Francis Muguet

Francis Muguet

Muguet ‘erişime açık bilgi’ savunucu olan Fransız bir kimyager idi.

Muguet, 1992 yılında, tezini su kimyası üzerine yazarak doktorasını Teksas Teknik Üniversitesi’nde (Texas Tech University) tamamladı. Danışmanı G. Wilse Robinson idi. Muguet ayrıca bir hukuk diplomasına da sahipti. 1993 – 2009 yılları arasında ENSTA’da (Ecole Nationale Superieure de Techniques Avancées) araştırmacı olarak çalıştı. Hayatının son aylarında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunication Union) ve Cenevre Üniversitesi’nde (University of Geneva) danışman olarak görev yaptı.

Bilimsel içeriğe özgür ve açık erişimin savunucusu olan Muguet, Sivil Toplum Bilimsel Bilgi Çalışma Grubu’na (Civil Society Scientific Information Working Group) başkanlık etti. Ayrıca, Bilgi Toplumu Dünya Zirvesi’nde (World Summit on the Information Society, WSIS) patentler, ticari markalar ve telif hakları üzerine bir topluluk oluşturdu.

Muguet, telif hakkı ile ilgili Bern Sözleşmesi kapsamındaki küresel lisans karşısında ortaya atılan yasal argümana cevap vermeyi amaçlayan küresel patronaj şablonunu tasarlamakla da bilinir. Sponsorluğunu, arkadaşı Richard Stallman’ın sağladığı ve aynı arkadaşı ile birlikte, 12 Mart 2009’da Fransız İnternet Topluluğu tarafından organize edilen bir atölyede Louisiana Deklarasyonu’nu yazdı. Muguet ayrıca, SARD’ın ( Küresel patronaj ilkelerinden esinlenen hediye kabul ve dağıtımı topluluğu) kurucuları arasında yer alıyordu.

Birkaç gündür maillerine cevap vermeyen babası Muguet’i, kızı 14 Ekim’de ölü olarak buldu. Ölümünün ilanının ardından, katkıda bulunduğu La Bataille Hadopi kitabı kendisine ithaf edilerek basım sürecinde bir değişiklik yapıldı.

Muguet, Dilsel Çeşitlilik için Dünya Ağı (World Network for Linguistic Diversity), Internet Yönetişim Forumunun Dilbilimsel Çeşitliliği için Dinamik Koalisyon (Dynamic Coalition for Linguistic Diversity of the Internet Governance Forum) gruplarında aktif rol oynadı. Ayrıca, ICVolunteers’in de üyesi idi. 2001-2005 yılları arasında da MDPI Center Basel’de yardımcı editorlük yaptı.

638 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!