Antibiyotik Dirençli Bakterileri Öldüren Yeni Bileşik Keşfedildi

Antibiyotik Dirençli Bakterileri Öldüren Yeni Bileşik Keşfedildi

Fotoğraf : Bakteri kültürü

Antibiyotiğe dirençli bakterileri görselleştiren ve öldüren yeni bir bileşik, Sheffield Üniversitesi ve Rutherford Appleton Laboratuvarı’ndaki (RAL) bilim adamları tarafından keşfedildi.

Sheffield Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Jim Thomas liderliğindeki ekip, doktora öğrencisi Kirsty Smitten tarafından geliştirilen ve patojenik E. coli de dahil olmak üzere antibiyotiğe dirençli gram-negatif bakteriler üzerinde geliştirilen yeni bileşikleri test ediyor.

Antibiyotik Dirençli Bakterileri Öldüren Yeni Bileşik Keşfedildi

Fotoğraf : Gram negatif bir bakterinin mikroskobik görüntüsü

Gram-negatif bakteri türleri zatürre, idrar yolu enfeksiyonları ve kan dolaşımı enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara neden olabilir. Bakterilerin hücre duvarı, ilaçların mikrop içine girmesini önlediğinden tedavisi zordur.

Antimikrobiyal direnç AB’de her yıl 25.000 ölümden zaten sorumlu ve hızla ortaya çıkan bu tehdit ele alınmadıkça, 2050 itibariyle her yıl 10 milyondan fazla insanın antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlar nedeniyle ölebileceği tahmin ediliyor.

Doktorlar, son 50 yılda gram negatif bakteriler için yeni bir tedavi bulamadılar ve 2010’dan bu yana herhangi bir potansiyel ilaç klinik deneylere girmedi. Oysa yeni ilaç bileşiminin çeşitli heyecan verici fırsatları var. Profesör Jim Thomas şöyle açıklıyor: “Bileşik parlak olduğu için ışığa maruz kaldığında parlıyor. Bu, RAL’da bulunan gelişmiş mikroskop teknikleri ile bakterilerin alımını ve onlar üzerindeki etkisinin takip edebileceği anlamına geliyor.

“Bu buluş, hayati tehlike taşıyan bakterilere ve antimikrobiyal direncin yol açtığı artan riske karşı hayati öneme sahip yeni tedavilere yol açabilir.”

Sheffield ve RAL’deki çalışmalar, bileşiğin çeşitli eylem modlarına sahip olduğunu ve bakterilerde direncin ortaya çıkmasını zorlaştırdığını göstermiştir. Araştırmanın bir sonraki adımı, diğer çok dirençli bakterilere karşı test etmek olacaktır. Antimikrobiyal dirençli patojenlerle ilgili yakın tarihli bir raporda, Dünya Sağlık Örgütü listenin başına birkaç gram-negatif bakteri koydu, bu bakteriler için yeni tedavilerin öncelikli olduğunu belirtti çünkü mevcut tüm tedavilere hızla dirençli hale geliyorlar ve genellikle hastanelerde toplanıyorlar.

Antibiyotik Dirençli Bakterileri Öldüren Yeni Bileşik Keşfedildi

Fotoğraf : E. coli bakterisinin mikroskobik görüntüsü

ACS Nano dergisinde yayınlanan bu araştırma dünya çapında her yıl antibiyotik dirençli enfeksiyonlara yol açan ve çeşitli ilaçlara direnci olan bir patojen içeren gram negatif E. coli’yi öldüren yeni bileşiği açıklamaktadır.

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: