Flavonoid İçeriği Zengin Meyve Tüketimi Beyni Daha Dinç Tutuyor

Flavonoid İçeriği Zengin Meyve Tüketimi Beyni Daha Dinç Tutuyor

Uluslararası bir araştırma ekibi, flavonoid içeriği zengin çilek ve yaban mersini gibi meyveleri tüketen yaşlı kadınlarda hafıza kaybını yaklaşık olarak 2,5 yıl geciktirebileceğini buldu.

Brigham Kadın Hastanesi’nde araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı olan Dr. Elizabeth Devore “Uzun süre boyunca elde ettiğimiz veri miktarları çalışmamızı eşsiz kılmakta. Daha önce bu kadar büyük ölçekli bir meyve araştırması hiç yapılmadı” dedi.

Ekip, 1976’dan itibaren sağlık ve yaşam tarzı hakkında bilgileri içeren anketleri dolduran 30-55 yaş aralığında, 121.700 kadın hemşireden oluşan verileri kullandı. 1980’den itibaren katılımcılara gıda tüketimleri ile ilgili dört yılda bir anketler yapıldı. Ayrıca 1995 ve 2001 yılları arasında 70 yaş üzeri 16.010 kadın katılımcının da iki yıl arayla iki kez verileri ölçülerek kayıt altına alındı. Uzun vadeli diyeti tespit etmek için, 1980’den itibaren ilk bilişsel görüşmeye kadar diyet değişkenlerinin ortalamasını alındı ve çok değişkenli ayarlanmış hesaplama sistemlerini kullanılarak, uzun vadeli meyve ve flavonoid alımları ile hafıza kaybı arasındaki ilişkinin ortalama farkı tahmin edildi. Çalışmadaki kadın katılımcıların ortalama yaşı 74 ve ortalama vücut kitle indeksi 26’dır.

Annals of Neurology dergisinde yayınlanan bulgular, flavonoid içeriği zengin yaban mersini ve çilek gibi meyve tüketimi fazla olan yaşlı kadınlarda daha yavaş hafıza kaybı ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Dr. Devore, “Her hafta 2 veya daha fazla porsiyon çilek ve yaban mersini tüketen kadınlar arasında hafıza kaybında tutarlı bir azalma gördük ve bu etki, nispeten basit bir diyet değişikliği ile elde edilebilir gibi görünüyor.” dedi.

Daha fazla antosiyanidin ve flavonoid alımı da azalan hafıza kaybı ile ​​ilişkilendirildi. Flavonoidler, bitkilerde bulunan, güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip bileşiklerdir. Araştırmacılar, stres ve iltihaplanmanın hafıza kaybı ve bozukluklarına katkıda bulunduğuna ve artan flavonoid tüketiminin bu zararlı etkileri hafifletebileceğine inanıyor.

Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, flavonoid içeriği daha zengin besinler ile beslenen kadınların hafıza kaybını 2,5 yıla kadar geciktirebiliyor.

“Flavonoid içeriği zengin meyve tüketimi, yaşlı kadınlarda hafıza kaybını azaltmak için oldukça basit bir diyet değişikliği olduğundan dolayı bulgularımızın önemli etkileri söz konusu… Meyvelerin yaşlı kadınlarda hafıza kaybının ilerlemesini yavaşlattığına dair ilk epidemiyolojik kanıtı sağlıyoruz” diyen Dr. Devore yaptığı çalışma ile flavonoid içeriği zengin diyetin önemine dikkat çekiyor.

Kaynak: sci-news.com

535 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!