Dorothy Crowfoot Hodgkin

Dorothy Mary Crowfoot, 12 Mayıs 1910’da ülkenin Milli Eğitim Bakan yardımcısı olan John Winter Crowfoot (1873-1959) ve tekstil arkeolojisi uzmanı olacak olan Garce Mary Crowfoot née Hood’un (1877-1957) çocuğu olarak Mısır-Kahire’de dünyaya geldi. Ailesi kış aylarında Kahirede yaşarken Mısır’ın en sıcak aylarında her yıl İngiltere’ye giderdi. 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Ağustos 1914’te İngiltere’de kaldı.

Molly (Garce Marry), üç çocuğunu (Dorothy 4 yaşında, Joan 2 yaşında ve Elisabeth 7 aylık) İngiltere’de bırakıp kocasının yanına Mısır’a geri döndü. Daha sonra 1926 yılına kadar John’un eğitim ve arkeolojiden sorumlu olduğu Sudan’a taşındılar. Savaşın sonucu olarak Molly, dört kardeşini kaybetti ve yeni Milletler cemiyeti’nin fanatik bir destekçisi oldu.

Dorothy, iki kız kardeşi ile birlikte Worthing’de (Sussex’te) savaş bitene kadar dedesinin ve bir hemşirenin yanında kaldılar. Anne savaş bittikten sonra İngiltere’de bir yıl geçirerek kızlarını yeniden tanıma şansı buldu ve çocuklarının ve Crowfoot kuzenlerinin hayatlarındaki en güzel dönemlerinin tanımlandığı bir vakittir. Bir botanikçi, mükemmel bir tasarımcı kadın, amatör bir tiyatro yapımcısı olan anne; çocukları için yaratıcı ve cesaretlendirici bir anne idi (dördüncü kızı Diana, Haziran 1918’de Hartum’da dünyaya geldi). Dorothy’ye ileriki yaşamı için kendisine kahraman ismini vermesi istendiğinde (“rol modeli” teriminden hoşlanmıyordu) üç kadından söz etti: tıbbi misyoner Mary Slessor; Somerville Koleji Müdürü Margery Fry; Ve en önemlisi, annesi Molly’dir.

1921’de Dorothy, Beccles’de Sir John Leman Dilbilgisi Okulu’na girdi ve burada kimya eğitimine izin verilen iki kızdan biriydi. 13 yaşında iken ailesini sadece bir defa uzun süreliğine ziyaret etti ve Hartum’a yerleşti. Savaş öncesi ebeveyn modelini sürdüren John ve Molly, yılın bir bölümünü Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşayıp çalıştı ve İngiltere’ye çocuklarının yanına her yaz birkaç aylığına giderlerdi. 1926’da John, Sudan Sivil Hizmetinden emekli olduktan sonra Kudüs’teki İngiliz Arkeoloji Okulu Müdürlüğü görevini üstlendi ve orada Molly ile 1935 yılına kadar kaldı.

Dorothy, genç yaştan itibaren kimya tutkusunu geliştirdi ve annesi tüm bilimlerdeki ilgisini arttırdı (Molly çok yetenekli bir botanikçiydi). Eyalet okulu gerekli olan Latince eğitimi kapsamıyordu ve Leman Okul müdürü bu engelin üstesinden gelmek için kişisel ders vererek Dorothy’nin Oxford Üniversitesi’nin giriş sınavını geçmesine olanak sağladı.

18 yaşında Oxford Üniversitesi’nde (Somerville Koleji) Kimya eğitimi almaya başladı. Dorothy, 1932’de birinci sınıfta Üniversite’nin üç başarılı kadını arasından onur belgesini kazandı.

Cambridge’deki Newham Kolej’de J.D. Bernal denetiminde doktora için çalışırken proteinlerin yapısını belirlemek için X-ray kristalografi potansiyelininin farkına vardığını açıkladı. Bernal ile birlikte tekniğin biyolojik bir madde olan pepsin analizine ilk uygulaması üzerine çalıştılar. Pepsin deneyi büyük oranda Hodgkin’in kendisine aittir ancak Hodgkin her zaman başlangıçta fotoğrafları çeken ve ek temel ipuçları veren Bernal olduğunu açıkça belirtti.

