FDA Onaylı Yeni Bir İlaç Ölümcül Tüberküloz Formunu Hedefliyor

FDA Onaylı Yeni Bir İlaç Ölümcül Tüberküloz Formunu Hedefliyor

Fotoğraf: Tüberküloza Mycobacterium tuberculosis neden olur (yukarıda gösteriliyor). ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından yeni onaylanan bir ilaç, hastalığın ilaca dirençli bir şekli ile savaşmaya yardımcı olabilir.

Antibiyotik Diğer İki İlaç İle Birleşince Dirençli TBC’ye Karşı Çalışıyor

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, 14 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ilaca dirençli tüberküloz olarak adlandırılan şeyin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için pretomanid antibiyotiğini onayladığını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın bu şeklinin, ana TBC ilaçlarının en az dördüne karşı dirençli olduğunu ve tedavinin genellikle başarısız olduğunu söyledi: Enfekte hastaların sadece yüzde 34’ü hayatta kalıyor.

“Bu tip TBC ile hastalanmak idam cezası olabilirdi. Ta ki şimdiye kadar.” Diyor ilacın gelişiminde yer almayan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndek tüberküloz araştırmacısı olan William Bishai.

Mevcut tedavi, hastaların 18 ay veya daha fazla süreyle oral yoldan ve bazen de enjeksiyonla sekiz antibiyotik almasını gerektirir. Buna karşılık, yeni antibiyotik daha önce onaylanmış diğer iki ilaçla bedaquilin ve linezolid ile altı aylık bir hap şeklinde eşleştirildi. Pretomanidi geliştiren ve kar amacı gütmeyen kuruluş olan TB Alliance’a göre, çok dirençli bir hastalığı olan ve bu ilaç rejimini alan 107 hastanın doksan beşi iyileşti. İlaç, 1960’lardan bu yana Mycobacterium tuberculosis’in neden olduğu tüberküloz için onaylanan üçüncü ilaç.

Tüberküloz, 2017’de yaklaşık 10 milyon kişiyi hastalandırdı. Yaklaşık 558.000 vaka çoklu ilaca dirençliydi, iki en güçlü TB ilacına ise cevap vermiyordu. WHO’ya göre bu vakaların yaklaşık yüzde 8,5’i veya kabaca 47,000’i ilaca dirençli idi.

Pretomanid sadece yüksek dirençli TBC hastalarında test edilmiştir. Bishai, ilacın tedaviye daha elverişli olan TBC hastalarının büyük çoğunluğu için yararlı olup olmadığını belirlemek adına daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. “Belki de altı ay boyunca alınan çoklu ilaçların standart rejimi, yeni antibiyotik dahil edilerek kısaltılabilir. Bu ilacı önceden haber vermiş olmaktan memnunuz, ama daha yapacak çok şey var.” Diyor.

Kaynak: sciencenews.org

1 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasak