Evcil Kedilerde Yüksek Seviyelerde Kimyasal Tespit Edildi

Yeni araştırma gösterdi ki kediler elektronik eşyalarda ve mobilyalarda bulunan, toz haline gelen ve sağlığı olumsuz etkileyebilecek kimyasallara maruz kalıyorlar.

Stockholm Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, daha önce şüphelenilen bir şeyi doğruladı: Kedilerde ölçülen yüksek seviyedeki bromlu alev geciktiriciler, evlerimizdeki tozdan kaynaklanıyor. Çalışma, Environmental Science & Technology dergisinde yayınlandı.

Çalışma, kedilerin elektronik eşyalarda ve mobilyalarda bulunan, toz haline gelen ve sağlığı olumsuz etkileyebilecek kimyasallara maruz kaldığını gösteriyor. Bu bağlantı ilk kez doğrulandı. Önceki bir araştırmada, araştırmacılar bromlu alev geciktiricilerin, sağlıklı kedilere kıyasla,  Feline hyperthyroidism (kedilerde hipertiroidizm) gelişen kedilerin kanında daha yüksek konsantrasyonlarda bulunduğunu ispatlamıştı.  Şimdi, sağlıklı kedilerin yeni ölçümleri toz maruziyetlerini belirliyor. Eşleştirilmiş örnekler aynı evden alındı, yani araştırmacılar hem toz örneklerini hem de kan örneklerini aynı anda aldı.

Kimyasallara Maruz Kalma

Stockholm Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Analitik Kimya Bölümü’nden Jana Weiss, “Eşleştirilmiş örnekler alarak, kedilerin yaşadığı çevre hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. Dahası bu çalışmadaki kediler, zamanlarının çoğunu ev içinde geçiriyorlardı ve bu sebeple evdeki hava ve tozun payının, dış ortamdan daha fazla olması beklenmektedir” diyor.

Sonuçlar oldukça ilginç, çünkü her şeyi ağızlarına sokmalarıyla meşhur küçük çocuklar da kediler gibi bu kimyasallara maruz kalmaktalar.

“Kedilerde ölçülen bromlu alev geciktiriciler, bilinen endokrin engelleyicilerdir. Küçük çocukların bu maddeleri yutmaları çok ciddi bir sorundur çünkü gelişim sırasındaki maruziyet, ilerleyen yıllarda tiroid hastalığı gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir “diyor Jana Weiss.

Bromlu Alev Geciktiriciler Hakkında

Bromlu alev geciktiriciler, malzemelerin tutuşmasını önlemek için tekstil, mobilya ve elektronik cihazlara ilave edilir. Birçok bromlu alev geciktiricinin sağlık açısından tehlikeli olduğu tespit edilmiştir ve bazılarının endokrin engelleyici olduğundan şüphelenilmektedir. Bunlardan birkaçının elektronik cihazlar gibi ürünlerde kullanımı bu sebeplerden dolayı yasaklanmıştır. Ancak, son derece kalıcıdırlar ve üretildikten sonra ürünlerden yıllarca süzülerek sonunda tozun bir parçası haline gelebilirler.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Tatlı Su Tedarik İhtiyaçlarını Karşılayacak Bir Filtre

Yale önderliğindeki araştırma ekibi, suyu içerdiği tuzdan arındırmanın daha iyi bir yolunu bulmak için ilham …