1933’te Somerville Koleji’nden araştırma bursu kazandı ve 1934’te Oxford’a geri döndü. Kolej, 1936’da Kimya’nın ilk akademi üyesi ve asistanı olarak görevlendirip 1977’ye kadar burada tuttu. 1940’lı yıllarda öğrencilerinden biri olan Margaret Roberts yani geleceğin başbakanı olan Margaret Thatcher 1980’de Downing Caddesine portresini astı.

Sydney Brenner, Jack Dunitz, Leslie Orgel ve Beryl M. Oughton ile birlikte 1953 Nisan’ında Maurice Wilkins ve Rosalind Franklin tarafından edinilen veri ve tekniğe dayalı Francis Crick ve James Watson tarafından inşa edilen DNA çift sarmal yapısının modelini görmek için Oxford’dan Cambridge’e giden ilk insanlardan biriydi. Geciken Dr. Beryl Oughton’a göre geç kalan Rimmer’in Dorothy Hodgkin’in DNA yapısının modelini görmek için Cambridge’e gittiklerinin duyulması üzerine iki araçta birlikte yolculuk ettiler.

Hodgkin, 1960’ta Kraliyet Cemiyeti’nin Wolfson Araştırma Profesörü olarak atandı ve 1970’e kadar bu görevde kaldı. Bu, Oxford Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmesi için araştırma masrafları ve yardımı ile maaş sağladı.

Hodgkin özellikle üç boyutlu biyomoleküler yapıların keşfi zerinde durdu. 1945’te C.H. (Harry) Carlisle ile birlikte çalışarak ilk steroid, kolesteril iyodür yapısını yayımladı (doktora çalışmasının ardından kolesterillerle çalışmış). 1945’te arkadaşları ve çalışanları penisilin yapısını çözerek bir β- laktam halkası bulunduğunu ( o zaman ki bilimsel görüşün aksine) gösterdiler. Her nedense makale 1949 yılına kadar yayımlanmadı.

Hodgkin tarafından keşfedilen B12 yapısal molekülü

1948’de Hodgkin ilk kez B12 vitaminini inceledi ve yeni kristaller keşfetti. B12 vitamini, o yılın başında Merck tarafından keşfedilmişti. B12, o zamanlar tamamen bilinmeyen bir yapıya sahipti ve Hodgkin’in kobalt içerdiğini keşfettiğinde yapının x- ışını kristalografisi analizi ile gerçekleştirelebileceğinin farkına vardı. Molekülün büyüklüğü ve atomların büyük ölçüde -kobalttan ayrı olarak- tanımlanmadığı gerçeği, daha önce keşfedilmemiş yapı analizinde zorluk oluşturdu. Bu kristallerden, bir halka yapısının varlığını tespit etti çünkü kristaller pleokroikti. Bu bulguyu daha sonra X-ışını kristalografisini kullanarak doğruladı. Hodgkin tarafından yayımlanan B12 çalışması Lawrence Bragg tarafından “ses bariyerinin kırılması kadar” anlamlı olarak tanımlandı. Merck’ten bilim insanları daha önce B12’yi kristalleştirmişlerdi ancak maddenin sadece kırma indekslerini yayımlamıştı. Hodgkin’in daha sonra Nobel Ödülüne layık görüldüğü B12’nin son yapısı 1955′ te yayımlandı.

