için teklif edilen Fisyon Ürünleri Bölüm Şefliği pozisyonunu kabul etti (1943-1946). Çalıştığı grubunun Uranyumun fisyonundan kaynaklanan radyoaktif izotopların karakterize edilmesi ve Plütonyumun kimyasal ayrıştırılması için bir proses geliştirilmesi sorumluluğu vardı.

1945’te Clinton Laboratuvarları ekibinin bir üyesiydi; Jacob Marinsky ve Lawrence E. Glendenin, daha önce belgelenmemiş nadir toprak elementi 61’i izole etti. Marinsky ve Glendenin, bu elementi (daha sonra “prometium” olarak adlandırdı) hem fisyon ürünlerinden ekstraksiyon yaparak hem de neodimyum elementinin nötron ile bombardımanıyla ürettiler.  Prometiumu iyon değiştirme kromatografisi kullanarak izole ettiler. Savaş sebebiyle bulgunun yayınlanması ertelendi. Marinsky ve Glendenin, Eylül 1947’de American Chemical Society’nin bir toplantısında keşfi açıkladılar. Ayrıca izole edildiği tesis için “klintonyum” olarak adlandırmayı da düşündüler.

Coryell, 1945 yılında Manhattan Projesi için dilekçeyi imzalayarak projeye dahil diğer bilim adamları arasında yer aldı.
Nathan Sugarman ile birlikte Coryell, Manhattan Projesi’nden 336 araştırma makalesi bulunan Radyochemical Studies: The Fission Projects’in editörlüğünü yaptı.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra 1945 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) ‘ya İnorganik ve Radyokimya Fakülte üyesi olarak katıldı. MIT’de fisyon ve beta bozunma teorisi üzerine ölümüne kadar araştırma yaptı (1971).

1954’te İsrail’in Rehovot kentindeki Weizmann Enstitüsü’nde Louis Lipsky Bursu’nu aldı. 1960’da Amerikan Kimya Topluluğu’nun Glenn T. Seaborg Nükleer Kimya Ödülü’nü aldı. Nükleer ile ilgili alanlarda araştırma projeleri yürüten lisans öğrencilerine yıllık olarak verilen, Amerikan Kimya Topluluğu Nükleer Kimya ve Teknoloji Bölümü’nden Charles D. Coryell Ödülü, onuruna verilir.

Yorumlar
Petek Aksungur - Charles DuBois Coryell

Hakkında Petek Aksungur

27 Ağustos 1995 doğumluyum.2013 yılında Mersin/Tarsus Fatih Anadolu Lisesinden mezun oldum. Mezun olduğum yıl Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünü kazandım. İlk yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra şuan kimya bölümünde lisans öğrencisi olarak öğrenimime devam etmekteyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Sağlık ,Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan imkanla kimya bölümünde kısmi zamanlı olarak çalışanım. Buna ek İnovatif Kimya dergisinde ‘Bilim İnsanı’ bölümünde gönüllü olarak çevirmenlik yapıyorum. 2017 yılı yazı Temmuz-Ağustos ayları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu stajyeriyim. Ortalama değerde İngilizcem var. Araştırma ,yeni şeyler öğrenmeyi ve kongrelere katılmayı severim. Özel anlamda ise Psikoloji Bilimiyle yakından ilgiliyim. 2018 yılında Kimya Bölümünden mezun olacağım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com