COVID-19: İlaç Tedarik Zincirini Yeniden Dengelemek için Çağrı

COVID 19 İlaç Tedarik Zincirini Yeniden Dengelemek için ÇağrıEuropean Fine Chemicals Group’a (EFCG) göre, Avrupa’da satılan ilaçların yapılması için gereken kimyasalların %80’inden fazlası Çin veya Hindistan’dan tedarik edilmektedir. Uzmanlar, COVID-19 Wuhan’da ortaya çıkarak dünyaya yayıldığında ilaç tedarik zincirinin bozulması konusunda endişelenmişti. Şimdi ise Amerikan Kimya Derneği’nin (ACS) Chemical & Engineering News adındaki haftalık dergisinde yer alan bir makaleye göre, ülkeler farmasötik maddeler ve bitmiş ilaçlar için diğer ülkelere olan bağımlılıklarını yeniden düşünüyorlar.

Şubat ayında, yeni koronavirüsün yayılmasını azaltmak amacıyla karantina uygulamaları başladığında, Çin genelinde birçok kimyasal tesis haftalarca azaltılmış bir işgücüyle çalışmak zorunda kaldı veya kapatıldı. Ancak Kıdemli Editör Rick Mullin, kesintinin şimdiye kadar ilaç üretimi ve sevkiyat üzerinde şaşırtıcı derecede az etkisi olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, çoğu üreticinin yavaşlamış teslimatları telafi etmek için acil durum stoklarını muhafaza etmesidir.

Bununla birlikte önümüzdeki aylar, yedek tedarik stoklarının azalmasından kaynaklı olarak ilaç tedarik zincirini test edebilir. Bu durum ABD ve Avrupa’daki liderleri farmasötik kimyasal tedarik zincirini yeniden dengelemeyi düşünmeye zorladı.

ABD’de, hayat kurtaran maddeler için yabancı ülkelere olan bağımlılığı azaltmak amacıyla mevzuat getiriliyor. Çift taraflı bir yasa tasarısı, Amerika’nın Tedarik Zincirinin Güçlendirilmesi ve Ulusal Güvenlik Yasası, ilaç şirketlerinin ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne aktif farmasötik madde sağlanması hakkında daha fazla bilgi verilmesini gerektirecektir. Ancak dış kaynaklı ilaç üretim şirketlerini, üretimin çok daha ucuz olduğu Çin’den uzaklaştırmak için güçlü teşvikler gerekebilir.

European Fine Chemicals Group, diğer önlemlerin yanı sıra, Avrupa’da farmasötik kimyasal üretiminin yeniden kurulmasına yardımcı olmak için yeşil kimya teknolojilerinin geliştirilmesine yatırım yapılması hakkında bir öneri sundu.

Pandeminin kimyasal tedarik hatlarında ani ve dramatik değişimlere neden olma ihtimalinin düşük olmasına rağmen uzmanlar, COVID-19’un ulusal güvenlik meselesi olarak yeterli ilaç kimyasallarının tedarik edilmesinin önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirdi.

Kaynak: phys.org

437 Kez Okundu

Kübra Yıldız

13 Mart 1999 tarihinde İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi %30 İngilizce Kimya bölümüne yerleştim. Bir dönem İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Kimya bilimindeki gelişmeleri takip ederek kendimi geliştirmek ve çeviri yaparak bunları daha fazla insana ulaştırmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!