Stanislao Cannizzaro

Stanislao Cannizzaro

Stanislao Cannizzaro çok ünlü bir İtalyan kimyagerdi. Bugün, onun adını alan Cannizzaro reaksiyonu ile hatırlanıyor. 1860’da atom ağırlıklı görüşmelere ilişkin önemli rolüyle de bilinir. İlk modern kimya laboratuvarını kurdu ve bir çok ögrenci yetiştirdi. 

İlk Yılları

Stanislao Cannizzaro , Italya’nın Palermo kentinde 13 Temmuz 1926 yılında dünyaya gelmiştir. 1841 yılında  Palermo Üniversitesi’ne kaydoldu. Tıbbı kariyer yapmayı planladı, ancak üniversiteye girdikten kısa bir süre sonra, çalışmalarını kimyaya çevirdi. Salisin araştırmasıyla tanınan  Raffaele Piria’nın 1845’ten 1846’ya kadar yardımcılıgını yaptı.

1848 Sicilyalı bağımsızlık savaşı boyunca, Cannizzaro Messina’da bir topçu subayıydı. Ayrıca Sicilyalı hükümetin milletvekili idi. Messina 1848 Eylül’ünde düştükten sonra Taormina’da görev yaptı. Devrimci isyancıların çöküşünün ardından, 1849 Mayıs’ında Fransa’ya kaçtı. Paris’te Cannizzaro Michel Chevreul laboratuarı için çalışmaya başladı. F.S. Cloez ile çalıştı ve 1851 yılında eterli bir solüsyonda amonyak ve siyanojen kloridi birleştirerek siyanamid geliştirdiler.

Kimyasal Araştırma

Cannizzaro’nun kimyasal ilgi alanı, doğal ürünler ve aromatik bileşiklerin reaksiyonları üzerine odaklandı. 1853 yılında benzaldehit konsantre bazla işlendiğinde hem benzoik asit hem de benzil alkol üretildiğini keşfetti . Bugün Cannizzaro reaksiyonu olarak bilinen bir fenomen. Cannizzaro’nun kariyeri boyunca yetersiz laboratuvar imkanlarıyla mücadele etmesine rağmen, yayınladığı araştırma önemli ve etkili olmuştur. 1861’de Palermo’ya döndü ve 10 yıl da yerel üniversiteyi İtalya’da kimyasal eğitim ve araştırma merkezi yaptı. Cannizzaro 1871 yılımda Roma Üniversitesi’ne gitti ve burada uzun ve seçkin bir kariyer geçirdi.

Stanislao Cannizzaro

(Cannizzaro Reaksiyonu)

Mirası

Cannizzaro’nun organik kimyaya yaptığı katkılara ek olarak, “Sunto di un corso di Filosofia chimica”kitabını yayınladı ,  moleküler ve atomik ağırlıklar arasındaki ayrımı nedeniyle çok önemli olduğu düşünülmekteydi. Uçucu maddelerde bulunan çeşitli elementlerin atom ağırlığının, bu maddelerin moleküler ağırlıklarından nasıl çıkarılacağını gösterdi.

Stanislao Cannizzaro

Ayrıca, bu elementlerin bilinmeyen buhar yoğunluklarının ve atom ağırlıklarının, belirli ısılarından nasıl anlaşılacağını keşfetti. Atom teorisi için bu başarılar çok önemli olduğu için 1891 yılında Cannizzaro ya  Kraliyet Cemiyeti’nin Copley Madalyası verildi.

Cannizzaro ;  moleküller, atom ağırlıkları ve atomlar üzerine yapılan tartışmalara katkılarından ötürü ünlüdür. Amedeo Avogadro tarafından, aynı sıcaklık ve basınçta eşdeğer hacimdeki gazın eşit miktarda atom veya molekül bulunduğunu gösteren bir teoriyi destekledi. Atom ağırlığını belirlemek için eşdeğer gaz hacimlerinin kullanılabileceği teorisini de savundu. Bunu başararak, kimya için yenilikçi bir anlayış sundu.

1871 yılında bilimsel öneme sahip olması, İtalya senatosunda başkan yardımcılığı görevi yapmıştır. Ayrıca, İtalya’nın bilim camiasın diğer önemli görevleri yerine getiren Kamu Eğitimi Konseyidir. Daha sonraki yıllarında, İtalya’nın önde gelen bilim toplumlarından ve diğer ülkelerden çok sayıda ödül ve şan verilmiştir

10 Mayıs 1910 yılında Roma kentinde öldü. O öldüğünde, dünya, modern kimya bilimini yaratmada gerekli hizmete sahip olduklarını kabul eden bir adamını kaybetti.

2.192 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!