Dünya Sağlık Örgütü, Steroidlerin Kritik COVID-19 Hastalarının Ölüm Oranını Azalttığını Duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü, Steroidlerin Kritik COVID-19 Hastalarının Ölüm Oranını Azalttığını Duyurdu

Haziran ayında Birleşik Krallık’ta yapılan büyük bir çalışmada steroit deksametazonun kritik durumdaki COVID-19 hastaları için ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabileceği önerildi. Şimdi daha fazla kanıt, steroitlerin koronavirüse karşı etkili bir silah olduğunu öneriyor.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nden araştırmacılar, 9 Haziran’a kadar standart bakım veya plasebo ile tedavi edilen ciddi veya kritik derecedeki COVID-19 hastaları için 7 rastgele klinik çalışmadan elde edilen verileri birleştirdi. Denemelerde, hidrokortizon, deksametazon veya metilprednizolon steroidleri kullanıldı.

Araştırmacılar, 2 Eylül’de JAMA’da, klinik deneyleri başladığında ventilasyon uygulanan kişilerin, standart bakım veya plasebo için %38’lik bir oran ile karşılaştırıldığında, steroid verildiğinde %30’luk bir virüsten ölme oranına sahip olduklarını bildirdi. Sonuçlar, ventilasyon uygulanmayan kritik derecedeki hastalar için daha da umut vericiydi: Steroid alanlar %23 ölüm oranına sahip iken, plasebo alan veya standart bakım alan kişiler için bu oran %42’dir.

Birleşik analize dahil edilen üç çalışmanın sonuçları -biri Fransa’dan hidrokortizon testi, Brezilya’da bir deksametazon denemesi ve uluslararası bir hidrokortizon çalışması- aynı zamanda JAMA’da yayınlandı. WHO analizindeki bu ve diğer denemeler erken durduruldu çünkü Birleşik Krallık çalışması onları etkili bulduktan sonra bazı hastaların steroidlerini sürdürmek ve reddetmek etik olmayacaktı.

Birleşik analizin sonuçlarına dayanarak, WHO 2 Eylül’de doktorların ciddi ve kritik derecedeki COVID-19 hastalarına deksametazon veya hidrokortizon vermelerini, ancak daha hafif hastalığı olanlara vermemelerini önerdi. Orta veya hafif derecedeki vakalara steroid vermek bağışıklık sistemini çok fazla zayıflatabilir ve virüsün daha fazla zarar vermesine izin verebilirdi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, fazladan oksijene ihtiyaç duyan veya ventilasyon uygulanan hastanelerde yatan kişiler için de steroid kullanımını önermektedir.

Kaynak : sciencenews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kanadalı Bilim İnsanları, Laboratuvar Ortamında Yağ ve Kas Hücrelerinden Oluşan Et Türü Geliştirdi

Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi bilim insanları, laboratuvar ortamında hem yağ hem de kas hücrelerinden …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: