George Porter

George Porter

George Hornidge Porter, Luddenham OM Baron Porter PRSPCS HRSE LLD (6 Aralık 1920 – 31 Ağustos 2002) bir İngiliz kimyacıydı. 1967’de Kimyada Nobel Ödülü’nü aldı.

Eğitimi ve Erken Yaşamı

Porter, Güney Yorkshire’daki Thorne yakınlarındaki Stainforth’da doğdu. Thorne Grammar Okulu’nda eğitim gördü, ardından Leeds Üniversitesi’den burs kazandı ayrıca kimya alanında birincilik derecesi aldı. 1949 yılında Cambridge Üniversitesi’nden fotokimyasal yollarla üretilen serbest radikalleri araştırmak için doktora yaptı.

Kariyeri ve Araştırmaları

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Donanması Gönüllü Rezervinde hizmet verdi. Porter daha sonra, Cambridge Üniversitesi’nde Ronald George Wreyford Norrish tarafından denetlenen bir araştırmaya devam etti. Burada nihayetinde Nobel Ödülü almasını sağlayan çalışmasına başladı.

Kısa ömürlü moleküler türler hakkında bilgi elde etmek için ani ışık fotolizi tekniğini geliştirmedeki özgün araştırmasıyla, serbest radikallerin varlığını kanıtlamıştır. Daha sonraki araştırmalarıyla, özellikle güçlü destekleyicisi olan hidrojen ekonomisini ve çeşitli aplikasyonlarla fotosentezin ışık-bağımlı tepkisini inceledi.

1953-4 yıllarında İngiliz Rayon Araştırmaları Derneği’nin Direktörlüğünü yapmıştır. Burada, güneş ışığında boyalı selüloz kumaşların fotometrelerini çalışmıştır.

Porter 1954-55 yıllarında Sheffield Üniversitesi Kimya Bölümü’nde profesör oldu. Burada, çalışma atölyesinde tasarlanan ve yapılmış ekipmanlarla ani ışık fotolizi üzerine çalışmalarına başladı. Bu süre boyunca çalışmasını anlatan bir televizyon programında da yer aldı. Bu “Araştırmadaki gözler” serisi oldu. Porter, 1966 yılında Fulya’nın Kimya Profesörü ve Royal Institution’ın Direktörü oldu. Porter, Royal Institution müdürlüğünde grubunun çalışmalarına dayanan enstrümantasyonu sağlamak için oluşturulan Applied Photophysics’in kurulmasında etkili oldu. 1967’de Manfred Eigen ve Ronald George Wreyford Norrish ile birlikte Kimyada Nobel Ödülü’nü aldı. Aynı yıl University College London’da Misafir Öğretim Üyesi oldu.

Porter, Bilimin Kamu Anlayışına büyük katkıda bulundu. 1985’te İngiliz Derneği’nin başkanı oldu ve Kamu Bilimi Anlayışı Komitesi’nin (COPUS) kurucu başkanlığını yaptı. 1978’de Oxford Üniversitesi’nde “Bilim ve insani amaç” başlıklı Romanlar Kitabı’nı verdi ve 1988’de “Bilgi’nin kendisi güç” olan Dimbleby Konferansı’nı verdi. 1990’dan 1993’e kadar Gresham’ın astronomi derslerini verdi. 

Ödülleri ve Onurları

Porter, 1960 yılında Royal Society (FRS) Üyesi olarak seçildi ve 1985-1990 yılları arasında Kraliyet Topluluğu Başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca 1971’de Davy Madalyası, 1978’de Rumford Madalyası, 1991’de Ellison-Cliffe Madalyası ve 1992’de Copley Madalyası verildi.

Porter ayrıca 1971’de Heriot-Watt Üniversitesi’nden Fahri Doktora aldı.

1972’de şövalyelik nişanı verildi. 1989 yılında Merit Düzeni’ne atandı ve 1990 yılında Kent İlinde Luddenham’dan Luddenham’ın Baron Porter’ı ile hayat arkadaşı oldu. 1995’te Bath Üniversitesi’nden Fahri Diploması verildi.

1976’da Sunbeam’in Doğal Tarihi üzerine Kraliyet noel dersi verdi.

Porter 1984 ve 1995 yılları arasında Leicester Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. 2001 yılında üniversitenin kimya binası George Porter Binası adını aldı.

Ailesi

1949’da Stella Jean Brooke’la evlendi.

Yayınları

Modern Dünyanın Kimyası (1962)

Microtime’da Kimya (1996)

730 Kez Okundu

Rabiye Baştürk

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!