Harry Julius Emeléus

Harry Julius Emeléus

Harry Julius Emeléus 22 Haziran 1903’te Poplar ‘da Londra’nın Vaasa kentinde bir eczacı olan Karl Henry Emeléus ‘un (1869-1948) oğlu olarak dünyaya geldi. Aile Emeléus doğduktan kısa süre sonra Sussex’e taşındı. Büyük olan ağabeyi Karl George Emeléus (1901-1989), Belfast Kraliçe Üniversitesi’nde fizik profesörü oldu.

Emeléus önde gelen bir İngiliz İnorganik Kimyager olmakla birlikte Cambridge Üniversitesi Kimya Bölümünde Profesörüydü. Harry Emeléus İngiltere’de inorganik kimyanın gelişiminde derin bir etki bırakmış ve İngiltere, Birleşik Devletler, Birleşik Devletler ve Avrupa’daki sayısız araştırmacı öğrencinin konuya yaklaşımında kalıcı bir etkisi olmuştur

Fosforun parlak oksidasyonunun çeşitli yönlerini incelemek ve çeşitli fosforlu alevlerden çıkan ışığı spektroskopik olarak araştırmalar yaptı ve 1925 yılında doktorasını aldı. Daha sonra 1851 yılında düzenlenen öğrenci fuarı, Karlsruhe’ye gitmesini sağladı ve burada ünlü Alman kimyager Alfred Stock’la çalıştı.

Emeléus, Alfred Stock’u normal bir laboratuvar ortamında derhal parçalanan oldukça reaktif bileşiklerin hazırlanması ve saflaştırılması için tüm cam, vakum hattı ekipmanlarının kullanılması nedeniyle, sentetik inorganik kimya alanında kariyerinin dönüm noktası olarak görüyordu.
1929-1931 yıllarını Commonwealth Fund üyesi olarak geçirdi ve Princeton laboratuvarında (daha sonra Sir Hugh) Taylor laboratuvarında fotokimyasal problemler üzerine çalıştı. İşte gelecekteki karısı Catherine Horton’la tanıştığı yer burasıydı. Commonwealth Fonu’nun sıkı düzenlemeleri, Ödül dönemi süresince arkadaşlarının evlenmemesi ve ABD’de kaldıktan sonra kendi ülkelerine dönmesi şartını getirdi. Kurallar titizlikle gözlemlendi ve çift, bursun bitiminde, tekneyle İngiltere’ye döndüklerinde evlendi.

Emeléus, 1931’de İmparatorluk Koleji’nde Kimya Bölümü personeline atandı ve sonunda İnorganik Kimya’da okutman oldu.

Sidney Sussex Üniversitesi Üyesi seçildi ve sulu olmayan çözücüler olarak kullanımına öncülük eden halojen fluorürlerin kimyası gibi araştırma konularını çeşitlendirdi. Birçok elementin fluorokarbon türevlerini de sentezledi. Çalışmak için verimli yeni alanları seçme ve dünyanın dört bir yanından gelen genç araştırma grubunu motive etme gibi bir beceriye sahipti.

Reaktif silahların ve metal olmayan florür türevlerinin kimyasına belirgin katkılar sağlamanın yanı sıra İnorganik Kimyanın Modern Yönleri (1938) adlı kitabı, meslektaşı J.S. ile birlikte tasarlanmış ve yazmıştır. Anderson, Londra’nın Imperial Koleji’ndeki personelin genç üyelerinden biriyken konuyu tamamen yeni ve heyecan verici bir biçimde sundu. Nitekim, İngiltere’de bir lisans ve araştırma alanı olarak neredeyse tamamen kaybolmuş olan bir kimya alanı olan inorganik kimya alanına ilgiyi canlandırmış oldu. Ardından, Emeléus, Cambridge’de birkaç on yıl boyunca konunun hâkimi olduğu uluslararası derecede beğenilen bir inorganik kimya okulu kurdu. Araştırma öğrencileri ve işbirlikçilerinin şaşırtıcı sayısı hem İngiltere’de hem de yurtdışında seçkin mesleklere ve üst düzey akademik olarak kariyere devam etti. Emeléus onlar tarafından sevgi ve saygı ile hatırlandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Emeléus, yangın çıkaran silahlar da dahil olmak üzere kimyasal savunma konularında çalıştı ve flor kimyasına olan artan ilgisini 1942’de The Chemical Society’e yapılan Tilden Konferansı’nda açıkladı. 1944’de Tennessee’deki Oak Ridge Laboratuvarı’na gitti. Son derece reaktif bileşiklerin taşınması konusundaki uzmanlığının, atomik silah programı için izotop ayrımında uranyum hekzaflorür ile uğraşırken, bir yandan Manhattan Projesi üzerinde çalışmasılar yaptı.

Birçok ödüle layık görülmesine rağmen rağmen, Emeléus sessiz, mütevazi bir adamdı. Onun nazik davranışı, nezaket ve mizah anlayışı onu meslektaşları ve öğrencilerini kendisine hayran bırakacak türdendi.

Ödüller

Edward Harrison Anma Ödülü (1932)
Kraliyet Cemiyeti Üyesi (1946)
Liversidge Ödülü (1954)
Alfred Hisse Memorial Ödülü ve Gesellschaft Deutscher Chemiker’in Madalyası (1954)
Kraliyet Cemiyeti Davy Madalyası (1962)
Henri Moissan, Florin Kimyası ödülü, Almanya (1991)
Société Chimique de France’ın Lavoisier Madalyası (Fransız Kimya Topluluğu)

Ölüm

Eşi Ocak 1991’de vefat etmiştir ve Emeléus dört çocuğu için hayata bağlanmıştı. Fakat Emeléus eşinin vefatından 2 yıl sonra 2 Aralık 1993’te Addenbrooke Hastanesi, Cambridge’de kalp yetmezliği nedeniyle ölmüştür.

758 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!