Esansiyel Yağlarda Bulunan Bir Biyoaktif Bileşik Yara İyileşmesini Hızlandırıyor

Esansiyel Yağlarda Bulunan Bir Biyoaktif Bileşik Yara İyileşmesini Hızlandırıyor

Fotoğraf: Esansiyel yağlarda bulunan bir bileşik olan beta-karyofilinin farelerde yaraya uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırdığı görüldü. 

Farelerle yapılan yeni bir çalışmada lavanta, biberiye, ylang ylang gibi çeşitli bitki ve baharatlarda bulunan bisiklik bir seskiterpen olan beta-karyofilinin yara iyileşmesine yardımcı olduğu gözlemlendi.

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Sachiko Koyama, “Bu, derideki gen ifadesindeki değişikliklere ek olarak kimyasal bileşik seviyesinde yara iyileşmesi gösteren ilk örnek.” dedi.

“Gen ifadesinin değişme şekli yara iyileşmesini hızlandırmanın yanı sıra daha az yara izi oluşumu ve daha fazla iyileşme olasılığına sebebiyet vermektedir.”

“Yara iyileşmesini artırıp hızlandırmak, esansiyel yağların yararlarına bir örnek teşkil etmektedir.”

Araştırmacılar yakın zamanda beta-karyofilinin kannabinoid reseptörü 2’yi (CB2) aktive ettiğini keşfettiler.

Indiana Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nden Dr.Koyama ve meslektaşlarına göre “CB2’nin aktivasyonu, enflamatuar yanıtlar için önemli bir sinyal olan ağrıyı azaltacaktır.”

Araştırmacılar, bu bileşiğin iltihabı azaltarak yara iyileşmesini etkileyebileceğini öne sürdüler.

Çalışmada, beta-karyofilin ile tedavi edilen farelerin kutanöz yaralarında yeniden epitelizasyon görüldü.

Tedavi edilen dokuda saç folikülü kök hücrelerinin gen ifadesinin arttığı da gözlemlendi.

Yara iyileşmesinde koku alma sistemi herhangi bir etkiye sahip değildi.

Dr. Koyama, “Yara iyileşme sürecinde inflamatuar fazdan başlayıp hücre çoğalma ve yeniden yapılanma aşamasından sonra birkaç adım vardır.” dedi.

“İnflamasyon baskılanırsa yara iyileşmesinin hızlanacağını ve iltihaplanma aşamasından bir sonraki aşamaya daha erken bir geçişin teşvik edileceğini düşündük.”

“Bu, yara iyileşme sürecini hızlandırdı ancak gen ifadesinde ortaya çıkan değişiklik hızlandırılmış iyileşmenin sadece CB2 reseptörünün aktivasyonu yoluyla elde edilmediğini göstermektedir.”

“Daha karmaşık aşamaların olması olasıdır. Bulgularımız, CB2’ye ek olarak başka rotaların da dahil olduğunu göstermektedir. Yakın gelecekte eylem mekanizmalarını netleştirmeyi umuyoruz.”

“Çalışmanın sonuçları umut verici olsa da araştırmalarımız belirli bir konsantrasyonda seyreltilmiş, bilinen saflıkta, çok spesifik bir kimyasal bileşik için geçerli olduğundan insanların yaralarını kendi kendilerine herhangi bir esansiyel yağla tedavi etmelerini önermiyoruz.” 

Kaynak: sci-news.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: