Dil Hücrelerinizde Bakteriler Yaşar

Dil Hücrelerinizde Bakteriler YaşarFotoğraf: Dilde yaşayan bakteriler (farklı renklerle etiketlenmiş farklı tipler), bir insan dil hücresi (merkezdeki gri yapı) etrafında kalın bir film oluşturur.

Sayısız mikrop insan dillerinde yaşıyor ve bilim adamları bakterilerin kendileri için oluşturduğu çevreye bir göz attı.

Kalın filmlerde büyüyen bakteriler, dilin yüzeyindeki her hücrenin etrafındaki yamalarda kümelenmiş farklı mikrop tipleri ile ilgili araştırmacılar 24 Mart’ta Hücre Raporlarında çevrimiçi rapor verdi. Bu desen, bireysel bakteri hücrelerinin önce dil hücresinin yüzeyine yapıştığını ve daha sonra daha büyük kümeler oluşturdukça katmanlar halinde büyüdüğünü gösterir – farklı türlerin gelişmesi gereken minyatür ortamlar oluşturur.

Woods Hole, Mass’taki Marine Biological Laboratory’de bir mikrobiyolog olan Jessica Mark Welch, “Bakteri topluluğun dil yüzeyinde oluşturduğu karmaşıklık şaşırtıcı” diyor.

Woods Hole, Mass’taki Marine Biological Laboratory’de bir mikrobiyolog olan Jessica Mark Welch, “Bakteri topluluğun dil yüzeyinde oluşturduğu karmaşıklık şaşırtıcı” diyor. Mikrobiyal toplulukları tanımlama yöntemleri genellikle çeşitli bakteri türlerinde genetik parmak izleri arar (SN: 11/05/09). Mark Welch, teknikler dilde ne yaşandığını ortaya çıkarabilir, ancak bakteri topluluğunun mekanda nasıl düzenlendiğini değil dedi. Bu yüzden o ve meslektaşları, dillerinin üst kısmını plastik kazıyıcılar ile kazıdı Daha sonra ekip, mikrobiyal topluluğun nasıl yapılandırıldığını görmek için dilde çeşitli renkteki bakteri türlerini farklı renkli floresan işaretleriyle etiketledi.

Kalın, yoğun bir şekilde paketlenmiş biyofilmde büyük ölçüde türe göre gruplandırılmış bakteri hücreleri, her bir dil yüzey hücresini kapladı. Mark Welch, mikrobiyal topluluğun genel patchwork görünümünün farklı örneklerden ve insanlardan alınan hücreler arasında tutarlı olmasına rağmen, bakterilerin spesifik bileşiminin değiştiğini söylüyor.

Ancak bazı bakteriler hemen hemen tüm numunelerde yaygındı ve dil hücreleri çevresinde kabaca aynı bölgeleri işgal etme eğilimindeydi. Örneğin aktinomik bakteri, genel olarak yapının merkezinde, insan hücresine yakındı. Öte yandan Rothia, biyofilmin dışına doğru geniş yamalar halinde olma eğilimindeydi ve Streptococcus ince bir dış tabaka oluşturdu. Bu gruplardan ikisi – Actinomyces ve Rothia – yapraklı yeşil sebzelerde bol miktarda bulunan bir bileşik olan nitratı, kan damarlarını genişleten ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilecek nitrik okside dönüştürmek için önemli olabilir.Dil Hücrelerinizde Bakteriler YaşarFotoğraf: Renkler çeşitli bakteri türlerini gösterir. Örneğin, Actinomyces bakterileri (kırmızı) tipik olarak insan hücresine yakın büyür ve Rothia (mavi) yapının dış kısmına yakın büyük yamalarda bulunur.

Farklı bakteri gruplarının dil üzerinde nasıl mekansal olarak düzenlendiğini bilmek, mikropların çevrelerini korumak ve konakçılarını sağlıklı tutmak için birlikte nasıl çalışabileceklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: sciencenews.org

700 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!