Eva Philbin

Eva Philbin

Institute of Chemistry of Ireland’ın ilk kadın başkanı olan Eva Philbin organik kimya alanında çalışmalar yapmıştır.

Hayatı ve Çalışmaları

4 Ocak 1914’te İrlanda, County Mayo’da bulunan Ballina kasabasında doğdu. Lisans eğitimini National University of Galway’da birincilikle tamamladıktan sonra yine burada yüksek lisans yaptı. Burada aldığı eğitim sırasında Tom Dillon ile çalıştı. Çalışma alanını yosunlardaki karbonhidratların tespiti oluşturuyordu. Tom Dillon dışında Vlado Prelog ile de çalıştı.

1939 yılında kariyerine endüstri kimyası alanıyla başladı. II. Dünya Savaşı sırasında Hygeia Group Limited’te baş uzman olarak görev aldı. Burada savaş nedeniyle kullanılamayan kimyasallar ile ilgili alternatif kaynaklardan sorumluydu.

1945 yılında University College, Dublin’e katıldı. Burada Profesör T.S. Wheeler ile birlikte çalıştı. Birlikte Natural Product Chemistry’de aktif araştırma okulu kurdular. Besinsel ve tıbbi tanıtımlarda yer alan flavonoidler buradaki çalışma alanıydı. Bu okul uluslararası dergilerde çok sayıda yayın üretmiş ve UCD’yi kendi alanı içinde en üst sıraya çıkarmıştır. Ayrıca Eva burada hem akademik hem de kişisel başarısı sayesinde  İrlanda’daki ilaç ve kimya endüstrisinin gelişiminin temelini oluşturan ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir grup kurdu. Philbin, Wheeler’in ölümüyle 1962 ve 1963 yıllarında organik kimya profesörü olarak UCD’de görev aldı. Wheeler’in anısına Wheeler Lectureship serilerini oluşturdu.

Bu seriler 1967 yılında, organik kimya alanında çalışmalar yapan ve Nobel Ödülü sahibi olan dünyanın en seçkin kimyagerlerinden Harvard Üniversitesi Profesörü RB Woodward tarafından düzenlenen bir konferansla başladı. Buna ek olarak, Eva çeşitli ülkelerdeki mezunların ilgisini çekerek bölümün çeşitli dallarını geliştirme politikası izledi.

Philbin, kendi çalışma alanının dışında öğrenme güçlüğü çeken kişilerin tedavisiyle de ilgilendi. Bu yüzden The Consultative Council on Mental Handicap’ın başkanlığını üstlendi. Aynı zamanda The National Association for the Mentally Handicapped of Ireland’ın onursal saymanıydı.

John Madden Philbin ile evliydi ve bu evliliğinden Eimer ve Deirdre isimlerinde iki kızı ve Liam isminde bir oğlu oldu. Eimer televizyoncu ve tarihçi olan John Bowman ile evlendi. Eva Philbin 24 Haziran 2005’te öldü.

Eva aynı zamanda Kraliyet Kimya Topluluğu, Royal Irish Academy ve Natural Science Council üyesiydi. Festchrift,  1989 yılında 75. Doğum günü sebebiyle kendisine atfedildi.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: