Yeni Nanoparçacıklı Aşı, Fareleri Altı Grip Suşundan Koruyor

Yeni Nanoparçacıklı Aşı Fareleri Altı Grip Suşundan Koruyor

Fotoğraf: Çift katmanlı M2e-NA nanoparçacıkların TEM görüntüsü.

M2e proteini tüm influenza virüsü suşlarında bulunur, her bir suş çok benzer bir versiyona sahiptir çünkü protein zaman içerisinde az mutasyona uğramıştır.

NA proteini, influenza virüsünün yüzeyinde bulunur ve diğer influenza proteinlerinden daha az mutasyona uğramıştır.

Yeni çift katmanlı nanoparçacık aşısında M2e çekirdek olarak kullanır ve NA yüzeye kaplanır.

Advanced Healthcare Materials dergisinde yayınlanan çalışmanın ilk yazarı ve bir doktora öğrencisi olan Ye Wang, “Bu nanoparçacık antijen kombinasyonu sonucu çapraz korumalı fareler elde ettik. Fareler, farklı grip virüsü suşlarından korunabildi.” dedi. 

“Her mevsimde bizi farklı grip suşları etkiliyor. Bu yaklaşım ile bu nanoparçacıklı aşının insanları farklı grip virüsü türlerinden koruyabileceğini umuyoruz.”

Çalışmada, fareler kas içi enjeksiyon yoluyla nanoparçacıklı aşıyı aldıktan sonra altı influenza virüsü suşundan birine maruz bırakıldı.

Aşı, bağışıklık kazandıktan sonra dört aya kadar viral zorluklara karşı değişmeyen uzun süreli bağışıklık korumasına sahip olduğunu kanıtladı.

Araştırma ekibinden Dr. Gilbert Gonzalez, “Birçok grip aşısı daha önce NA’ya odaklanmamıştı.” dedi.

“NA, grip aşısı araştırmaları için daha önemli bir antijen haline geliyor. Daha önce, hemagglutinin (HA) daha baskın olduğu için ihmal edilmişti çünkü grip enfeksiyonu geçirdiğimizde vücudumuz HA’ya tepki gösterir ancak HA proteini çok hızlı bir şekilde mutasyona uğrar, bu nedenle mevsimsel grip aşıları her yıl bilim adamları tarafından değiştirilmelidir. Birisi bu yıl grip olabilir ve bu HA proteinine karşı bağışıklık geliştirebilir ancak gelecek grip mevsiminde HA proteini hızla değişecektir ve birey gribe karşı tekrar korunmayacaktır. ”

Araştırmacılara göre sonuçlar, M2e ve NA proteinleri içeren çift katmanlı protein nanopartiküllerinin, evrensel bir grip aşısı veya bu tür aşıların sinerjistik bir bileşeni haline getirilebileceğini gösteriyor.

Kaynak: sci-news.com

417 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!