Enjekte Edilebilir İlaç Kemik İyileşmesini Hızlandırmayı Hedefliyor

Enjekte Edilebilir İlaç Kemik İyileşmesini Hızlandırmayı Hedefliyor

Fotoğraf : Purdue üniversiteye  bağlı  olan girişim şirket, Novosteo, kemik kırıklarını daha hızlı tedavi eden ve hasta için daha fazla yarar sağlayacak bir teknolojiyi geliştiriyor.Yukarıda dört  haftalık kırık uyluğun görüntüsü gösterilmektedir.Sağda  “Targetted” , Novosteo’nun geliştirdiği enjekte edilebilir ilacı verilen kırık kemiğin görüntüsü yer almakta.Sarı ve turuncu renkler, mor ve maviden daha yüksek yoğunluklu bir kemiğe işaret eder.

ABD’deki her kişi, ömür boyunca  ortalama olarak 2 kemik kırıklar yaşanmasını beklenmektedir.

Ulusal Sağlık Enstitüsüne (USE) göre, bu yıl ABD’de 6,3 milyondan fazla kemik kırılması bekleniyor. Kırık bir kolu olan genç, sağlıklı bir yetişkin için ortalama iyileşme süresi altı ila sekiz haftadır.

55 yaş ve üstü  insanlar için, kırık kalçanın ortalama iyileşme süresi çok daha ciddi.İyileşme süresi altı ay ıla bir yıla kadar sürebilir. USE’ye göre, bu komplikasyonlardan dolayı bir yıl içinde üç kişiden biri ölecek ve hayatta kalanların sadece yüzde 50’si   tam  iyileşmeye kavuşacak.

2040 yılına kırık kalça vakaları  yılda  yüzde 160 oranında artması ( 500,000 vakalar ) beklenmektedir. Bununla birlikte kırık kalçaların tedavi masrafların aynı yönde artmaya devam edeceğini tahmın edilmektedir. 2015 yılında, kalça kırığı tedavisi için sadece Medicare tarafından ödenen mıktar 31 milyar dolardır.

Ortaya çıkan bu yeni  enjekte edilebilir  ilaç, kopmaların, kırıkların ve zayıf kemiklerin tedavisi için yeni bir pencereyi açıyor.İlacın kırık iyileşme süresini yüzde 50 oranında azalttığı ve yan etkileri düşürdüğünü  gösterilmiştir.Ayrıca tedavi maliyetleri ve iyileşme sürelerinin, bu yeni ilaçla yaklaşık aynı oranda azalması beklenmektedir.

Bu teknolojinin geliştirilmesinde katkıda bulunan Purdue üniversitesinin kimya bölümde  misafır  araştırmacı olarak görev yapan  Stewart Low ” Birçoğumuz daha önce  kemik kırılmasından kaynaklanan rahatsızlık ve sorunlarla  karşılaştık. 12 hafta boyunca ortopedik plakları kullanmanızı  bekleniyorsa, bunu  6 haftaya indirmek istiyoruz . “Çenenizi 2 ay boyunca kırıktan dolayı  kapalı tutmak zorunda kalırsanız, hedefimiz  bu süreyi 1 aya  kısaltmaktır. Kırığınızın yüzde 30’luk iyileşmeme ihtimali olduğunu  söylenirse, hedefimiz bunu yüzde 15’e düşürmektir.” dedi.

Austin (Teksas) kentindeki  2-5 Şubat tarihlerinde düzenlenen 2019 yıllık toplantısında, kemik onarımı çalışmaları kategorisinde , Ortopedi Araştırmaları Derneği tarafından bu  yeni kemik tedavisini geliştiren Novosteo şirketini birincilikle ödüllenmiştir.

Aynı anda ,Philip Low’un laboratuvarında  yüksek lisans yapan 2 öğrenci, Jeffrey Nielsen ve Mingding Wang, Genç Araştırmacıların  kategorisindeki “Kemik Kırıkların Hızlandırılmış İyileşmesi için Nöropeptitleri Hedefleme” konulu 3 dakikalık tez yarışmasında  sırasıyla birinci ve ikinci oldu.

Bu inovasyonu  Purdue üniversitesinde geliştirildi ve  Philip Low,  (Ralph C. Corley Seçkin Kimya Profesörü) ve oğlusu,Stewart Low  ortaklaşa  Novosteo’yı  kurmuşlar. Stewart Low, Novosteo şirketinin  elde edilen verileri ile ilgili Ortopedi Araştırma Derneği konferansına katıcımlara sunum yapmış.

Stewart Low ,”Bu ilaca ortopedi cerrahlarından büyük ilgi var çünkü şu anda yaşlı popülasyonlarda oluşabilecek gibi iyileşmesi zor olan kemik kırıklarının  mevcut  tedavi  seçenekler   kısıtlıdır.Motivasyonumuz, insanların kemik kırığı nedeniyle acı çekmesi gereken süreyi kısaltmak. Bu keşifleri kliniğe taşımak için çok heyecanlıyız.” dedi.

Bu enjekte edilebilir ilaç  kırığın bulunduğu bölgeye gider ve kırığın iyileşmesi için invazif cerrahi gerektirmeden doğrudan kemiğe bağlar.

Philip Low ” bu ilacın kemik kırıklarının tedavisinde kullanılan diğer tüm teknolijilerden ayırt edici birincil  özelliği, spesifik olarak kırık kemiğine bağlanabilmesidir. Şu anda  kemik kırığın tedavisi için klinikte onaylanmış mevcut olan tek ilaç, cerrahı  sırasında topikal olarak uygulanır  yani  ilacın doğrudan kırık kemiğe sürülür. Bizim ilacımız ise, bu invazif prosedürü gerektirmiyor ve  yaralanmadan birkaç gün sonra bile vücudun her yerine deri altından enjekte edilebilir. ” dedi.

Bu yeni hedeflendirilmiş  ilacın kemik kırığın tedavisinde  kullanılan diğer hedeflendirilmemiş ilaca göre daha hızlı ve daha iyi etkin olduğunu kanıtlayan klinik öncesi faz çalışmalarını  Novosteo tarafından  çoktan başarıyla tamamlanmıştır.Bu araştırmanın bulguları, Philip Low ve Stewart Low tarafından  Savunma Bakanlığı Spotlight Dergisinde  yer alan “Hızlandırılmış kemik onarımı için kırığa hedefleyen ilaçlar” konulu  makalesinde yayınlanmış.

Novosteo, gelecekte bu ürünün  dental implantlarda, kafa ve yüz kırıklarında, kalça ve diz protezlerde, ve karmaşık iyileşmesi zor  veya kompleks olan kırıklar dahil olmak üzere birçok kullanımlarda bulunmasını öngörmektedir.

Novosteo, bu  enjekte edilebilir hedeflendirilmiş ilacın klinik çalışmasını hızlı bır şekilde yürütülmesini sağlamak için   Ulusal Diş ve Kraniyofasiyal Araştırma Enstitüsü yardımıyla  2018’de Ulusal Sağlık Enstitüleri SBIR Aşama I / II hibesinden 1,7 milyon dolar aldı. Bu hibe , ilaçların etkinlik testini ve Faz 1 klinik insan denemelerin hazırlanmasını desteklenmesi  için verilmiştir.

Kaynak : medicalxpress.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: