Vera Yevstafievna Popova

Vera Yevstafievna Popova

Vera Yevstafievna Popova, née Vera Bogdanovskaya (Вера Евстафьевна Попова; 17 Eylül 1867 – 8 Mayıs 1896) bir Rus kimyacıydı. Rusya’daki ilk kadın kimyacılardan biriydi ve bir kimya ders kitabının ilk Rus kadın yazarıydı. Laboratuvarında meydana gelen bir patlamanın sonucu olarak kimya alanında ölen ilk kadın oldu.

Erken Yaşamı ve Eğitimi

Vera Bogdanovskaya, 1868 yılında Saint Petersburg’da doğdu. Babası Evstafy İvanoviç Bogdanovsky, bir cerrahtı. Ailesi üç çocuğunu evde eğitimle büyüttü. Vera 1878’de 11 yaşında, Smolny Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. 1883’te Bestuzhev Kurslarında dört yıl çalıştı ve bundan sonra iki yıl boyunca Bilimler Akademisi ve Askeri Tıp Akademisi’nde çalıştı. 1889’da Bogdanovskaya, Cenevre Üniversitesi  kimya alanında doktoraya başladığı için İsviçre’den ayrıldı. Araştırmasını 1892 yılında dibenzil ketona yönelik yapmıştır. Bogdanovskaya, H-C≡P (methylidynepfanan) üzerinde çalışmak istemiş, ancak doktora tez danışmanı Profesör Carl Gräbe tarafından dibenzil keton üzerinde yoğunlaşması için ikna edilmişti. Ayrıca, stereokimya üzerine çalışan Cenevre’deki Dr. Philippe Auguste Guye ile çalıştı.

Kariyeri

Bogdanovskaya 1892 yılında Saint Petersburg’a kimya eğitimi verdiği Bestuzhev Kursları’nda tekrar çalışmak üzere döndü. Burası, Rus kadınlarını Rusya’da çalışmaya teşvik etmek için 1878’de kurulmuş bir kurumdu. Stereokimyada ilk dersleri veren Prof. L’vov’ın asistanı olarak çalışıyordu. Bir öğretim görevlisi olarak ününü temel kimya üzerine ilk ders kitabını yazarak sağlamıştır. İnceleme yazdı, kimya üzerine akademik makaleleri çevirdi ve profesörüyle birlikte 1886 yılında ölen Alexander Butlerov’un eserlerini yayınladı. 1891 ve 1894 yılları arasında doktora tezi üzerine bir dizi makale yayınladı.

O sadece bir kimyacı değildi. Entomoloji, yazı ve dillerle de ilgileniyordu. 1889’da, arılarla yaptığı çalışmanın bir açıklamasını yayınladı. Bogdanovskaya, kendi kısa öykülerini ve Fransız kısa öykü yazarı Guy de Maupassant’ın çevirilerini yayınladı.

Kişisel Yaşamı

Bogdanovskaya, Saint Petersburg’dan ayrıldı ve 1895’te General Jacob Kozmich Popov’la evlendi.

Eşi kendisinden daha büyüktü ve bir askeri çelik fabrikasının müdürüydü.

Eşi onun kimya çalışmalarına devam edebileceği bir laboratuvar kurmasını istedi.

Silah üretimine adanmış askeri kontrol altındaki bir şehir olan Izhevskii Zavod’da yaşıyorlardı.

Rus kadınların bazen sadece toplumun geleneklerinden kurtulmak için evlendikleri bilindiğinden, evliliğinin bir kolaylık olabileceği öne sürülmüştü.

Ölümü

Popova, 8 Mayıs 1896’da (Gregorian takvimi; Julian Takvimi’nde 26 Nisan), HC≡P (metilhidrofosfan) yani hidrojen siyanüre benzer bir kimyasal sentezlemeye çalışırken ortaya çıkan patlamanın bir sonucunda öldü (tarih, İngilizce kaynaklarda 1897). Öldüğünde 28 yaşındaydı.

Sonrası

Ölümü sırasında sentezlemeye çalıştığı kimyasal olan H-C≡P, 1961 yılına kadar fosfinden ve karbondan başarılı bir şekilde üretilemedi. Son derece piroforiktir ve -120 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda kolayca polimerize olur. Üçlü noktası −124 ° C’dir ve havaya maruz kaldığında düşük sıcaklıklarda bile kendiliğinden yanar.

Mirası

Popova’ya, Rus Fiziksel Kimya Derneği Dergisi’nde önemli bir ödül verildi.

Nature dergisinde daha kısa bir ölüm ilanı ve American Journal Science’da kısa bir bildiri yayınlandı.

Kimyager Vladimir Ipatieff’in bir raporu onun deneyler yaparken  zehirlenmiş olabileceğini veya intihar ettiğini ileri sürdü, ancak bu görüş diğer raporlar tarafından desteklenmedi.

Kocası tarafından, kız öğrencilere yardımcı olmak ve anısını yaşatmak için bir fon oluşturuldu.

Portresi de eğitim aldığı Kadın Koleji’nde sergilendi.

Popova, dibenzil keton sınıflandırmasını yaptı. Bunun sonucunda aseton siyanhidrin’den üretilen sentetik akrilik reçinelerin temeli atılmış oldu.

531 Kez Okundu

Rabiye Baştürk

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!