Güneş Kremleri ile İlgili İlginç İddia

gunes kremleri ile ilgili ilginc iddia

Yaz tatilinin başlaması ve deniz sezonunun başlaması ile birlikte eczacılar ve sağlıkçılar ilginç bir konuda vatandaşları uyarmaya başladı. Bazı Avrupa ülkelerinde hiç tercih edilmeyen ancak Türkiye’de piyasaya sürülen kimyasal koruyucu güneş kremlerinin ciddi bir tehlikeyi beraberinde getirdiği ve Türkiye’de özellikle kız çocuklarının bu kremler nedeniyle vaktinden önce ergenliğe girdiği belirtildi.

Ülkenin değişik illerinde eczacılık yapan ve bir ilaç firmasının yetkilisi olduğu için isminin gizli tutulmasını isteyen bir eczacı vatandaşların kimyasal içerikli güneş kremlerini kullanmamasını önerdi.

“Kanser ve Çocuk Yaşta Ergenliğe Neden Oluyor”

Avrupa’da kullanılması uygun bulunmayan bazı güneş kremlerinin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde satıldığını belirten Ş.K. isimli eczacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kimyasal koruyucu güneş kremleri, vücut tarafından emildiği için vücudumuzda cilt kanserinden tutun hormonal bozukluklara, erken ergenleşmeye ve cilt yaşlanmasına neden olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle Avrupa ve Amerika’da yaşayanların bu konuda bilinçlenmesi üzerine bu konuda üretim yapan firmalar buralarda fiziksel korumalı ürünleri satarken maalesef Türkiye’de kimyasal korumalı ürünlerini satarak maalesef bu konu hakkında yetti kadar bilgiye sahip olmayan ailelerin çocuklarını zehirliyorlar. Bu durumda da farkında olmadan milyonlarca insan güneş ışınlarının zararından kaçayım derken bu defa güneş kremlerinin kimyasallarıyla zehirleniyorlar” dedi.

“Büyük Markalar Yurtdışında Fiziksel Korumalı Ürün Türkiye’de Kimyasal Korumalı Ürün Satıyor”

Güneş kremlerinde kullanılan kimyasallar sürüldüklerinde deri tarafından emildikleri için vücutta inanılmaz zararlar oluşturduğunu kaydeden bir ilaç firmasının yetkilisi ve eczacı Ş.K. “Amerika ve Avrupa’da yasaklanmaya başlanmasına rağmen Türkiye’de kullanılan güneş kremlerinin neredeyse hepsi kimyasal koruma içeriyor. İşin daha ilginci bu büyük markaların yurtdışında fiziksel korumalı ürünlerini satarken Türkiye’de kimyasal korumalı ürünlerini satmaları çok ilginçtir. Ve vatandaşlar maalesef bu fiziksel koruma ile kimyasal koruma arasındaki farkı bilmiyorlar. Çünkü kimse anlatmıyor. Ancak bu konunun Türk Halkına anlatılması gerekiyor. Her yıl insanlar tonlarca güneş kremi kullanıyorlar. Ancak milyonlarca çocuk, genç, yetişkin maalesef zehirleniyorlar” diye konuştu.

Güneş kremlerinin fiziksel koruma içeren ve kimyasal koruma içeren olmak üzere iki ayrı türde üretildiğini kaydeden Ş.K. ” Fiziksel koruyucular (mineral içerikli )güneş ışınlarını yansıtan titanyum dioksit ve çinko oksit gibi mineral filtreler içerirler. Deri üzerine sürüldüklerinde emilmez ve cilt üzerinde oluşturdukları ince bir tabaka sayesinde güneşin ışınlarını yansıtarak veya bloke ederek cildi korur. Tek dezavantajları sürüldüklerinde deri üzerinde yoğurt gibi görünmeleri, ancak bunu da son yıllarda geliştirilen ve deriden geçmeyecek büyüklükte ayarlanan nanoteknoloji ile çözülmüştür.
Kimyasal koruma içeren güneş kremleri; Kimyasal koruma sağlayan kremler, son derece kompleks kimyasallar içerir ve deri bu kimyasalları emer. Emilen kimyasallar, güneşe karşı bir kalkan oluşturarak zararlı ışınların derinlere ulaşmasını engeller. Ancak başta cinsel gelişim üzerindeki etkileri olmak üzere bazı konudaki etkileri tartışma konusudur. Son araştırmalar güneş koruyucuların içindeki kimyasalların ostrojen hormonu gibi etki edebildiklerine dair, güçlü kanıtlar ortay koymakta. Bu, şu anlama geliyor, kimyasallar, deri tarafından emilerek çocuğunuzun sistemine giriyor ve sanki östrojen hormonuymuş gibi vücudunu etkilemeye başlıyor. Hormonal dengeyi bozuyor. Bu nedenle hamileler, emziren kadınlar ve çocuklar kimyasal güneş koruyucu kullanmaktan kaçınmalı. En büyük riski ise kız çocuklarının taşıdığını söylüyor. Çünkü östrojen hormonun vücuttaki seviyesi, ergenliğe girme zamanını belirliyor. Dışarıdan alınan bu hormon etkili kimyasallar, vücuda zamanından önce ‘ergenliği başlat’ mesajı verebiliyor. Ve küçük yaştaki kızlar vaktinden önce bu nedenle ergenliğe giriyor” diye konuştu.

Kaynak : haberturk.com

722 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!