Erciyes Üniversitesi’ne Kimya Laboratuvarı

erciyes universitesi ne kimya laboratuvari

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne kurulacak kimya laboratuvarları için, Türkiye’nin birçok üniversitesinden bilim insanı Kayseri’ye geldi.

ERÜ Genom ve Kök Hücre Merkezi Konferans Salonu’nda bir araya gelen bilim insanları, gün boyunca devam eden toplantıda görüş alışverişinde bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ERÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hamza Çakır, konuşmasına hain terör saldırılarında şehit düşen güvenlik güçlerini anarak başladı.

ERÜ’nün bir hayırsever üniversitesi olduğuna vurgu yapan Çakır, “Kayserili hayırseverler Erciyes Üniversitesine elinden gelen desteği vermekteler. Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin temelinin atılmasında ve faaliyete geçmesinde gösterdiği destek ve katkılarından dolayı Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’a teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki, yeni kurulacak bu merkeze katkılarını artıracaklardır”  dedi.

Türkiye her zaman güçlü olmak zorunda

Türkiye’nin katma değerini kendisinin yaratması gerektiğini vurgulayan Çakır, şöyle devam etti:

“Güçlü olursanız, size kimse dokunamaz. Maalesef öyle bir dünya düzeninde yaşıyoruz ki, güçlü olan haklı olmasa da haklı görünüyor. Türkiye her zaman güçlü olmak zorunda. Bu gücü de burada kurduğumuz ve kuracağımız araştırma merkezlerindeki Ar-Ge çalışmalarıyla gerçekleştireceğiz. İleriye dönük ciddi adımlar atmak zorundayız. Bu konuda siz değerli bilim adamlarımızı sık sık buraya davet ederek çalışmalar yapmamız gerek. Kayseri, Türkiye ve dünya sanayisine ve Türk İslam Coğrafyası’na hizmet edebilecek Ar-Ge çalışmaları ortaya koymak zorundayız. Bu toplantıları doğru işler, doğru adımlar atmak için yapıyoruz. Bu toplantıdan güzel sonuçlar çıkacağından hiç şüphem yok.”

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Prof. Fahrettin Keleştemur ise yeni kurulacak araştırma merkezine olan hayırsever desteğine vurgu yaptı.

ERÜ’de tüm fakülte binalarının ve bunların ötesinde araştırma merkezlerinin de hayırseverler tarafından yaptırıldığına dikkati çeken Keleştemur, “Bunun tabi Erciyes Üniversitesine çok büyük kolaylıklar sağladığı aşikar. Bundan dolayı resmi süreçleri çok daha kolay bir şekilde halledebildik. Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın katkılarıyla bir hayırsever kurumu olacak. Bu bakımdan ben kendilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Fen Bilimleri Araştırma Merkezi Projesi’nin tanıtımı yapıldı. Tanıtımı yapan Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkez Koordinatörü Dr. Mehmet Doğan, “Alman Kimya Sanayi 2030’a kadar hangi konularda gelişme sağlayacak. Mega Trendler neler?” başlıklı bir sunumda gerçekleştirdi.

Kaynak : haber7.com

682 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!