Lenf kanserine karşı mucize bir ilaç geliştirildi

Amerikalı bir ilaç firmasının geliştirdiği ve denemelerde ağır lenf kanseri hastalarında tek bir tedaviyle iyileşmeye yol açan ilaç, tıp dünyasında heyecan yarattı.

ABD’li şirketin geliştirdiği ilaç, bilinen bütün tedavi yöntemleri denenmiş ancak başarı sağlanamamış ileri derecede lenf kanseri hastasına uygulandı. 101 hastanın 82’sinde tümör küçülmesi gözlemlendi. Yaklaşık üçte biri ise hastalıktan tamamen kurtuldu. Independent’ın haberine göre bu hastalardan biri olan 62 yaşındaki ileri derecede lenfoma hastası, doktorların 6 ay ömür biçmesine rağmen yeni ilaçla hayata tutundu. Tümörlerinin üçte ikisi yok olan hasta, hızla iyileşiyor.

Merkezi ABD’nin Orlando Kenti’nde bulunan şirketin geliştirdiği ‘mucize’ ilaç, kanser tedavilerinden son dönemde daha fazla başvurulan immünoterapi yöntemlerinde kullanılıyor. CAT-T adı verilen tedavi yönteminde ‘canlı ilaçlar’la bağışıklık sisteminin savaştığı T hücrelerinin, tümörleri tanıyıp, yok etmesi sağlanıyor.

Yan Etkileri Öldürebilir

İlaç denemelerinden alınan ilk sonuçlar tıp dünyasında heyecan yarattı. Ancak firma henüz yolun başında olduklarını ve gidermek zorunda oldukları sorunlar olduğunu söylüyor. Örneğin hastalardan 2’sinin ölmesi soru işaretleri yarattı. İlacın yan etkilerinin az da olsa ölüme yol açma riskinin bulunduğunu bizzat firma ifade ediyor. Bu nedenle güvenilir ve tedavilerde kullanılabilir bir ilaç için daha uzun yıllar beklenmek zorunda kalınabilir.

İlacın denendiği hastaların yüzde 82’sinde gözlemlenen tümör küçülmesi böyle görüntülendi.

Kaynak : haberturk.com

620 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!