En olağanüstü araştırma projelerinden biri İnsülin idi. 1934 yılında Robert Robinson tarafından insulin kristalinin küçük bir numunesi nin kendisine teklif etmesiyle başladı. Vücuttaki karmaşık ve geniş kapsamlı etkisi nedeniyle  hormon, onun hayal gücünü sardı. Buna karşın bu aşamada X-ışını kristalografisi, insulin molekülünün karmaşıklığına karşı koyacak kadar gelişmiş değildi. O ve diğer araştırmacılar, tekniği geliştirmek için yıllarını harcadılar. 1969 yılında (35 yıl sonra) insülin yapısı sonuna kadar çözülene dek daha büyük ve daha karmaşık moleküller ele alındı. Tabiki ondan sonra da araştırması bitmedi. İnsülin araştırmasında aktif diğer laboratuvarlarla işbirliği yapıp tavsiyelerde bulundu ve dünyayı dolaşarak insülinin diyabet için önemi hakkında konuşmalar yaptı.

Dorothy’nin bilimsel danışmanlığını yapan Profesör John Desmond Bernal hem bilimsel hem de politik açıdan kendisinin hayatını büyük ölçüde etkiledi. Seçkin bir bilim adamı olarak, Komünist Partinin açık ve sesli bir üyesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık hükümetinin önemli bir bilimsel danışmanı ve 1956’da Macaristan’ın istila edilmesine kadar Sovyet rejiminin sadık bir destekleyicisiydi. Dorothy, onu her zaman “Bilge” olarak; Thomas Hodgkin’le tanışmadan ve evlenmeden önce aşk yaşıyorlardı. Dorothy ve Bernal’in evlilik hayatları, o günlerin ve  günümüzün standartlarına göre alışılmışın dışındaydı.

Dorothy 24 yaşındayken ellerinde acı çekmeye başladı. Doktora gittiğinde romatoid artritin teşhisi konuldu; bu durum hem ellerinde hem de ayaklarında zamanla şekil bozukluğu yapmış ve bozukluklara neden oluyordu.  Dorothy son yıllarında tekerlekli sandalyede çok zaman geçirdi ancak sakatlığına rağmen bilimsel olarak aktif kaldı.

Dorothy, 1937’de Thomas Lionel Hodgkin ile evlendi. Sömürgecilik Bakanlığından istifa ettiği ve yetişkin eğitiminde çalıştığı Filistin’den geri dönmemişti. Komünist Parti’nin aralıklı bir üyesiydi ve daha sonra Afrika siyaseti ve tarihi üzerine birkaç önemli eser yazdı, Oxford’daki Balliol Kolejinde tanınmış bir öğretim görevlisi haline geldi. Çiftin üç çocuğu vardı: Luke (D. 1938), Elizabeth (D. 1941) ve Toby(D. 1946).

Dorothy’nin Penisilin Kimyasına yaptığı katkının bir bölümünde Hans Clarke’ın sekreteri tarafından Dorothy’nin evlilik adını “Dorothy Crowfoot” olarak 1949’a kadar kullanmaya ikna etti. O zamana kadar 12 yıllık evli ve üç çocuk doğuran Kraliyet Cemiyeti’nin bir üyesiydi. Büyük oğlu Luke, annesi eve dönerken trajik bir ses tonu ile “bugün kızlık soyadımı kaybettim” alaycı bir şekilde anımsatıyor. Bundan sonra “Dorothy Crowfoot Hodgkin” olarak anılacaktı ve bu Nobel Vakfı’nın kendisine verdiği ödül ve diğer Nobel Ödülleri sahipleri arasında yer aldığı biyografi adıydı; ayrıca Kimya Miras Vakfı da ona çağrıda bulundu bu konuda. Sadelik uğruna Kraliyet Cemiyeti, Dorothy’nin dostluğuna verdiği desteğe atıfta bulunarak “Dorothy Hodgkin” olarak anıldı ve onuruna verilen yıllık dersler Someville Koleji tarafından gerçekleştirildi. Birleşik Krallık Ulusal Arşivleri kendisine “Dorothy Mary Crowfoot Hdgkin”; Çalıştığı ya da yaşadığı yerleri anımsatan çeşitli tabelalarda örneğin 94 Woodstock Yolu, Oxford, O “Dorothy Crowfoot Hodgkin” olarak anılmakatadır.

