İlk Su Katkısız Şampuan Üretildi

İlk Su Katkısız Şampuan Üretildi

ODTÜ’lü Kimya Mühendisi dünyanın ilk su katkısız şampuanını üretti!

Farklı şampuan markalarının içeriğini uzmanlarla birlikte inceleyen İngiliz Daily Mail gazetesi, en pahalı şampuanla en ucuzunun aynı altı maddeyi içerdiğini ve ortalamada % 80’inin su olduğunu ortaya koydu.

Türkiye’nin ilk orijinal ilaç çalışmalarını da yürüten ODTÜ kimya mühendisi Osman Çelebi ve ekibi bu eksiklikten yola çıkarak 8 yıldır üzerinde çalıştığı, tüm bitkilerde buluna polifenol enzimini ve soğuk pres yağlarını kullanarak dünyanın ilk su katkısız şampuanını oluşturmayı başardı.

Piyasada bulunan şampuanların genel formülünün  %70-80 oranında su içerdiği, kimyasal katkılarının  %15-20 olduğu ve bitki özütlerinin %1-3-5 – gibi oranlarda olması nedeniyle ürünlerin gerektiği kadar etkin olmadığı, çoğunlukla su ve kimyasal maddeler içerdiği biliniyor. Su katkısız üretilen,  etkinliği Almanya laboratuvarlarında Derma Test ile kanıtlanmış Natrumin şampuanın ise  içeriğinde %40-50 soğuk pres (kimyasal katkısız) bitkisel yağ, %47,5 oranında  Kakao Polifenolleri bulunmaktadır. Bu sayede diğer şampuanlarda defalarca kullanımdan sonra elde edilebilecek vitamin, mineral ve organik maddeler su katkısız şampuan ile ilk kullanımdan itibaren etkisini göstermektedir.

Sentetik ve silikon içeren şampuanlar saç derisini kaplayarak nefes almasını engeller. Buna bağlı olarak saç dökülmesi, saç derisinde pullanma, kepeklenme, sivilcelenme, kaşınma gibi birçok cilt sorunu oluşmaktadır. Hemen hemen tüm saç sorunları saçın kendisinden değil saç derisinden kaynaklanmaktadır. Kakao şampuanı ya da çikolata şampuanı olarak da geçen ve içeriğinde polifenol bulunan şampuanlar anti mikrobiyal, anti bakteriyel özelliklerinin yanında nemlendirici olması sebebiyle market şampuanlarına göre kullanıcılarına çok daha fazlasını vaat ediyor.

Kaynak : milliyet.com.tr

463 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!