Erimiş Kar, Zehirli Hava Kirleticileri Karışımı İçeriyor

Erimiş Kar, Zehirli Hava Kirleticileri Karışımı İçeriyor

Dondurucu soğuklar ve kardan etkilenen taşıtlar hava kirliliğine neden oluyor.

İlkbaharın gelmesiyle çevremizde hissettiğimiz daha yüksek sıcaklıklar, karın yavaş yavaş erimesi, kışın pençesinden bizi kurtarıyor. Ama, eriyen karın etkisi sadece bu rahatlama durumu değil. Araştırmacılar şehir karının araba emisyonlarından kaynaklı olarak zehirli bir karışım oluşturduğunu tespit ettiler. Çünkü havaların ısınmasıyla hava kirliliği çevreye yayılıyor.

Kar havada oluşan kirli partikülleri topluyor ve hava kirliliği içinde nano düzeyde olan küçük partiküllerin de konsantrasyonunu değiştiriyor.

McGill Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü ve Kimya Bölümünde profesörlük yapan Parisa A. Ariya ile çalışan postdoktora araştırmacı Yevgen Nazarenko ile süper teknoloji ekolünden Prof. Patrice Seers işbirliği halinde çalışıyorlar ve ‘’Karın , kanserojen ve zehirli olduğu bilinen belirli polisiklik aromatik hidrokarbonları absorbe ettiğini tespit ettik.’’ diyorlar

Prof Ariya , grubun yeni çalışmasının kıdemli yazarı , Çevre Kirliliği ‘nde ‘’ Bu kirliliğin çevre ile nasıl etkileştiğini anlamak, kar dahil, Kuzey Amerika’da ılıman hava kirliliğinden kaynaklı yüzbinlerce prematüre ölümünü azaltmak istiyorsak çok önemli hale geliyor. Dünya çapında , bu hava kirliliği kaynaklı ölüm iddiası ise 8 milyon hayat kadar fazla ‘’ diyor

Burnumuz Sorunun Farkında

Bazı durumlarda , değişen kirlilik düzeylerini ortaya çıkarmak için ileri teknoloji ekipmanlara gerek kalmıyor.

Nazarenko’’ Kışın sokağa çıktığımızda ve dışarıda taze kar varsa , havanın farklı bir kokusu olduğunu algılayabiliyoruz. – genellikle sebzelik gibi kokuyor. Kar biraz yüzeyde kalıyor, sonra etkisi kayboluyor. Hava ısınınca , hava başka bir kokuda oluyor. Bu bizi karın havadaki kirleticilerle nasıl etkileştiğini merak etmeye sürükledi.

Bilim insanları karın taşıt emisyonlarından kirleticileri  nasıl aldığını laboratuarda üretilmiş donmuş cam küre içinde motor eksozuna maruz bırakarak analiz ettiler. Eksozun soğuk  ve kardan motordaki yakıt enjeksiyon tipine bağlı olarak farklı şekilde etkilendiğini tespit ettiler.

Eksoz Partikülleri Değişiyor

Yeni çalışma aynı zamanda karın havada oluşan partikülü aldığını değişik nanopartiküllerin yoğunluğunu değiştirdiğini ortaya koydu. Bu küçük partiküller sayısız sağlık problemlerine neden oluyor. Beklenmedik bir şekilde soğuk hava ve karla etkileşim karın yukarısında kirlenmiş hava içinde bulunan nanopartiküllerin bağlı varlıklarını yükseltti.

Bir kere kar kümesinde hava kirleticileri değişik zehirlilikte ve kanserojen yapıda ek kirleticiler üreten kimyasal değişimlere girerler. Bazı bileşikler , daha zehirli ve kanserojen kimyasallar dahil, hava içine doğru geriye buharlaşırlar fakat diğerleri karın içinde kümeleşirler ve erimiş sıvı ile serbest kalırlar.

‘’Bu serbest bırakılmalar erimiş karın gittiği yüzey suyu, toprak ve havada belli kirleticilerin kısa dönem konsantrasyonunun yükselmesine neden olabilir. ‘’ diye Nazarenko endişelerini belirtiyor.

Daha ileri çalışmalar ve çevresel izleme  benzin formülasyonlarında azalmanın ve motorların ve eksoz işleme teknolojilerinin optimizasyonunun hedeflenmesinin gerektiği en zararlı kirleticilerin açığa çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak : sciencedaily.com

554 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!