Pensilvanya Üniversitesi, Kalp Hastalıkları Tedavisinde Kanser Terapisi Kullanımını Araştırıyor

Pensilvanya Üniversitesi, Kalp Hastalıkları Tedavisinde Kanser Terapisi Kullanımını Araştırıyor

Fotoğraf : Bir immünoterapi türü olan CAR T hücre tedavisi, hastaların hücrelerini kansere karşı güçlendiriyor.

Pensilvanya Üniversitesi Tıp Bölümü’den bir araştırma grubu, kalp hastalıkları tedavisinde kanserle savaşmak için kullanılan CAR T-hücresi terapisini inceliyor.

Araştırmacılar son çalışmada T-hücrelerini, kardiyak fibroz ile ilişkili olan fibroblastları hedeflemeleri ve ortadan kaldırmaları için genetik açıdan modifiye ettiler.

Kardiyak fibroz birçok kalp hastalığında bulunur ve organın sertliği ile azalan fonksiyonundan sorumludur.

CAR T-hücresi tedavisi 4 hafta sonunda yüksek tansiyon sebepli kalp hastalığına sahip olan farelerde kalp fonksiyonunu geri kazandırarak kardiyak fibrozu önemli ölçüde azalttı.

Pensilvanya Üniversitesi Tıp Bölümü’nde kardiyovasküler alanda araştırmalar yapan Profesör Jonathan Epstein’e göre, “Bu yöntem, klinik alanda kullanılmadan önce daha fazla araştırma gerekli olsa da kalp yetmezliğini ilerleten bir hastalığı tedavi etme ve tersine çevirme uğruna atılmış önemli bir adımdır.”

Araştırma, aktif kardiyak fibroblastların çıkarılmasının, kalp ventriküllerinin sertliği azaltarak gevşemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Günümüzde fibrozu doğrudan hedefleyen bir tedavi mevcut değil.

Bu sebeple araştırmacılar fibroblast aktivasyon proteinini (FAP) bulmak amacıyla bir RNA dizilimi veritabanı kullandılar.

Araştırmacılar genetiği değiştirilmiş T-hücrelerini FAP’ı tanımlaması ve FAP’a saldırması amacıyla programladılar.

Tasarlanan FAP CAR T-hücreleri, FAP ekprese eden fibroblastları azaltma potansiyelini incelemek için birinci ve ikinci haftalarda farelere verildi.

CAR T-hücre tedavisinin dördüncü haftada kardiyak fibrozisi azaltmanın yanı sıra diyastolik ve sistolik fonksiyonlarda iyileşmelere yol açtığı da araştırma grubu tarafından belirtildi.

FAP’ı uygun bir hedef olarak doğrulamak ve güvenlik risklerini belirlemek için daha çok araştırmanın yapılması gerekli olsa da bulgular CAR T terapisinin kanser tedavisi dışında kullanılabileceği yönünde.

Kaynak : pharmaceutical-technology.com

161 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!