1950’ler ve 1970’ler arasında Dorothy, Moskova’daki Kristalografi Enstitüsünde yurtdışında; Hindistan ‘da ve Pekin ve Şanghay’da insülin yapısıyla ilgili çalışan Çinli grupla birlikte kendi alanında bilim insanlarıyla sürekli temas kurdu ve bu teması sürdürdü.

Çin’e ilk ziyaretini 1959’da yaptı. Önümüzdeki çeyrek yüzyılda, ölümünden bir yıl önce son ziyaretinden evvel yedi kez daha gitti. Özellikle unutulmaz olan, Çinli grubun kendilerinin bağımsız olarak insülin yapısını Dorothy’nin ekibinden ayrı olarak daha yüksek çözünürlüğe kavuşturduktan sonra 1971’deki ziyaret oldu. Bununla birlikte, Uluslararası Kristalografi Birliği Başkanlığı döneminde 1972-1975 yılları arasındaki üç yıl boyunca Çinli yetkililer, ülkenin bilim insanlarının birliğe üye olmasına ve toplantılarına katılmasına izin vermedi.

Penisilin yapı modeli

Başka bir “Halk Demokrasisi” nde sözde bir bilim insanıyla olan ilişkisi daha az mutlu sonuçlar doğurdu. Dorothy 73 yaşındayken Robert Maxwell tarafından Romanya’nın komünist diktatörünün eşi Elena Ceausescu’nun eseri olarak yayımlanan Isoprene ait Stereospesifik Polimerizasyon’un İngilizce baskısına önsöz yazdı. Dorothy, yazarın “olağanüstü başarıları” ve “etkileyici” kariyerini yazdı. 1989 Romanya Devrimi sırasında Ceausescu’nun devrilmesini takiben Elena Ceausescu’nun orta öğretim okulunu bitirmediği veya üniversiteye devam etmediği ortaya çıkarıldı. Bilimsel kimlik bilgileri bir aldatmaca idi ve söz konusu yayım, sahte bir doktora elde etmek için bir bilim insanı ekibi tarafından yazıldı.

Dorothy’nin siyasi faaliyetleri ve kocası Thomas’ın Komünist Parti ile olan ilişkisi nedeniyle 1953’te ABD’ye girmesi yasaklandı ve daha sonra CIA feragat haricinde ülkeyi ziyaret etmesine izin verilmedi.

Thomas, 1961’den 1966’ya kadar Nkrumah’nın devrilmesinden önce uzunca bir süre ziyaret ettiği Gana Devlet Başkanı Kwame Nkrumah’ın danışmanlığını yaptı. Dorothy, Nobel Ödülü haberi geldiğinde onun yanında idi

Dorothy asla bir komünist değildi ancak annesi Molly’den toplumsal eşitsizlikler ve silahlı çatışmayı önleme, özellikle de nükleer savaş tehdidinin önlenmesi için elinden geleni yapmaya kararlıydı. 1976’da Pugwash Konferansı’nın başkanı oldu ve bu görevin öncesinde veya başındakinden daha uzun süre görev yaptı. 1988’de Orta-Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasının “kısa menzilli ve uzun menzilli nükleer silah sistemlerinde küresel yasağını ve müdahaleci  tahkik rejimini” dayattıktan sonraki yıl istifa etti. Barış ve silahsızlanma konusundaki çalışmalarıyla 1987’de Sovyet hükümetinden Lenin Barış Ödülü’nü kabul etti.

Dorothy, Avustralya’nın Uluslararası Kristalografi Birliği 1987 Kongresi’ne mesafe gerekçesiyle katılmamaya karar verdi. 1993′ te, kırılganlığın artmasına rağmen, herkes tarafından memnuniyetle karşılandığı bir sonraki Kongre için Pekin’e gitme kararlılığı ile yakın arkadaşlarını ve ailesini şaşkına çevirdi. Sonraki  Temmuz ayında  Dorothy, Warwickshire’deki Shipston-on-Stour yakınlarındaki Ilmington kasabasındaki kocasının evinde bir darbe sonrasında hayatını kaybetti.

