Hasarlı Kalpler için Yama Geliştirildi

Hasarlı Kalpler için Yama Geliştirildi

İrlanda’da bulunan Trinity Collage kurumu araştırmacıları, kalpteki skar dokusunun neden olduğu fonksiyon kusurlarını düzeltebilecek yeni polimer yapılı yama geliştirdi.

Bir kişi kalp krizi geçirdiği zaman, tıkanan damarın yerine, tıkanıklık derecesine ve tıkanıklık süresine bağlı olarak önce ilgili dokuda iskemi, iskemiyi takriben nekroz gelişebiliyor. Kasılma görevini yerine getiren doku, gelişen iskeminin ve nekrozun derecesine göre kasılma yeteneği olmayan skar dokusuna dönüşüyor. Skar dokusunun ise kasılma görevi bulunmuyor ve kalpte meydana gelen skar dokusunu büyüklüğüne göre kalbin fonksiyonlarını tehlikeye atıyor.

Polimer Yapılı Yama Geliştirildi

Araştırmacılar, kalbin dış yüzeyine yapıştırılan ve skar dokusu üzerinde köprü kurulmasını sağlayan polimer yapılı yama geliştirdi. Yeni yama tıbben onaylanmış esneyebilen polimer malzemeden üretilmekle birlikte yamanın dış yüzeyi elektriksel iletkenliğe sahip ‘’polipirol’’ adı verilen bir polimer ile kaplanmış durumda bulunuyor.

Yeni yamanın, kalbin dış yüzeyine uygulandığında etraftaki hücrelerden kardiyak elektrik aktivitesini algılayacağı ve algıladığı elektrik sinyallerini skar dokusu üzerinden diğer tarafta bulunan hücrelere aktaracağı düşünülüyor. Böylece skar dokusunun sebep olduğu patolojik doku boşluğunun etkisi azaltılmış oluyor.

Kaynak : starkibris.net

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …