Çin’deki patlamada deniz suyuna siyanür karıştı

cin deki patlamada deniz suyuna siyanur karisti

Çin’in resmi yayın organlarından People’s Daily, geçen hafta iki büyük patlamayla sarsılan Tiencin limanı çevresinde deniz suyunda siyanür tespit edildiğini yazdı.

People’s Daily, limanın bir kesiminde yapılan ölçümlerde tespit edilen siyanürün çok düşük konsantrasyona sahip olduğunu ve deniz ekolojisini tehdit etmediğini öne sürdü. Gazete ayrıca, deniz suyu ölçümleri için toplam 13 istasyonun kullanıldığını kaydetti. Pekin Askeri Bölgesi Kurmay Başkanı Şi Luzi önceki gün düzenlediği basın toplantısında, tehlikeli madde sevkiyatı alanında faaliyet gösteren bir şirketin antrepolarında yüzlerce ton yüksek derecede zehirli sodyum siyanür maddesinin depolandığı açıklamıştı.

Ölü Sayısı 200’e Yaklaşabilir

Öte yandan Çin basını, dün bulunan iki cesetle birlikte ölü sayısının 114 yükseldiğini duyururken, kaybolan 70 kişi için yaşam umutlarının tükenmekte olduğu yorumlarına yer verdi.  Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesi ise, kaybolanların tamamına yakınının itfaiyeci olduğunu belirterek, kayıp yakınlarının yeterli bilgi alamamaktan yakındığını kaydetti.

Kent Sakinleri Tepkili

Bu arada patlamada evleri zarar gören bir grup, gösteri düzenledi. Mayfair Otel’in önünde toplanan 100 kadar gösterici, zarar gören evleri için hükümetten tazminat talep etti. Evleri oturulamaz hale gelen göstericiler, ‘Hükümet, biz mağdurların zararını karşılamalı’ ve ‘Çocuklar soruyor: Biz nasıl sağlıklı büyüyeceğiz?’ yazılı pankartlar taşıdı.

Kaynak : sputniknews.com

607 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!