Dorothy, 1964 Nobel Kimya Ödülünü kazandı ve 2016’ya kadar Kabul edilen üç bilimin herhangi birinde Nobel Ödülü alan tek İngiliz kadın bilim insanı oldu. 1965’te Florence Nightingale’den sonra 60 yılda bir kral ya da kraliçe tarafından Emeklilik ikramiyesine layık görülen ikinci kadın oldu. Dorothy, 2016’da ünlü Copley Madalyasını alacak olan ilk ve tek kadındır. 1947’de Kraliyet Cemiyeti (FRS) Üyesi ve 1970’de EMBO Üyesi olarak seçildi. Hodgkin, 1970-1988 yılları arasında Bristol Üniversitesi Şansölyesi görevini yaptı. 1958’de Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi’nin Onursal Üyeliği’ne seçildi. 1966 yılında, önemli katkıları için Iota Sigma Pi Ulusal Onursal Üyesi ödülüne layık görüldü.

1970’lerde SSCB Bilimler Akademisinin yabancı üyesi oldu. 1982’de, Sovyet Bilimler Akademisi’nden Lomonosov Madalyası aldı ve 1987’de Mikhail Gorbaçov’un Sovyet hükümetinden Lenin Barış Ödülü’nü kabul etti. Bulgaristan komünist hükümeti ona Dimitrov Ödülü verdi. Asteroid (5422) Hodgkin, Kırım Astrofizik Gözlemevi’nde (M.P.C. 22509) L.G. Karachkina tarafından 23 Aralık 1982’de keşfedilmiştir. 1983’te Hodgkin, Avusturya Bilim ve Sanat Dekorasyonunu aldı.

Kraliyet Cemiyeti, Dorothy Hodgkin bursunu, araştırmacıların kariyerinin ilk dönemlerinde bir aile üyesi veya bir aile bireyinin bakımını üstlenip zaman kazanmalarını sağlamak için kurdu.

Dorothy iki kez İngiliz posta pullarının özel sayısında yer almıştır.

Diğerleri, Marea Hartman (spor yöneticisi), Margot Fonteyn (balerin / koreograf), Elisabeth Frink (heykeltraş) ve Daphne du Maurier (yazar) idi. Hodgkin haricinde, İngiliz İmparatorluğu Tertip Komutanı (DBEs) Dames vardı.

Dorothy, Kraliyet Cemiyeti kuruluşunun 350. yılı boyunca 2010 yılında Topluluğun en ünlü üyelerinden bazılarını kutlayan tek, pullu kadın oldu. Isaac Newton, Edward Jenner, Joseph Lister, Benjamin Franklin, Charles Babbage, Robert Boyle, Ernest Rutherford, Nicholas Shackleton ve Alfred Russel Wallace’ın yanında yer aldı.

Hackney Londra Belediyesi’ndeki meclis ofisleri ve Londra Kral Koleji (Aslında Thomas Hodgkin’in adını taşıyor ancak bir bağlantı oluşturmada destek sağlandı), York Üniversitesi, Bristol Üniversitesi ve Keele Üniversitesi’ndeki binalar, eski okul olan Sir John Leman Lisesi’ndeki bilim bloğu onun adını taşıyor.

Hodgkin, 2012’de Kraliçe 2. Elizabeth elmas Jubile’sini dikkat çekmek için BBC Radio 4 serisi Yeni Elizabeth’lerde yer aldı. Yedi akademisyen, gazeteci ve tarihçinin katıldığı bir panel onu “İngiltere’nin 2. Elizabeth devrindeki eylemleri bu adalardaki yaşamlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olan ve yaşına göre karakterini” belirten İngiltere halkının gruru olarak adlandırdı.

