Egzersiz, Zihinsel Sağlığı Nasıl Destekler? : Güncel Öneriler

Egzersiz Zihinsel Sağlığı Nasıl Destekler Güncel ÖnerilerSağlıklı vücut sağlıklı zihne ev sahipliği yapar : Spor aktiviteleri bilişsel performansı geliştirir. Yine de ,  pek çok farklı türde spor ve geniş çeşitlilikte egzersiz ,alıştırma var. Basel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi’ndeki meslektaşları tarafından bilimsel literatürün geniş kapsamlı bir analizi ile araştırılan sorulardan biri : Hangi türde ve ne sıklıklıkta spor yapmak zihnin üst formda kalmasını sağlıyor ? Bu analizleri önerileri üretmek için kullandılar ve bu öneriler Nature Human Behaviour dergisinde yakın zamanda yayınlandı.

Özellikle Koordineli  Spor Etkili

Dr. Sebastian Ludyga ve Profesör Uwe Pühse’nin katılımıyla oluşan araştırma grubu;  80 bireysel çalışmayı az sayıdaki temel özellikleri tanımlamak için değerlendirdi. Dayanıklılık antremanları , kuvvet antremanları ya da bu ikisinin karışımından oluşan antremanların bilişsel performansları geliştirdiği görülmüştür. Yine de , koordineli  ve zorlu sporların gerektirdiği karışık hareket modelleri ve yakın bir oyuncuyla etkileşimli sporlar önemli ölçüde daha etkili. Ludyga : “ Spor boyunca koordineli olmak  tüm spor boyunca olan yoğunluktan daha önemli görülüyor . “ dedi.

Daha yüksek seviyede zihinsel bir form için daha yüksek seviye yoğunlukta bir aktivite gerekli değil . Birim egzersize göre daha uzun süreklilik ,  bilişsel performansta daha iyi gelişim vaat ediyor.

 Tüm Yaş Grupları için Yararlı

Tıpkı fiziksel durumumuz gibi, bilişsel performans hayatımız boyunca değişir. Çocukluk,  bilişsel performansın gelişmesi için harika bir zamandır. Yaşlılık ise bilişsel performansın bozulmaya başladığı zamanlardır. Bununla birlikte, Basel Üniversitesi Spor, Egzersiz ve Sağlık Bölümü’nün (DSBG) araştırma grubu, değişen yaş gruplarında spor faaliyetlerinin farklı etkilik düzeylerinin bir göstergesini bulamadı.

Ayrıca, ilkokul çağından ileri yaşlara kadar olan spor faaliyetlerinin bilişsel performansı artırmak için temelde farklı olması gerekmez. Böylece spor sırasında ortak bir hedef için farklı yaş grupları birleştirilebilir.

Pühse : “Titizlikle seçilmiş  birleşmiş egzersiz programı zaten çocuklar ve onların büyük ebeveynleriyle uygulanmakta . “ dedi. Bu tür programlar böylece daha da genişletilebilir.

Genç Erkekler ve Yetişkin Erkek Bireyler için Yoğun Spor Seansları

Aynı yoğunlukta spor aktivitesi  erkek ve kadınları fiziksel formda farklı etkiler. Bununla birlikte araştırma grubu bu durumun zihinsel form için de aynı olup olmadığını araştırdı. Erkeklerin spor aktivitelerinden daha çok yararlandığı görüldü. Cinsiyet arasındaki farklar özellikle kuvvet hareketlerinde belirgindir , spor türünde çok bir farklılık yoktur. Sert antremanlar erkekler için daha kayda değer. Kadameli olarak arttırılan kuvvet uzun süreli antremanlara göre bilişsel performansı daha iyi geliştiriyor .

Bu durumun aksine kadınlarda yoğunluk çok hızlı artarsa pozitif etkileri ortadan kalkar. Araştırmalara göre kadınlar bilişsel performanslarını arttırmak istiyorlarsa düşük veya orta yoğunluklu antreman tercih etmelidir.

 Kaynak: sciencedaily.com

774 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!