Hedef Dünya’nın Kimya Merkezi Olmak

Hedef Dünya'nın Kimya Merkezi Olmak

Petkim ve Star Rafineri yöneticileri, Türkiye ekonomisinin lokomotif bölgelerinden Aliağa’daki yatırım planlarını anlattı. 2023 yılına kadar bölgede yeni petrokimya tesisi ve AR-GE merkezi kurulacak.

Petkim, STAR Rafineri, SOCAR Depolama, SOCAR Terminal, Petkim Rüzgar Enerji Santralleri gibi dev yatırımlarının en önemli kısmı Aliağa’da bulunan SOCAR Türkiye’nin yöneticileri, İzmir basınıyla iftarda buluştu. Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter ve SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte’un katıldığı etkinlikte, Aliağa’daki üretim ve planlanan yatırımlar gündeme geldi.

Yüzde 99 kapasite

Yedi aydır üretimde olan STAR Rafineri’de 2019’un ilk çeyreğinde 75 bin tonu nafta olmak üzere toplam 84 bin ton hammadde üretildiğini ifade eden Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Bu miktar önümüzdeki dönemde kademeli olarak artacak ve aynı kalitede ürünü lojistik maliyeti olmadan almak bize performans anlamında büyük katkı sağlayacak. Başlayan petrokimya-rafineri entegrasyonu, verimliliği çok ciddi şekilde artıracak. Yüzde 99 kapasitelere ulaşan Petkim, bugün satış ve kârlılık rekorları kırıyor” dedi.

19.5 Milyar Dolar Yatırım

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter ise yıl sonuna kadar 8 milyon ton hammadde işleme hedeflerinin olduğunu söyledi. Kısa bir süre içinde rafinerinin tam kapasite çalışmaya başlayacağını belirten İlter, “Her yıl cari açığın azaltılmasına 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacak. 6.3 milar dolarlık yatırımla hayata geçen STAR Rafineri; operasyonel çeviklik, tank kapasitesi ve lojistik kabiliyeti artırmaya yönelik planlanan ek projelerle 2020 yılı sonunda 7 milyar dolar değere ulaşak” dedi. SOCAR’ın son 5-6 yıldır Türkiye’nin en büyük yatırımcısı konumunda olduğunu sözlerine ekleyen İlter, “Bugüne kadar yaptığımız 15 milyar dolarlık yatırımı 19.5 milyar dolara çıkaracağız. 2023’e kadar ciddi yatırım planlarımız var. Aliağa’daki yarımadayı dünyanın sayılı kimya merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Herkes Kullanabilecek

Yeni petrokimya yatırımı ile ilgili bilgi veren SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte da yaklaşık 1.8 milyar dolara mal olacak tesisi 2023’te devreye alacak şekilde çalışmaların sürdüğünü söyledi. LeCompte, SOCAR Türkiye’nin yine Aliağa’da tüm sektör paydaşları ve üniversiteler tarafından kullanılabilecek bir Ar-Ge merkezi kuracağını da sözlerine ekledi.

Kaynak : milliyet.com.tr

450 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!