Hızlı Test Olay Yerindeki İnsan Kanını Hayvan Kanından Ayırt Edebilir

Hızlı Test Olay Yerindeki İnsan Kanını Hayvan Kanından Ayırt Edebilir

Fotoğraf: İstatistikler ile bileştirilmiş spektroskopi vur-kaç davalarında cevaplar sağlayabilir

Hızlı ve kesin test insan kanını hayvan kanından, numuneyi tahrip etmeksizin ayırabilir. Bu vur-kaç olay yerlerinde adli bilim insanlarına yerinde yardım edebilir.

Hayvan ve insan kanı çıplak göz ile farksızdır ama biyokimyasal düzey de farklıdır. Kan numunelerini ayırmak vur-kaç davalarında, şüphelilerin kazaya bir insanın değil bir hayvanın karıştı diye yalan söylediğinde özellikle önemlidir.

Şimdi Albany Üniversitesi’ndeki, US, bilim insanları insan ve hayvan kanını ayırt etmek için spektroskopi ve istatiği birleştiren bir yöntemi öneriyorlar.

Ekip, kanı ilk önce 2015 yılında insanlardan, kedilerden ve köpeklerden ayırt etti. En son çalışma sıklıkla geyik, tavşanlar ve dağ gelincikleri gibi taşıtlar ile çarpışmaya karışmış türler ve evcil hayvanların kanını inceliyor.

Ekip, hiçbir hazırlığa ihtiyaç duyulmadan örnekleri direkt analiz etmek için toplam yansıması zayıflatılmış Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi kullandı. Ekip spektrum sonuçları için genetik algoritma uyguladıktan sonra en bilgi verici spektral bölgeleri seçti.

Proteinlerin, nükleik asilerin ve karbonhidratların kimyasal parmak izleri insanlar ve diğer hayvanlar arasında mükemmel doğruluk ile ayrılabilecek kadar farklı olduğu söylenebilir.

Test insan ve diğer hayvan arasındaki kanı ayırabilse de hala farklı insan dışı hayvan kanını ayırmanın imkansız olduğu söylenebilir- konu ile ilgili türler arasındaki kanda bulunan farklılıklar hala bilinmemektedir. Daha ileri gelişmeler ile ekip, testle olay yerinde vücut sıvıları için uygulanabilir strateji olabileceğini söylüyor.

Kaynak: chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Total, Amerikan Petrol Enstitüsü’nden Ayrılıyor

TOTAL, iklim politikasındaki farklılıkları gerekçe göstererek bir ticaret birliği ve lobi grubu olan Amerikan Petrol …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: