Dev Rüzgar Türbinleri Artık 8 Megawatt ve Daha da Büyümekte

Birleşik Krallık’ ın haberlerine  göre, MHI Vestas’ ın (Vests ve Mitsubishi Ağır Sanayi ortak girişimi) ilk 8 megawattlık (MW) türbinleri,  Dong Enerji  Burbo Banka önemli ölçüde ticari bir güç kazandırdı.

2017 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan 258 MW’lık projenin tamamı için sadece 32 tane türbin gerekecek. Rüzgar türbinleri nispeten kısa bir zaman diliminde giderek daha güçlü hale geldiğinden, bu önemli bir dönüm noktasıdır. Bu 8 MW’lık makine günümüzde dünyanın en büyük ticari türbini niteliğindedir. On yıl kadar önce orijinal Burbo Bank projesinde o dönemin endüstrideki en büyük türbini olan 3.6 MW’lık türbinle projeye başlanmıştı.

Yeni türbinler  113 metre uzunluğuyla Özgürlük Anıtından yaklaşık 20 metre daha yüksek ve 80 metre bıçak uzunluğuna sahip dev türbinlerdir. MHI Vestas,  geçtiğimiz günlerde yaklaşık 18 klasik Amerikan tarzı eve  güç sağlamak için, 192 megawatt saatlik (MWs) türbinle 24 saatlik bir sürede enerji üretiminde dünya rekoru kırdı.

Oldukça büyük olmalarına rağmen türbin boyutları henüz maksimum seviyeye ulaşmamıştır. Endüstri, gelecekte oluşacak  maliyetleri düşürmek için 10 – 12 MW lık türbinleri hedeflemektedir. MHI Vestas, 8 MW’lık bir makineyi devreye soktuğu dönem, başka  iki üretici de 8 MW’lık makinalara sahipti. Bu arada ABD’de de Deepwater Wind, 6 MW’lık türbininin beş tanesine enerji vermişti. Dolayısıyla  büyük türbinlerin sadece Avrupa denizi ile sınırlı olmadığı görülmektedir.

Bununla birlikte kara için kurulan rüzgar türbinleri bu büyüklükte değildirler. Ülkede son yıllarda kurulan rüzgar çiftliklerindeki çoğu türbin 1,5 – 2 MW aralığında yer almaktadır. Bu boyutlanma taşınabilir kulelerin boyutunu sınırlayan karayolu köprüleri gibi mevcut karasal altyapı kısıtlamalarından dolayıdır.

Bununla birlikte bu sınırlamalar, daha güçlü ve daha kontrol edilebilir rüzgarlara erişebilen daha uzun kuleler gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla aşılabilir. MidAmerican Enerji kısa bir süre önce 2.4 MW’ lık bir türbin inşa etti. Bu canavar için 70 yük kamyonunda beton ve 90 tonluk çelik inşaat demiri kullanıldı ve halen ABD kıta sahasındaki en büyük türbin olmaktadır.

Tahminler uzun kulelerin yaygınlaşmasının başta Amerikan’ ın güneydoğu bölgesi  olmak üzere enerji gelişimini hızlandırmada etkin rol alacağı yönünde. Örneğin yüksekliğin 80 metreden 140 metreye ulaşması kara bölgesindeki rüzgar etkinliğini üçte ikisi kadar arttırabilir.

Teknolojideki ilerlemeyle daha verimli, daha büyük makinalar daha düşük maliyetlerle elde edilebilinirse  kara ve okyanus üzerinde daha büyük rüzgar türbinleri , Amerika ve yeryüzü geneli  için temiz elektron dağılımının olduğu elektrik hatları görebiliriz.

Kaynak : forbes.com

Haberi Çeviren : Dilek İnsel

Üniversite : Hacettepe Üniversitesi (Mezun)

Bölüm : Kimya Mühendisliği 

Mail : dilekinsel1207@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Keşif ile Daha Güçlü Çevre Dostu Beton Geliştirilebilir

Japonya’da hizmet dışı bırakılmış bir nükleer santralin kalın beton duvarlarında Roma beton deniz bariyerlerinin 2.000 …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: