Bu Fungi Kokarcanın Püskürttüğü Uzun Süre Kalıcılık Gösteren Kokuyu Nötralize Eden Bir Kimyasal Üretebiliyor

Fungi Kokarcasının Püskürttüğü Uzun Süre Kalıcılık Gösteren Kokuyu Nötralize Eden Bir Kimyasal Üretebiliyor

Kokarcanın püskürttüğü kokuya maruz kalan bir köpek yavrusu, insan burnuna pek hoş gelmez ve bu insan burnuna dost olmayan pis koku haftalarca ya da daha uzun bir süre kalıcılık gösterebilir.

Ancak tek bir çeşit Fungi olan “Tolypocladium” kokarcanın püskürttüğü bu kalıcı kokuyu giderebilecek bir kimyasal üretebiliyor. Araştırmacıların 26 Temmuz’da Journal of Natural Products Dergisi’nde sundukları  bilgilere göre;  perikosin olarak adlandırılan bu kimyasal kokarcanın püskürttüğü kokudaki kükürt içeren bileşikle reaksiyona girerek, insan burnuna rahatsızlık vermeyen ve daha kolay bir şekilde yıkanabilen formlar oluşturuyor.

Araştırmacılar, bu Funginin yaban ortamında karşılaştığı zararlı kimyasalları etkisiz hale getirmek için perikosin kullandığını düşünüyor. Norman Oklahoma Üniversitesi’ndeki Doğal Ürünler ve İlaç Keşif Araştırmacısı Robert Cichewicz  “Daha ​​önce bunun gibi bir kimyasal savunma şekli hiç görmedik… ” diyor.

Bilim insanları, bu fungiyi farklı bir fungi türü ile birlikte büyüttüklerinde; Tolypocladium fungisi, ikinci fungus tarafından üretilen, muhtemelen zararlı olanlar da dahil olmak üzere tüm kimyasallarla reaksiyona girerek perikosin üretmiş. Peki perikosin diğer bileşiklerle baş edebilse ne olur? Bu soruya yanıt bulmak için ekip; kokarca kokusu özü sipariş edip konu ile ilgili araştırmalara başladı.. Sipariş ettikleri bu koku özünü perikosin ile karıştırmak, kokuyu uzaklaştırmakla sonuçlandı.

Kokarcaların anal bezlerinin ürettiği bu koku moleküllerini su ile yıkayarak gidermek zor. Kendilerini korumak amacıyla insanları ve hayvanları korkutmak için kullandıkları bu tipik ürünün kokusunu gidermekte, sabun veya çamaşır suyu bu kadar etkili değil. Ancak bu funginin ürettiği bu bileşik kokunun temizlenmesinde istenilen sonucu veriyor. Araştırmacılar bu bileşiğin cilt ve göz  temizliği için üretilmesi amaçlıyor.  Grubun dokular üzerinde yaptığı perikosin testleri; bileşiğin tahrişe neden olmadığını ve beklenenden daha hassas bir temizlik ürünü olacağını düşündürtmekte.

Bazı yaygın kozmetik bileşenlerinin de bu spreye eklenmesi, pericosin’in kokarca kokusunu azaltma kabiliyetini de arttırmakta. Cichewicz, “Gerçekten heyecan vericiydi. Bu bir organik kimya reaksiyonundan çok kişisel bir bakım ürününe benziyor.”diyor.

Kaynak : sciencenews.org

Okumanızı Öneriyoruz

Aşırı Basınç Altında Kurşun Çelikten Daha Güçlü Hale Gelir

Fotoğraf: Kurşun normalde yumuşak bir metaldir, ancak onu aşırı basınçta sıkıştırırsak sert ve güçlü hale …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: