Yeni Biyosensör, Nazofarengeal Sürüntüde SARS-CoV-2 Koronavirüsü Hızlıca Tespit Edebiliyor

Yeni Biyosensör Nazofarengeal Sürüntüde SARS CoV 2 Koronavirüsü Hızlıca Tespit EdebiliyorFotoğraf: Yeni bir biyosensör, alan etkili bir transistör üzerindeki Y-şekilli antikorlara bağlanarak küre şeklindeki SARS-CoV-2’yi hızlı bir şekilde tespit ediyor.

Güney Kore’de bilim insanları, nazofaringeal sürüntülerde bir dakikadan daha kısa sürede COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 koronavirüsü tespit eden transistör tabanlı bir biyosensör üretti.

Şu anda SARS-CoV-2 virüsünün tespiti için kullanılan çoğu tanı testinde, hasta sürüntülerinden alınan virüs RNA’sını çoğaltan ters transkripsiyon-polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) adlı bir teknik kullanılıyor.

Bu yöntem, viral RNA’yı analize hazırlama aşaması dahil olmak üzere en az 3 saat sürüyor.

Kore Temel Bilim Enstitüsü, Kore Kimya Teknolojisi Araştırma Enstitüsü ve Bilim-Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Edmond Changkyun Park ve Dr. Seung Il Kim liderliğindeki bir araştırma ekibi, hastalardan alınan sürüntüleri doğrudan, herhangi bir numune hazırlama aşaması olmadan analiz edebilecek daha hızlı bir teşhis testi geliştirmek istedi. 

Bilim insanları testlerinde, yüksek elektronik iletkenliğe sahip bir alan etkili transistör olan grafen tabakası kullandılar.

Grafen tabakasına SARS-CoV-2 “spike” proteinine karşı antikorlar eklediler.

Sensöre saflaştırılmış “spike” proteini veya SARS-CoV-2 virüsü eklediklerinde, antikora bağlanmaları sonucu elektrik akımında bir değişiklik olduğunu gözlemlediler.

Daha sonra, COVID-19 hastaları ve kontrol grubundan alınan nazofaringeal sürüntüler üzerinde tekniği test ettiler.

Sensör, herhangi bir numune hazırlığı aşaması olmadan hasta ve sağlıklı insanlardan alınan numuneler arasında ayrım yapabildi.

Araştırmacılar, “Biosensör testimiz, RT-PCR tekniğinden yaklaşık 2-4 kat daha az duyarlıydı ancak bu durumu iyileştirmek için farklı malzemeler kullanılabilir.” dediler.

Ekibin biyosensörü, ACS Nano dergisinde yayınlanan bir makalede detaylı bir biçimde açıklanmaktadır.

Kaynak: sci-news.com

723 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!