Charles DuBois Coryell

Charles DuBois Coryell

Charles Dubois Coryell (Şubat 21, 1912- 7 Ocak 1971) Amerikalı bir kimyager ve element Promethium’u keşfeden bilim insanlarından biridir.

Coryell, 1935 yılında Arthur A. Noyes öğrencisi olarak California Institute of Technology ‘de doktorasını yaptı. 1930’ların sonlarında Linus Pauling ile birlikte hemoglobin yapısında araştırma yaptı. Ayrıca 1942’den önce UCLA’da ders verdi.  1942’de hem Chicago Üniversitesi (1942-1946) hem de Oak Ridge, Tennessee’deki Clinton Laboratuvarları’nda Manhattan Projesi için teklif edilen Fisyon Ürünleri Bölüm Şefliği pozisyonunu kabul etti (1943-1946). Çalıştığı grubunun Uranyumun fisyonundan kaynaklanan radyoaktif izotopların karakterize edilmesi ve Plütonyumun kimyasal ayrıştırılması için bir proses geliştirilmesi sorumluluğu vardı.

1945’te Clinton Laboratuvarları ekibinin bir üyesiydi; Jacob Marinsky ve Lawrence E. Glendenin, daha önce belgelenmemiş nadir toprak elementi 61’i izole etti. Marinsky ve Glendenin, bu elementi (daha sonra “prometium” olarak adlandırdı) hem fisyon ürünlerinden ekstraksiyon yaparak hem de neodimyum elementinin nötron ile bombardımanıyla ürettiler.  Prometiumu iyon değiştirme kromatografisi kullanarak izole ettiler. Savaş sebebiyle bulgunun yayınlanması ertelendi. Marinsky ve Glendenin, Eylül 1947’de American Chemical Society’nin bir toplantısında keşfi açıkladılar. Ayrıca izole edildiği tesis için “klintonyum” olarak adlandırmayı da düşündüler.

Coryell, 1945 yılında Manhattan Projesi için dilekçeyi imzalayarak projeye dahil diğer bilim adamları arasında yer aldı.
Nathan Sugarman ile birlikte Coryell, Manhattan Projesi’nden 336 araştırma makalesi bulunan Radyochemical Studies: The Fission Projects’in editörlüğünü yaptı.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra 1945 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) ‘ya İnorganik ve Radyokimya Fakülte üyesi olarak katıldı. MIT’de fisyon ve beta bozunma teorisi üzerine ölümüne kadar araştırma yaptı (1971).

1954’te İsrail’in Rehovot kentindeki Weizmann Enstitüsü’nde Louis Lipsky Bursu’nu aldı. 1960’da Amerikan Kimya Topluluğu’nun Glenn T. Seaborg Nükleer Kimya Ödülü’nü aldı. Nükleer ile ilgili alanlarda araştırma projeleri yürüten lisans öğrencilerine yıllık olarak verilen, Amerikan Kimya Topluluğu Nükleer Kimya ve Teknoloji Bölümü’nden Charles D. Coryell Ödülü, onuruna verilir.

822 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!