Çinko İçeren Çikolata, Çay ya da Kahve Oksidatif Stresi Azaltabilir

Çinko İçeren Çikolata Çay ya da Kahve Oksidatif Stresi Azaltabilir

Yaşlanma ve düşük ortalama yaşam ömrü, en azından kısmen oksidatif strese neden olmaktadır. Friedrich-Alexander Üniversitesi’nde (FAU- Erlangen-Nürnberg) Biyoinorganik Kimya Başkanı Prof. Dr. Ivana Ivanovi-Burmazovi liderliğindeki araştırmacılardan oluşan ekip, ABD’li araştırmacılar ile birlikte çinkonun, oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan bir organik molekülü aktive ettiğini ortaya çıkardı.

Çinko, insanların sağlıklı kalmaları için ihtiyaç duydukları bir iz mineralidir. Auburn Üniversitesi’nden (Alabama- ABD) Prof. Dr. Christian Goldsmith ile birlikte çalışan Friedrich-Alexander Üniversitesi araştırmacıları, çinkonun, şarap, kahve, çay ve çikolata gibi gıda maddelerinde bulunan bir bileşen ile birlikte alındığında oksidatif stresten sorumlu olan süperoksite karşı koruma oluşturabileceğini ortaya çıkardılar. Bu bileşen, bitkilerin koku ve tatlarından sorumlu olan polifenollerde bulunan hidrokinon grubudur. Çinko, insan genomu ile birlikte proteinler ya da lipitler gibi insanın kendi biyomoleküllerine zarar veren ve hücre solunum yan ürünü olarak ortaya çıkan süperoksite karşı doğal bir koruma oluşturan bu hidrokinon gruplarını aktive eder. Süperoksitin, yaşlanma sürecinde ve enflamasyon, kanser ve nörodejeneratif hastalıklar gibi bir dizi hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir.

Süperoksite Karşı Yeni Bir Metal Kompleksi

Hidrokinon, tek başına süperoksiti parçalama yeteneğine sahip değildir. Ancak, çinko ve hidrokinon birleşirse, süperoksit dismutaz (SOD) enzimini taklit eden bir metal kompleksi oluşturulmuş olur. Bu enzimler, vücudu oksidasyon kaynaklı oluşan bozunma proseslerinden korur ve antioksidatif etkiye sahiptirler. Bu sayede, süperoksit metabolize edilir ve organizmaya verilen zarar önlenir; oksidatif stresin önüne geçilir.

Çinko Eklenmiş Çikolata, Kahve vb.

Bu enzimin işlevi (fonksiyonu), ilk kez, mangan, demir, bakır ya da nikel gibi redoks-aktif geçiş metallerine tersinme olmaksızın kopyalandı. Bu metaller, antioksidatif etkiye sahip olmalarına rağmen, çok fazla alındıkları zaman oksidatif stresi arttırabilme durumu, herhangi bir pozitif etkiye hızlı bir şekilde ağır basabilir. Çinko, yukarıda bahsedilen diğer geçiş metallerinden daha az toksik özelliğe sahiptir ve bu da yeni ilaçların ve takviyelerin önemli ölçüde daha az yan etki ile oluşturulmalarını mümkün kılmaktadır. Ayrıca, sağlığı desteklemek için doğal olarak hidrokinon içeren gıdalara çinko takviyesi yapmak da mantıklı bir seçenektir. Ivana Ivanovi-Burmazovi, ‘’ Gelecekte, çinko eklenmiş şarap, kahve, çay ya da çikolatanın bulunması kesinlikle mümkündür. Ancak, herhangi bir alkol içeriği, bu kombinasyonun pozitif etkilerini yok edebilir.’’ diyor.

Kaynak: phys.org

820 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!