Hindistan Yeşil Hidrojen Endüstrisi için 2 Milyar Dolarlık Teşvik Planlıyor

Hindistan Yeşil Hidrojen Endüstrisi için 2 Milyar Dolarlık Teşvik Planlıyor

Karbon emisyonlarını azaltmak ve bu alanda önemli bir ihracat oyuncusu olmak amacıyla Hindistan’ın yeşil hidrojen endüstrisi için 2 milyar dolarlık bir teşvik programı planladığı ifade edildi.

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 180 milyar rupi (2,2 milyar dolar) teşvik ile yeşil hidrojenin üretim maliyetinin önümüzdeki beş yıl içinde endüstrinin ölçeğini artırarak beşte bir oranında azaltılmasının hedeflendiği belirtildi. Hindistan’daki mevcut yeşil hidrojen maliyetinin kg başına 300 ila 400 rupi olduğu kaydedildi. Hükümet yetkilileri ayrıca, Hindistan hükümetinin 2030 yılına kadar endüstride yeşil hidrojene ve türevi yeşil amonyağa 8 trilyon rupi yatırım yapmasının beklenildiğini söyledi. Yeşil hidrojen teşvikinin adı muhtemelen “Yeşil Hidrojen Geçişi için Stratejik Müdahale (SIGHT)” olacak ve 45 milyar rupi elektrolizer üretimi için beş yıla ve 135 milyar rupi yeşil hidrojen ve yeşil amonyak üretimi için üç yıla bölünecek. Yeşil hidrojen üretim teşvikinin üç yıl boyunca kg başına 50 rupi olması amaçlanıyor.

Yetkililer, Hindistan’ın yeşil hidrojen üretiminin %70’ini Güney Kore, Japonya ve Avrupa Birliği gibi ülkelere satmayı hedeflediğini belirterek, yeşil amonyak da dahil olmak üzere türevlerin de aynı derecede güçlü bir talep olduğunu sözlerine ekledi. Endüstri kaynaklarına göre hükümet, şu anda 75 milyon tonun biraz altında olan yeşil hidrojene yönelik küresel talebin 2030 yılına kadar 100 milyon tonu aşacağını tahmin ediyor.

Şubat ayında Hindistan hükümeti, ülkenin 2030 yılına kadar yılda 5 milyon ton yeşil hidrojen üretme planlarını açıkladı. Bununla birlikte, uluslararası talebe bağlı olarak bu rakamın ikiye katlanabileceği de ifade edildi. Hindistan hükümeti ayrıca ülkenin 2030 yılına kadar aşamalı olarak 15 gigawatt’lık elektrolizer üretim kapasitesine ulaşmasını planlıyor. Bu, mevcut küresel kapasitenin neredeyse 10 katı anlamına geliyor.

Reliance Industries, Indian Oil, NTPC, Adani Enterprises , JSW Energy ve Acme Solar gibi büyük ölçekli Hint şirketlerinin yeşil hidrojen konusunda büyük yatırım planları bulunuyor.

Kaynak : ticaret.gov.tr

344 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!