Elektrik ile Yaraların İyileşmesini Hızlandırma Çalışması

Elektrik ile Yaraların İyileşmesini Hızlandırma Çalışması

Yeni bir çalışmada elektrik stimülasyonu ile  kan damarlarının yaralara beyaz kan hücreleri ve oksijen taşımasına yardımcı olabileceği, iyileşmeyi hızlandırabildiği ortaya koyulmuştur.

Royal Society of Chemistry journal Lab on a Chip’de yayınlanan bir çalışmada elektrik stimülasyonunun kan damarlarında geçirgenliğe nasıl yol açtığı ve yeni kan damarlarının nasıl genişleyebileceğine dair yeni bir fikir ortaya kondu.

Elektrik stimülasyonu işleminde vücut sabit voltajda elektrik ile uyarılır. Bulgular stimülasyonun kan damarının geçirgenliğini arttırdığını göstermektedir. Bunun sonucunda kandaki yara iyileştirici maddelerin vücut yüzeyindeki yaralara daha etkili bir şekilde ulaşmasına yardımcı olabileceği görülmektedir.

Ohio State Üniversitesi’nde Mekanik ve Havacılık Mühendisliği profesörü olan Shaurya Prakash “Vücudu elektriksel olarak uyarırsanız kan damarlarının büyüyebileceğine dair bu spekülasyon ile karşılaşırsınız. Kan damarı modellerimizdeki hücrelerin tepkisinin, yara iyileşmesi üzerine olan çalışmalarımız için olumlu sonuçlara yol açabilecek damarların geçirgenliğini değiştirmeye yönelik pozitif etki gösterdiğini gördük.”

Kan damarları yara iyileşmesinde aktif rol oynamaktadır. Vücudumuz boyunca dolanarak, yaralanmanın neden olduğu iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olabilecek besinleri, hücreleri ve kimyasalları taşırlar.

Bir yaralanma olduğunda örneğin parmağınızda bir kesik-yara oluştuğunda bölgedeki kan damarlarının yapısı bozulur. Bu aynı zamanda damarların yaranın iyileşmesine yardımcı olma yeteneğini de ortadan kaldırır. Kan damarları, iyileşme sürecinin bir parçası olarak neredeyse ağaç dalları gibi dış etken olmadan kendi başlarına yeniden büyürler.

Prakash “Kan damarları büyümeye başladıkça, cildi ve hücreleri yeniler ve tekrar iyileştirici bir bariyer oluştururlar” dedi. “Ama sorun şu: bu süreci nasıl daha hızlı hale getiriyorsunuz ve bunu yapmanın herhangi bir avantajı var mı?”

İnsan hücreleri kullanılarak yapılan laboratuvar testlerinde kan damarlarının elektrikle uyarılmasının, kan damarlarının geçirgenliğinde belirgin bir artış gösterdiğini ve bununla da yeni damarların olası büyümesini gösteren fiziksel bir belirteç olduğunu bulmuşlardı.

Prakash “Çalışmanın bu aşamasındaki ilk bulgular heyecan verici, çalışmanın bir sonraki aşaması, gerçekten yeni kan damarları oluşturup oluşturamayacağımız ve nasıl oluşturacağımız hakkında kesinlik ortaya koymamızı gerektirecektir” dedi.

Jon Song “Şimdi elektrik stimülasyonunun damar duvarlarındaki geçirgenliği nasıl değiştirebileceğine dair daha iyi bir anlayışa sahibiz” dedi. “Diyelim ki bir kağıt kesiği gibi kutanöz bir yaranız var ve kan damarlarınız kesildi. İhtiyacınız olan şey yara onarımını başlatmak için kan damarından yaraya ulaşacak bir grup kan hücresi.”

Bu çalışma, daha önce elektrikli bandajların yaralı köpeklerde iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olabileceğini gösteren Prakash liderliğindeki daha geniş bir ekip tarafından yapılan çalışmanın bir uzantısı niteliğindedir. Elektrik stimülasyonunun yara bölgesindeki enfeksiyonların iyileştirilmesine de yardımcı olabileceğini göstermesi araştırmacıların da üzerinde daha fazla araştırma yapmayı umduğu bir fenomen.

Kaynak: sciencedaily.com

24 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!