2015 yılında Dorothy Crowfoot Hodgkin’in 1949 tarihli “Penisilin Yapısının X-ışını Kristalografik Araştırması” (CW Bunn, BW Rogers-Low ve A. Turner Jones ile birlikte yayımlandı) adlı makalesi, Oxford Üniversitesi’ne (İngiltere) sunulan Amerikan Kimya Topluluğu Kimya Tarihi Bölümü’nden Kimya Atılım Ödülü için verilen bir takdirname ile onurlandırıldı. Bu araştırma, karmaşık doğal ürünlerin bu örnekte penisilinin yapısını belirlemek için çığır açan X-ışını kristalografisi kullanımı için dikkate değerdir. Evliliğinden yıllar sonra yayımlanan bu makalede Hodgkin, kızlık soyadı “Dorothy  Crowfoot” u kullanmıştır.

Dorothy Hodgkin anısına yapılan konferanslar:

1999 yılından bu yana, Oxford Uluslararası Kadınlar Festivali, genellikle Mart ayında Dorothy’nin çalışmalarının onuruna yılda bir anma dersi olarak verildi. Ders, Oxford AWiSE (Bilim ve Mühendislik Kadınları Derneği), Somerville Koleji ve Oxford Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi arasında yapılan bir işbirliği ile gerçekleştirildi.

 • Profesör Louise Johnson, “Dorothy Hodgkin ve penisilin” – 4 Mart 1999.
 • Profesör Judith Howard, “Kimya ve Biyoloji Arayüzü Giderek Odaklanıyor” -13 Mart 2000.
 • Profesör Jenny Glusker, “B12 Vitamini ve Dorothy: Yapı bilimi üzerindeki etkileri” -15 Mayıs 2001.
 • Profesör Pauline Harrison CBE, “Kristalografiden Metallere, Metabolizma ve Tıp’a” -5 Mart 2002.
 • Dr Claire Naylor, “Patojenik Proteinler: bakteriyel ajanlar nasıl hastalığa sebep oldu” – 4 Mart 2003.
 • Dr Margaret Adams, “Yapboz’un Bir Parçası: G6PD – kalıtsal hastalığın arkasındaki protein” -9 Mart 2004.
 • Margaret Rayman, “Kanserin önleyicisi Selenyum” -10 Mart 2005
 • Dr Elena Conti, “Saçmalıktan Kayıtsız: RNA bozulması ve hastalığının yapısal çalışmaları” -9 Mart 2006.
 • Profesör Jenny Martin, “Adı Bond – Disülfid Bond” -6 Mart 2007.
 • Profesör E. Yvonne Jones, “Yüzeydeki Kartpostallar: Hücre-Hücre İletişiminin Yapısal Biyolojisi” – 4 Mart 2008.
 • Profesör Pamela J. Bjorkman, “Annenizin antikorları: Onları nasıl elde edebiliriz ve HIV ile mücadelede bunları nasıl iyileştirebiliriz” -11 Mart 2009.
 • Profesör Elspeth Garman, “Kristalografi 100 yıl A.D (Dorothy’den Sonra)” -9 Mart 2010.
 • Profesör Eleanor Dodson, “Kristalografide Matematik” -10 Mart 2011.
 • Profesör Sir Venkatraman Ramakrishnan, “Antibiyotikler ribozom fonksiyonunu nasıl aydınlatıyor ve tersi” -Mart 2012.
 • Profesör Susan Lea, “Bakteriyel salınım sistemleri – yeni terapötik fırsatlar doğrultusunda kullanılan yapıların oluşumunun yapılması” -5 Mart 2013.
 • Profesör Carol V. Robinson, “Doğru Dengeyi Bulma” -11 Mart 2014
 • Professor Petra Fromme, “Yapısal Biyolojide Yeni Bir Dönem” -12 Mart 2015
 • Profesör Dame Kay Davies CBE FRS FMedSci, “Genetik çağın Duchenne kas distrofisi için terapi” -4 Mart 2016

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …